Kurz pre muža: Ako porozumieť vlastnej žene (1)

Mgr. Kamil Bartko 8

Rozprávať sa so ženou – teda vlastnou, dá zabrať. Naše ženy neuspokojíme mudrovaním, či siláckymi rečami. Chcú niečo viac – chcú, aby sme im porozumeli. 

Dá sa to?  Niekoľko krokov, ako porozumieť vlastnej žene:

Rada vs. porozumenie

Ak o probléme hovorí muž, pýta si radu.

Priznám sa, už som dlho nepočul nejakého muža, ktorý by priznal, že v niečom potrebuje radu. A už vôbec som nepočul, že by nejaký muž hovoril, že má nejaký problém. Väčšinou popisuje problémy iných.

V mužskom svete je „problém“ zakázané slovo. Problém znamená, že je ohrozené jeho bezpečie a musí byť v pohotovosti . „Problém“ tiež znamená, že môže prehrať. A to je kameň úrazu. Muž, ktorý často prehráva, prestáva žiť ako muž, živorí a vrčí na svet okolo seba.

Žena hovorí o probléme, čaká porozumenie (nie radu)

A zrazu, žena vedľa nás nám hovorí, že pri mne prežíva problém. Niektoré ženy to formulujú aj ako výčitku. My to samozrejme zotrieme zo stola, lebo čo? Chceme, aby bola šťastná.

Totiž, muž, keď nemyslí na problém, tak preňho v tej chvíli neexistuje. A tak v dobrej viere si myslíme, že to tak bude fungovať aj u ženy. A to je omyl. Žena sa zbavuje myslenia na problém inak – tým, že o ňom môže rozprávať. Žena si myšlienky utrieďuje rozprávaním a tak získava náhľad. Hovorí sa, že žena myslí v jazyku, muž v tichu.

Žena, keď rozpráva o nejakom probléme s mužom, očakáva porozumenie – tzn. porozumieme jej pocitom, myšlienkam, túžbam, dôvodom… a potrebuje nabrať silu, odvahu, nádej…. Čiže, žena, keď hovorí o probléme, nie je jej prioritou ho riešiť, ale predovšetkým mu porozumieť. Žena nepotrebuje radcu, ale veľké ucho s otvoreným srdcom. A práve v tom tkvie úloha muža – aktívne počúvať.

Aktívne počúvanie 

Aktívne počúvanie muža, je to najlepšie, čo môže zažiť žena s mužom (nemyslime si, že je to sex). Ako na to?

1. Rande v obývačke

Ak Vám žena oznámi, že sa chce rozprávať, naplánujte to s ňou, kedy a kde. Následne to treba dodržať, samozrejme, že nerušene a sústredene (nedržať mobil, či tablet, vypnúť média a tak). Niektoré páry majú pravidelné komunikačné večery (ja tomu hovorím rande v obývačke), kde sa nerušene rozprávajú o hocičom.

2. Parafrázujte

Pokiaľ žena rozpráva a strácate sa, jemne ju zastavte a parafrázujte, čo ste počuli, bez vášho komentára či rady.

3. Pýtajte sa 

Pokiaľ počujete veľa o pocitoch a neviete dané pocity priradiť do časo – priestoru, pýtajte si s taktom od manželky konkrétnosti – o akej udalosti hovorí.

Poznámka: Dohodnite sa s manželkou, či jej to vyhovuje, že ju prerušujete, alebo si dohodnite nejaké znamenie, ktoré by bolo akceptované ženou. To, že nerozumiete a že potrebujete do-vysvetliť, je pre ženu informácia, že ju počúvate so záujmom. Pri takomto dopytovaní, je dôležité aby tón, intenzita, zafarbenie, mimika, boli jemné a priateľské.

 

4. Len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný…

Pokiaľ Vám manželka niečo vyčíta, majte na pamäti, že len na chvíľku zabudla, aký ste úžasný. Ona si o chvíľu spomenie. Hlavne sa nebráňte. Keď žena skončí s výčitkou, uznajte jej, že to musí byť pre ňu ťažké, a že …. 

„… je mi ľúto, že som ti  ublížil. Prepáč mi, nevidel som to tak. Ďakujem ti, že si sa mi otvorila. Ako to mám zmeniť?….“

Iba muž, ktorý vie ísť do kolien, bude stáť na piedestáli. Iba muž, ktorý vie priznať prehru, vyhráva. Iba muž, ktorý sa vie skloniť pred uboleným srdcom ženy, sa cíti milovaný.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Až sa mi zdá čudné, že autorom je muž big green

   

  Alessi – ak žena opakuje stále dokola to isté, asi ste jej nepoložili otázku, napísanú na konci („Ako to mám zmeniť?“) Alebo ste neurobili to, čo Vám odporúčala… Alebo… neviem smile

 2. Tieto série o komunikácii sú naozaj bohovské. Cool

   

  Alessi – je možné, že žena nemá pocit dostatočného porozumenia a spoluúčasti – v emocionálnej rovine. Tiež je možné, že si sama pre seba potrebuje nájsť vhodné výrazy, ktorými popíše situáciu a cíti, že by to šlo ešte lepšie.

  A ja za seba – keď som v pohode, rozprávam. Ak mlčím, je zle. Manžel to vie a nejak si už zvykol zwinker

 3. Vsetko totot by malo byt povinne citanie pre muzov a zeny uz v zaciatkoch ich vztahu ja som dnes precital vsetky clanky rady pre muzov som 20rokov zenaty a prave sa mi rozpada manzelstvo prave preto ze som toto vsetko necital pred 20timi rokmi,moje manzelstvo mohlo byt ovela krajsie a nemusel by som teraz bojovat o manzelku s jej milencom preto vyzivam a prosim vas zeny donutte svoje polovicky aspon si tieto clanky pozriet a pomozete vela muzom aby vas milovali a rozumeli aspon trochu vasmu svetu…..mlujte sa ,rozpravajte sa,ale hlavne sa pocuvajte

  1. Igor, oceňujem vaše povzbudenie, pre iných. Rád by som aj ja vás povzbudil – Nevzdávajte to!!! – nikdy nie je neskoro! Možno, že je tam iný, nenechajte sa znechutiť. Pracujte na svojej zmene, staňte sa niekym „iným“, možno, že to niečo vyvolá – minimálne šok. V poradni som mal kadejaké prípady – aj ako sa manželia dali do kopy po rozvode, ako aj to ako sa jeden z párov odľúbil z mileneckého zvťahu a zaľúbil sa nanovo do tej svojej manželky/ manžela.
   Tak len vás chcem povzbudiť.
   S pozdravom Kamil Bartko

Pridaj komentár