Kurz pre ženu: Ako komunikovať s mužom (1)

Mgr. Kamil Bartko 17

Aj tie najľahšie veci sú tak jednoduché, že sú až nepochopiteľne zložité. Tak je tomu aj vtedy, ak chce žena povedať niečo mužovi.

Už sa Vám stalo, že ste požiadali muža o niečo, dali ste mu informáciu a on nič? Alebo, muž jednoducho zabudol.

Jedna informácia pre vás – váš muž je normálny a zdravý, len je trošku iný ako vy, a to sa odzrkadľuje aj v komunikácii. Muži komunikujú inak, a taktiež inak aj počujú. 

 

Pozerať sa mužovi do očí a jemne sa ho dotknúť.

Tak zabezpečíte, že prestane robiť „NIČ“ a začne vás počúvať. Ako už je známe, že muž nedokáže robiť viac vecí naraz, tak to platí aj o komunikácii. Totiž robiť „nič“ a ešte počúvať, to je veľa.

Možno to znie trošku komicky, ale vôbec to tak nie je. To „nič“ to len tak vyzerá navonok. Muž vždy niečo robí. Hlavou je v práci, u klienta, v parlamente, ….. jednoducho premýšľa. Muža treba stiahnuť do prítomnosti príjemným dotykom, pohľadom a oslovením. Po pár kontrolných pochváleniach, aký je šikovný, môžete rozprávať.

Muži to potrebujú počuť jednoducho

Muž prirodzene hľadá možnosti, ako si veci zjednodušiť. Veď o tom sú skoro aj všetky vynálezy. Na jednoduchšie veci sa lepšie sústredí. Zložitosť problému prináša aj roztrieštenú pozornosť, čo muža zmätie a hľadá únik, lebo sa necíti bezpečný.

Totiž predpokladá, že keď je jeho pozornosť roztrieštená viacerými smermi, neodhadne, odkiaľ môže prísť ohrozenie. To isté platí aj o komunikácii.

Ak položíte mužovi otvorenú otázku, alebo otázku, ktorá má viac odpovedí, môžete na ňom zbadať mierne roztrpčenie. Tak isto ak žena otvorí viac tém, muž sa začne strácať.

Riešením je,  ak žena naformuluje krátku pozitívnu uzatvorenú otázku bez vymenovania alternatív. Zložitejšie pokyny rozdeliť a postupne ich formulovať. Muž vám odpovie áno, alebo nie. Väčšinou muž odpovie áno. Iba, žeby nie. Výhodu to má takú, že sa dočkáte aspoň nejakej odpovede. Neverili by ste, ako dlho trvá mužovi premyslieť si a odpovedať na takúto otázku:

Príklad 1:

 

Žena:

 „….pôjdeš prosím ťa zajtra na nákup ešte kým prídeš domov a nezabudni sa zastaviť po dcéru a zaplať učiteľke za krúžok …“;

 

a čo odpovie muž?: „…čo?“

 

 


Správne formulovaná otázka:

Žena: „…môžeš zajtra nakúpiť?“ ;

Muž: „Áno“.

Žena: „… potom vyzdvihni dcéru o 16:30.“;

Muž: „Ok“;

Žena: „…tu máš 30€ a daj to vychovávateľke“.

Muž: „Jasné“.


Príklad 2:

 

Žena: „…čo si dáš na večeru, špagety, alebo granadir?“

Čo odpovie muž? „…áno“;  a vysomárte sa z toho.

 

Správne formulovaná otázka:

Žena: „…dáš si na večeru špagety?“;

Muž: „áno“.

 


Pomôcky?

Väčšina mužov obľubuje veľké inteligentné smartfóny. Nájdete tam veľa užitočných aplikácii, ktoré sa dajú synchronizovať a mužovi môže pípniť na displej čo to vlastne mal vybaviť či zabezpečiť. Môže vám to pomôcť. 

Žena hovorí v súvislostiach a muž v konkrétnostiach. Štatisticky je väčšia pravdepodobnosť, že sa nepozorumejú, ako naopak.

Pozývam vás na pokračovanie kurzu opäť v pondelok…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Paci sa mi tato velavravna veta na konci:

  Žena hovorí v súvislostiach a muž v konkrétnostiach. Štatisticky je väčšia pravdepodobnosť, že sa nepozorumejú, ako naopak.

   1. Máte pravdu malalea, nepotrebujú pokyny (aj keby si mali naozaj niečo prečítať a niektorí aj čítajú, keď im žena podstrčí ), lebo im často krát ani nerozumejú – k vzťahovým veciam majú bližšie práve žena.
     
    Ešte, že máme vás ženy. Ináč by sme ostali takí suchí a bez hĺbky. Podľa mňa sa muži potrebujú učiť od ženy mnohým veciam.
     
    Viete ako sa vraví, že za úspechom muža stojí žena, a ja dopĺňam, že aj za zrelým, citlivým a vnímavým mužom stoji jeho múdra žena (ako aj za mnou).

  1. A čo by tak mohol zmeniť? Seba? Veď v článku je jasne napísané že sme (muži) iní. Celé je to o schopnosti uvedomiť si či komunikujeme s rovnakým alebo druhým pohlavím. Na tomto základe potom prispôsobiť komunikáciu. Ako to je to čo málokto vie. Platí to rovnako pre obe pohlavia. Článok je dobrý. Je to pravda.

