Kríza partnerských vzťahov

Mgr. Lucia Čierňavová 2
foto: isifa.com

„Keby sme nemali deti, už dávno by sme neboli spolu“.….“Nemáme si už čo povedať“….“Odcudzili sme sa, vôbec nespoznávam človeka, s ktorým žijem“….“nevieme sa už spolu baviť bez toho, aby sme sa pohádali, sme jeden na druhého precitlivení“.

Kríza vo vzťahu

S takýmito a podobnými popismi situácie prichádzajú ľudia v kríze partnerského vzťahu. To, že prichádzajú, je nádejné, pretože to znamená, že ešte majú dôvod, pre ktorý chcú niečo meniť k lepšiemu.

Nech je akýkoľvek, pokiaľ je aspoň nejaký, je šanca na zmenu.

Počas celej mojej praxe sa spolu so svojimi klientmi učím hľadať východiská a to, čo vnímam ako dôležité je:

  • v zásade sa mi zdá, že človek od nepamäti riešil problémy vo vzťahoch, menila sa len podoba a obsah problémov s ohľadom na dobu.
  • krízy ku vzťahom patria, prichádzajú zákonite, keď nastúpi potreba zmeny, keď príliš dlho trvá niečo, čo nevyhovuje jednému alebo obom členom páru, keď je treba prispôsobiť sa novým životným okolnostiam.
  • kríza je šanca k premene vzťahu do podoby, ktorá bude viac vyhovovať .

Zdá sa mi, že dnes je moderné sa rozvádzať. Nijako tým nepodceňujem nevyhnutnosť a konštruktívnosť rozvodu v situáciách ťažkej deštruktivity vzťahov, zneužívania a pod. Alebo situácie, kedy je už neskoro a  nedá  sa vrátiť k sebe. 

Rozvod nie je jediné riešenie

Len sa mi opakovane stáva, že sa rozprávam so ženami (mužmi), ktorí s povzdychom konštatujú, že sa rozviedli príliš rýchlo, že s odstupom času by boli veci riešili trochu inak.  

Ak ste práve v situácii, kedy so zaťatými zubami, slzami na krajíčku, v bezmocnosti, v hneve, únave a takmer v rezignácii pozeráte na svoj vzťah a nevidíte ďalšiu perspektívu, skúste:

  • pohľadať podporu pre seba – rozhovor s kamoškou pri káve, beh alebo prechádzka, čítanie knihy alebo maľovanie,….činnosti, ktoré máte rada, Vám dodajú silu a potrebný nadhľad – aspoň na pár minút. Aj to je lepšie ako utrpenie bez konca.
  • nájsť odborníka, ktorý Vám pomôže vnímať iné perspektívy, s ktorým pohľadáte ďalšie možnosti podpory pre seba a ujasníte si, čo vlastne chcete a môžete urobiť.
  • prijať krízu vzťahu ako zákonitú etapu – tento postoj  môže pomôcť vydržať a hľadať riešenia

A potom, keď budete vládať, skúste  –  obnovovať aktivity, ktoré ste spolu s partnerom dlho nerobili a mali ste ich obaja radi – výlety, sex, pozeranie filmov, rozhovory na rôzne témy,alebo aj hľadať niečo nové, čo by Vás teraz mohlo baviť a prinášať Vám radosť a potešenie.

Držím Vám palce. :o))

Autorka pracuje ako terapeutka a klinická psychologička.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Clanok ma nieco do seba. Ja som sa sice nevydala, ale s partnerom sme mali dost turbulentny vztah a casom sme sa rozisli. Dnes spolu podnikame, na mnohe veci sa pozeram inak, vidim, ze v mnohych ohladoch som aj ja urobila chybu, bola som nesmierne netolerantna a robila si tazku hlavu z veci ktore dnes beriem uplne inak. Dnes sme si opat velmi blizky, ale pouceni z toho, co sa stalo a preco sa tak stalo.

    Veci sa daju riesit aj inak, ako kompletne ciernym pohladom, rozchodom, ci rozvodom. Samozrejme, na taketo zmyslanie treba dvoch.

  2. Ak hľadáš toho správneho a pravého pre teba tak ho nájdeš na zoznamke! Pomohlo to už veľa mojím priateľom a mne. Zoznámiť sa tu môžeš buď na profesnej, záujmovej či partnerskej úrovni medziľudského vzťahu, a nadovšetko ti odporučia partnera ktorý sa hodí práve k tebe smile! Buď aj ty na zozname ktorý čakajú na lásku.

Pridaj komentár