Kurz pre ženu: Ako uviesť muža do obrazu (2)

Mgr. Kamil Bartko 4

Často sa  muž pozerá na ženu ako „teľa na nové vráta“ a nechápe o čom tá žena rozpráva.

Pokiaľ žena hovorí dlhšie bez kontrolných otázok na overenie, ako to muž vnímal, v tom lepšom prípade sa muž začne tváriť milo a svoje nepochopenie skrýva a vypína sluch. 

Príklad 1:

Žena: “ ja sa cítim taká zmorená a vyčerpaná, už nevládzem…..“

Muž:   „…tak si oddýchni a nepobehuj toľko….“

Z takéhoto rozhovoru žena odchádza nepochopená a frustrovaná.

Usadiť tému do časo – priestoru

Problém je v tom, že žena začne hovoriť iba o svojich pocitoch a to je španielská dedina pre muža. Riešením je, ak žena naformuluje informáciu tak, aby to muž dokázal spracovať.  

 1. Najprv hovoriť o tom, čo vidím a počujem – vnímanie, aby si muž vedel predstaviť to, o čom sa rozpráva.
 2. Následne hovoriť o tom, čo to vo mne vyvoláva – pocity.
 3. Potom hovoriť o svojej túžbe, prianí a snahe. 

 

 

Príklad 2:

Žena:  „….Nákupy na víkend robíme spolu a som ti za to vďačná. Cez týždeň robím nákupy iba ja a veľmi ma to unavuje. Večer ti chcem byť milou spoločníčkou, ale už nevládzem. Ak by si mi pomohol v utorky a štvrtky cestou z práce, budem ti veľmi vďačná. Ja sa budem snažiť ti to večer vynahradiť.

Muž: Ideálne by bolo, ak by vám muž parafrázovať to, čo počul po krátkych vetách, aby sa nestratil.

Možno sa pýtate, prečo sa tak štylizovať, keď chcem povedať mužovi takú jednoduchú vec? Jednoducho preto, že pre muža to vyznieva zložito.

Ak žena hovorí len o svojich pocitoch a prežívaní, mužovi to nedáva logiku.

Žena hovorí v súvislostiach a muž v konkrétnostiach. No, proste takí sme a nie je na tom nič zlé. Len to niekedy vyvoláva nepochopenie.

Predpokladáme, že to ako to hovoríme je aj tak počuté a samozrejme aj pochopené. No a to je ten najväčší omyl.

Rozdiely vo vnímaní sú aj medzi ľuďmi rovnakého pohlavia a o to viac medzi mužom a ženou.

Rozdielnosť má svoj význam

– v nej je výzva na dopĺňanie. Muž dopĺňa ženu a žena muža. Ak ste niekedy stretli muža, ktorý si to už v manželstve „odskákal“ – je na ňom vidieť, že je citlivejší, že ide viac na hĺbku – jednoducho ho manželka vytrénovala. To isté platí aj o ženách – majú na veci systém, viac zvažujú svoje aktivity, sú sebavedomejšie, hovoria jasnejšie a zrozumiteľnejšie a vedia počúvať.

Milé ženy.  Muži nie sú zlí, len vám niekedy nerozumejú  a sú málo motivovaní (vydieraní). Ale o tom na budúce. 

….pokračovanie opäť v pondelok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Ďalší užitočný diel. … Len – čo ak nechcem nijaké riešenie (ani tú pomoc s nákupom v utorok) ale sa chcem len posťažovať – byť pochpená? (Či také niečo je úplne mimo chápanie muža? big green)

 2. Muž sa potrebuje cítiť užitočný. To znamená, že musí cítiť, že je pre vás nenahraditeľný. Odporúčam – „…miláčik, nikto ma nevie tak vypočuť ako ty, a mne sa potom tak uľaví, prežívam ….neraď mi prosím, len ma vypočuj prosím…..“

   

  Pozor. Vaše sťažovanie nemôže byť formulované tak, že bude vyznie ako výčitka mužovi – prestane Vás počúvať. Ubezpečte ho, že to nie je o ňom, len o vašom prežívaní.

  1. Takže podstatné je nevynechať úvodnú vetu – aby muž vedel, čo od neho vlastne chcem. Až potom môžem prejsť k jadru (obsahu myšlienky).
    
   O týždeň vám poviem, ako to (u nás) funguje.
   Predpokladám, že sa to týka aj dospievajúcich chlapcov.

 3. Vďaka „Pozor. Vaše sťažovanie nemôže byť formulované tak, že bude vyznie ako výčitka mužovi – prestane Vás počúvať. Ubezpečte ho, že to nie je o ňom, len o vašom prežívaní.“

   

  No, na to často zabúdam – že moje slová môžu vyznieť ako výčitka – a potom sa čudujem, keď namiesto pochopenia sa muž začne brániť… Mr. Green

Pridaj komentár