 2. Dobry clanok. Je vnom vela pravdy. Napriek tomu dvolezitejsia ako pravda je laska. Nepomoze ked jeden alebo druhy v pare bude sa snazit mat pravdu. Partnerstvo je o zivote pre druheho, pre jednotu. Muz ma byt subjekt a zena objekt. Musime rozumiet co to znamena, a robit to spravne, tak aby to pomahalo obom. Mat spravnu „polaritu“. Ak zije subjekt pre objekt a objekt pre subiekt, potom nevznika otazka ze co je dolezitejsie, nevznika spor, ale kazdy sa snazi naplnit si svoju zodpovednost. Pravy muz ma zodpovednost byt pravym subjektom a prava zena ma zodpovednost byt pravym objektom. V centre s pravou laskou vytvaraju jednotu. Tak to moze fungovat neustale a prekvitat stastie. Tak nech sa nam to dari naplnit. Vsetko dobre prajem.

  1. Milý Ondro, zrejme ste chlap, ktorý vie, že do vzťahu treba dávať, aby sa niečo dostalo. Máte pravdu, láska je dôležitá.
   Na ten subjekt a objekt mám trošku iný názor – aj muž aj žena môžu byť, podľa môjho skromného názoru zároveň aj objektom aj subjektom lásky.
   Lásku vnímam predovšetkým ako snahu robiť to, čo tomu druhému prináša úžitok a je pre neho významné. No a, aby som vedel čo je pre neho užitočné a čo má aký význam pre neho, veľa sa sním rozprávam – hlavne počúvam. A keď sa takto vo vzťahu snažia obidvaja – to je raj na zemi. No a čo nám v tom bráni – podľa mňa: egoizmus a vzájomná nezrozumitelnosť, a ďalších tisíc vecí.
    
   Ja som optimista a preto verím, že sa to dá – ten raj
    
   Ako to máte vy, ostatní? čo vám funguje?

 3. Zena: „Zlatko zoberies ma dnes na motorku…??“

  Ja: „Nie, idem sam, chcem sa aj povozit….“

  Zena: „Total silence….“

   

  Jednoduche, kratke, vystizne 😛 😀

 4. Váš komentárMnohí ste na omyle.Ja vela čítam z týchto článkov a článkov na ženských stránkach a ked to dám prečítať manželke tak mi odpovie,že chu….ny nečíta.Tak nie všetci muži a ženy sú rovnakí.

  1. Pán Mikuláš, tento kurz je viac menej pre ženy, ktoré hľadajú cestu k mužovi. Pokiaľ hľadáte cestu vy k manželke, mám niekoľko článkov aj pre mužov. Kľudne mi napíšte email.
   Áno, každí sme nejakí iní, ako aj každý vzťah má svoje špecifiká. Ale, všetci sme nejako pospájaní a vzájomne sa ovplyvňujeme. Článok nemá ambície vystihnúť pravú podstatu vzťahu muža a ženy. Jeho ambíciou je podnietiť nové spôsoby riešenia záťažových a konfliktných situácii.
    
   PS: všetko najlepšie k blížiacim meninám
    
   S pozdravom Kamil Bartko

 5. Váš komentár..a čo ak na takto po sebe tri nasledujuce dotazy muž reaguje ako na buzeráciu..?lebo ak mu to poviem naraz,podľa vás nerozumie,a tak to aj celé vyzerá..ale ak sa rozobratie jednej veci rozdelí do viacerých bodov,už je to podľa neho zase komandovanie..a on predsa nie je postihnutý,že by mu to bolo treba hovoriť ako „debilovi“

  1. Mam rovnaku skusenost ako napisala Martina – kazda poziadavka na mojho muza je z jeho strany brana ako buzeracia a komandovanie, bez ohladu na sposob akym poziadavku vyslovim. Lenze v beznom rodinnom zivote je pomoc muza a rozdelenie povinnosti nevyhnutne….

  2. Komandovanie? …. Nuž, aké máte techniky, aby ste zvládli komunikáciu s manželom?
   Je ľahké povedať, že to nefunguje – užitočnejšie je skôr sa zamerať, na to, čo môžem zmeniť. Kedy mi to ide, a robiť toho viac a častejšie.
   Milé žienky, pokiaľ budete vnímať svojich mužov ako tých, na ktorých nič nefunguje, budete to mať ťažké. Nehádžte flintu do žita, nenechajte sa odradiť. To čo máte v rukách je iba vaša zmena – zmena spôsobu komunikácie, postoja, slov, myslenia, …. a kopec ďalších drobností, ktoré môžu vyvolať zmenu u toho druhého. Možno sa zdá, že zmena znamená byť milá a akceptujúca – to určite nie. Zmeny, ktoré majú potenciál skvalitniť vzťah sú oveľa jednoduchšie, napríklad aj zmena formulácie vety ako jej dĺžka.

 6. Ja mám taký problém, manžel mi vyčíta, že malo rozprávam a nereagujem. Ale ja som už na to alergická. Niekedy mu to nevadilo, ale teraz keď je na dôchodku je to náš najväčší problém

  1. Milá Alica,
    
   nuž, asi mu chýbate. Zrejme keď pracoval „prebavil“ sa v práci. Teraz keď už nemá prácu, má už len Vás. Je dosť možné, že keď mal prácu, tak on chýbal Vám. Možno, že ste si už zvykla na samotu, z ktorej Vás chce vytiahnúť uvedenými výčitkami. Nuž máte na výber – dať mu medicínu, ktorú dával zrejme Vám (nech si užije samotu), alebo konečne si užiť vzťah – a začať pracovať na láske a blízkosti. Je to na Vás. Ak by ste potrebovali niečo so mnou konzultovať, oslovte ma priamo cez môj email či mobil (keď si kliknete na vizitku pod článkom, nájdete kontakt na mňa.) Kamil Bartko

Pridaj komentár