Kurz pre ženu: Konštruktívna hádka (10)

Mgr. Kamil Bartko 0

Možno, že si vravíte: „…čo už len na hádke môže byť konštruktívne? Veď to, čo nás trápi sú práve časté hádky!“Čiže, radšej by ste chceli, aby hádky neboli? A čo bude namiesto nich?

 

Viete, koľko dobrých vecí sa dá vyhádať konštruktívnou hádkou? 

Trošku vás provokujem, čo?

Ale cieľom tohto kurzu je práve to, aby ste všetko, čo vás trápi vzali do vlastných rúk, počnúc hádky, a zmeniť ju na niečo, čo vám môže pomôcť. Viete koľko dobrých vecí sa dá vyhádať konštruktívnou hádkou? Napríklad:

  • že nebudete na veci sama
  • že vás muž bude počúvať
  • že muž naplní vašu túžbu lásky a nehy
  • že sa muž naučí ako vás má milovať
  • že…

… no, neskutočne veľa dobra pre vás . 

Egoizmus je na mieste

Myslíte si, že je to egoistické? Sklamem vás, ale je! A práve to, že sa postaráte o seba, vám dá silu, aby ste mohli rozvíjať váš vzťah s mužom. Niekedy sa zamýšľam nad tým, že to asi nebude celkom egoistické, veď naučíte muža ako vás má milovať.

Možno, že vám to nedáva logiku – odporúčam vám prečítať si celý kurz. Každý článok je v podstate určitý druh konštruktívnej hádky.

Poďme sa pozrieť na to, čo vám môže pomôcť vyhádať si konštruktívne veľa dobra:

 

 

1. Myslím si, že si myslí 

Častá chyba vo vzťahu medzi mužom a ženou je práve domýšľavosť. A tak niečo posúdime skôr, než by sme sa opýtali. A niekedy ten súd tak ovplyvní naše počúvanie, že počujeme, čo chceme, alebo to, čo si domýšľame. Musíme povedať NIE! domýšľaniu. Radšej sa opýtajme, a posudzujme opatrne.

2. Nikdy a vždy

Viete o tom, že tieto slová sú zakázané vo vzťahu muža a ženy? Prečo? Lebo sú nepresné a veľmi zraňujúce.

Jedinú výnimku tvoria slová lásky a obdivu voči tomu druhému.

3. Kritizovanie 

Ach jaj, koľko vysvetlení (najmä negatívnych) sa nám naskytá, ak ideme analyzovať chyby toho druhého. Fuj! K čomu je to dobré? K ničomu! Iba ak by sme boli murári. Tak veľký a pevný múr, ktorý postavíme kritizovaním, by ocenil nejeden murár.

4. Nároky 

Myslíte si, že muž si myslí, že ste naňho náročná? Chyba! Nemyslite zaňho a radšej buďte preňho príťažlivá. Ako? Ale veď viete (Kurz 4: Výzvy namiesto výčitky).

 

 

5. Ty si ….  

A vyberte si lenivý, egoistický, nespoľahlivý, hrubý, arogantný, necitlivý a možno aj všetko naraz, muž sa automaticky postaví do opozície a začne sa brániť, nič na tom nemení, či máte pravdu, alebo preháňate. Namiesto „ty“, hovorte o sebe. Oveľa skôr bude počúvať, ak to vyjadrite: 

  • „… som veľmi nahnevaná, ak mi nedáš vedieť, že meškáš…“,  

alebo 

  • „…cítim sa veľmi unavená, nervózna, lebo je toho na mňa veľa a nestíham, mohol by si spraviť…“ ( nepovedzte, že to čo vám sľúbil  už pred týždňom)

 

Nepomáha vám to naladiť sa na konštruktívnu hádku?

Jááj. Zrejme si myslíte, že pri hádke treba byť v opozícii a v negatívnych emóciách?

Ale nie! Konštruktívne sa hádať znamená, dávať si príležitosť o veciach rozprávať. Možno, že máte z detstva v pamäti, že najlepšie je byť ticho a ono to prejde. Nie! Ono to prejde, leda tak po vašom vzťahu ako kamión. 

Prehádať sa k jednote a láske chce čas, ako aj kopec malých zmien. Hádka, v ktorej namiesto ohrozujúcich emócii nájdete pocity lásky, náklonnosti a porozumenia. Hádka, v ktorej namiesto boja dvoch rozdielnych názorov, nájdete obohatenie a naplnenie.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Pridaj komentár