Kurz pre ženu: Prečo muž nič nevie nájsť (6)

Mgr. Kamil Bartko 1
 • Muž: „…nevieš, kde je maslo, neviem ho nájsť?“
 • Žena: „ ….no predsa v chladničke na druhej poličke zdola!“
 • Muž: „….nie, nie je tu!“

Poznáte podobné dialógy? A určite by ste pridali ďalší scenár, kde žena hrdinsky vytiahne hľadanú vec. Muž to zvyčajne ofrfle, alebo sa….

Nuž, bežná situácia, ale niekomu vie riadne zavariť. Niektorí sa aj pohádajú, či utrúsia nejaký prívlastok s výčitkou. 

Ako je možné, že to muž nevidí?!

Ako je možné, že to muž nevidí, veď to bije do očí ?!

Ste žena, ktorá si kladie podobnú otázku? Určite ste už čítali, že muži majú tunelové videnie, a tak mnohé veci nenájdu. Muž sa zrakom viac sústreďuje na jeden bod, než na celý zorný uhol. Zrejme sme to zdedili ako lovecký inštinkt, ktorý pomáhal mužovi sledovať hodiny a dni svoju korisť, kým ju ulovil.  

Pokiaľ žena nalieha na muža, aby niečo našiel, môže vystaviť muža veľmi náročnej úlohe. Muž sa zahľadí, a vidííí……nič. Teda

nič, čo by mohol uloviť .

Nájsť vlastné ponožky, alebo dokonca  šaty pre deti, môže byť niekedy osudné . Niektorí muži si všimli túto svoju inakosť a uchopili ju riadne humorne.

Napríklad: 

 • Žena: „….Miláčik, prinesieš mi z kúpeľne manikúrové nožnice, sú v skrinke pod drezom vo dverách?“
 • Muž: „…. Jasné…“

….po dvoch minútach

 • Muž: „…kde že sú?“
 • Žena: „…vo dverách na pravo…“

po dvoch minútach.

Je asi 50% šanca, že to nájde. Pokiaľ to nenašiel, odporúčame mužovi odpovedať žene:

 • Muž: „….miláčik, prepáč, ale nespadlo to na mňa…. 🙂 “ 


Nájsť doplňovačku, nie rozdielnosť

Je to zvláštne, ale niektorí to popisujú ako mužovu neschopnosť niečo nájsť, iní ako rozdielnosť vnímania, iní ako schopnosť sústrediť sa na jeden bod…

Každopádne je to na konkrétnom páre, sformuloval si to tak, aby sa vyhli vzájomnému obviňovaniu a nájsť v tejto a inej rozdielnosti dar na dopĺňanie, než problém, ktorý rozdeľuje. 

Možno sa  zdá, že robíme z muža neschopného, ale to určite nie!!!

Veci ktorým nerozumieme nás rozčuľujú

Muž je iný, a každý muž je iný, ale jedno máme všetci spoločné: veci, ktorým nerozumieme nás rozčuľujú. A pokiaľ nejaké správanie na partnerovi je nepochopiteľné, o to viac nás rozhodí. 

Niekedy niečo odsúdime skôr, ako to spoznáme – hovorí sa tomu predsudok. A tak je tomu aj v partnerskom nažívaní. Mylne si myslíme, že porekadlo – podľa seba, súdim teba – je zlatým pravidlom v partnerskom spolužití, ale opak je pravdou. Aj Sibylovský komplex (veštica Sibyla – dopredu vieme čo ten druhý urobí, či povie) je nám veľa krát po ruke a nahovára nám, že mi toho svojho veľmi dobre poznáme. To je omyl!!! 

Cesta k manželskej jednote vedie cez poznanie vzájomnej rozdielnosti.

Ale aj poznanie ešte nie je všetko. Po krátkom rozčarovaní, že mi toho svojho / tú svoju vôbec nepoznáme, môže nasledovať to, čomu hovoríme kríza. 

Keď je pár v kríze, hľadá riešenia. V dnešnej rýchlej dobe hľadáme rýchle riešenia. Viem, urýchľovač by sa zišiel, ale na rýchlejšie dozrievanie v láske si ešte počkáme. Zatiaľ nám musí postačiť neúnavná práca na vzťahu v malých veciach – ako muži tak aj ženy. Hoc aj jeden, keď niečo urobí, má to efekt.

Ako rýchle riešenie sa nám ponúka – zmeniť toho druhého. Nuž, prajem úprimnú sústrasť vášmu vzťahu. To, čo mám v rukách je moja zmena – zmena pohľadu, zmena myslenia, zmena niečoho, čo podnieti ďalšiu zmenu …napríklad aj u nášho partnera. Zmena je nákazlivá – najmä tá k dobrému .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Kamil Bartko

terapeut a kouč www.psychoterapeutickaporadna.sk , info@psychoterapeutickaporadna.sk Na terapiu si človek prichádza po nové podnety, nové pohľady, inšpirácie...Snažím sa byť odborník na rozhovor, nie na život! Mojou úlohou je byť inšpirátorom a sprevádzať Vás na ceste za cieľom, na ktorom sa spoločne dohodneme.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Váš komentárPotrebujete finančnú podporu a hľadáte úver, ktorý bude riešiť vaše problémy a pomôže vám? Potrebujete spoľahlivé, rýchle a bezpečné? Ponúkame nízke sadzby úverov.

   

  + Pôžička 1000 až 125.000 EUR

  + Osobné pôžičku

  + Vo väčšine prípadov to je naozaj pre každého

  + možno získať rýchlo v priebehu 24 hodín

  + Máte záznam v registri MD.

  + Môžete mať nízky príjem

  + Nemáte zaručiť nič

   

  Pôžička je poskytovaná osobám (zdravotné sestry, podnikateľov, študentov, dôchodcov, ženy na materskej dovolenke, v registri zamestnancov) a fyzické osoby bydlisko alebo pracujú v zahraničí.

  Pre viac informácií, Email: charlbak.marie@gmail.com

Pridaj komentár