Manželstvo má svoje fázy, nepreskakujme ich

Marcela Beňová 0

Český psychológ Josef Zeman, ktorý sa niekoľko desaťročí venuje otázkam partnerských vzťahov radí, aby sme investovali predovšetkým do prvých rokov manželstva, nebáli sa romantiky a začali sa viac spoliehať na inštinkt. Ako ženy, tak aj muži. 

shutterstock

 

Manželstvo má svoje fázy, nepreskakujme ich

Na začiatku každého manželstva je podľa Josefa Zemana veľmi dôležité jedna vec – vstupovať do spoločného vzťahu zamilovaný.

♥ Manželská zamilovanosť je prvou fázou vzťahu,

ktorá búra bariéry, umožňuje naviazať sa na partnera a vnímať ho v čo najlepšom svetle. A nielen jeho, ale aj seba.

Vo fáze zamilovanosti sa z nás stávajú láskavejší a tolerantnejší ľudia a prežívame spoločné šťastie. Bez emocionálneho puta nikdy nevznikne pevné manželstvo, čo potvrdzujú aj viaceré výskumy. 

♥ Po prvej fáze vzťahu nasleduje fáza precitnutia,

keď si pár začína uvedomovať vlastnú zodpovednosť a samozrejme, chyby toho druhého.

Tento moment „sklamania“ je však veľmi dôležitý, pretože nám pomáha vytvárať hranice, pravidlá a najmä otvára komunikáciu na plnohodnotnej úrovni.

Josef Zeman upozorňuje, že táto fáza je kritickým momentom najmä vo vzťahoch, kde spolu partneri chodia dlhé roky a berú sa až v čase, keď romantika „vyprchá“. Práve v tomto čase sa stáva zvyčajne to, že partneri jednajú skratovo a manželstvo sa čoskoro ocitne v kríze. 

♥ Výchova dieťaťa manželstvu prospieva

Manželstvo by predovšetkým v prvých rokoch malo byť spojené s príchodom detí. Manželia, ktorí do rodičovstva vstupujú stále zamilovaní, nie sú voči sebe kritickí a cítia sa príchodom detí oveľa viac naplnení. 

Práve tu vníma Josef Zeman príležitosť pre začínajúce manželské páry. Zdôrazňuje, že doba nikdy v takej miere ako dnes nepriala tzv. inštinktívnemu rodičovstvu, ktoré je v plnej miere zamerané na vytváranie puta medzi rodičmi a dieťaťom.

Otcovia môžu vstupovať do sveta rodičovstva od začiatku, nie až od troch rokov, ako to bolo zvykom v minulosti. Manželia si navzájom musia dať pocítiť absolútnu dôveru, jeden druhému nechávajú na starosť dieťatko.

Deti v útlom detstve sú najlepším putom, ktoré spája manželov a vytvára priestor pre budovanie vzájomného vzťahu. Výskumy potvrdzujú, že či už účasť otca pri pôrode alebo starostlivosť o novorodenca vytvárajú o novopečeného otecka podobné puto ako u mamy. 

A keďže dnešné manželky a mamy už o otcovskej starostlivosti narozdiel od minulosti nepochybujú, pre budovanie manželstva nemôžeme podľa Josefa Zemana urobiť nič lepšie ako vychovávať spoločne s láskou deti.

♥ Nestratiť rovnováhu medzi manželstvom a rodičovstvom

Popri manželstve je potrebné, aby sa zachovávala rovnováha medzi manželstvom a rodičovstvom. Čím sú deti staršie, tým viac sa od nich musia rodičia osamostatňovať a uprednostňovať manželstvo.

Hľadať spoločné zážitky a nové skúsenosti a dobíjať baterky vzťahu, ktorý šiel v prvých rokoch starostlivosti o dieťa bokom.

Venovať čas napríklad spoločnému športu či kultúre a vo všetkom, čo robíme, sa pýtať: „Prospeje takto strávený čas mojej rodine?“ Len tak upevníme manželstvo na celý život a dokážeme ho prežiť naplno a s láskou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár