Pre maminy, ktoré nemajú domov

Dagmar Mozolová 18
Azylovy dom

Bezdomovkyne

Len nedávno sa v správach objavila informácia, že pri razii v garážach v Bratislave objavila polícia medzi bezdomovcami aj ročné dievčatko s matkou. Ďalšou malou bezdomovkyňou bolo štvorročné dievčatko. Priznám sa, prebehol mi mráz po chrbte. Ešte nebývali mrazy a jeseň bola teplá, ale je toto jediná možnosť, ako môžu žiť matky s malými deťmi bez domova? Predstavila som si to prostredie: opustené garáže bez hygienického zariadenia, bez teplej piecky, bez postieľky s perinkou. Striaslo ma. Píšem tento článok a za oknom sneží. Niekoľko dní je celodenný mráz a niekoľko bezdomovcov zomrelo na podchladenie. Nezaregistrovala som, či tlačové agentúry informovali o tom, čo je s dievčatkami a ich maminami dnes…

Východisko

Majú vôbec takéto mamy s malými deťmi kam ísť? A čo ženy, ktoré sú tehotné a na ulici? Alebo tie rodiny, čo potrebujú pomoc v núdzi?

Adresár zariadení, ktoré pomáhajú matkám s deťmi a deťom v núdzi sme získali od Slovenskej katolíckej charity. Ak poznáte ľudí, ktorí nemajú kam ísť, alebo ich uvidíte na ulici, dajte im o týchto zariadeniach vedieť.

ZOZNAM ZARIADENÍ

Dom sv. Alžbety, Banská Bystrica (Diecézna charita, Banská Bystrica)

V Dome svätej Alžbety môžu nájsť svoje útočište osamotené a opustené ženy s deťmi a deti zo sociálne narušeného rodinného prostredia.

Adresa: Ul. 9. Mája, 974 00 Banská Bystrica

Kontakt: 048/414 44 31

www.charitabb.sk

Dom Charitas Sv. Jozefa (Spišská katolícka charita), Spišská Nová Ves

Útulok pre ženy čakajúce svoje prvé dieťa a domov pre mentálne a kombinovane postihnuté deti.

Adresa: J.Wolkera 41, 052 01 Spišská Nová Ves

Kontakt: 053/442 83 66, 0903/616 804

www.caritas.sk

Áno pre život, n. o. , Rajecké Teplice

Ubytovanie, sociálne, psychologické a právne poradenstvo, duchovná podpora a tvorivé dielne pre tehotné ženy v núdzi a týrané ženy.

Adresa: Riečna 10, 013 13 Rajecké Teplice

Kontakt: 041/549 49 50

Linka pomoci – 0800 12 00 24 non stop, bezplatne z celého územia Slovenska z pevnej siete;

apz(at)nextra.sk; www.anoprezivot.sk

Brána do života, o. z. , Bratislava

Azylové ubytovanie pre obete domáceho násilia (väčšinou ženy s deťmi), detský domov a stanica opatrovateľskej služby (SOS) pre deti.

Adresa: M. Medveďovej 4, 851 03 Bratislava – Ovsište

Kontakt: 02/624 104 69, 0910/992 041, 0915/439 245 (nonstop)

pomoc(at)branadozivota.sk; www.branadozivota.sk

Pomoc ohrozeným deťom, o. z., Bratislava

Pomoc obetiam domáceho násilia (celým rodinám) – odborné sociálne, právne a psychologické poradenstvo a psychoterapia. V akútnych situáciách sprostredkujú azylové ubytovanie.

Adresa: Vavilovova 22, 851 01 Bratislava

Kontakt: 02/622 499 14, 0905/463 425

centrum.nadej(at)centrum.sk; www.centrumnadej.sk

Láska v nás, o. z., Šaľa

Pomoc matkám v núdzi.

Adresa: Jazerná 3, 927 01 Šaľa

Kontakt: 0907/770 023

laskavnas(at)centrum.sk

Život ako dar, o. z., Bratislava

Pomoc tehotným ženám v núdzi.

Adresa: Na Revíne 19, 831 01 Bratislava

Kontakt: 0904/572 578

Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže, Bratislava

Poradenstvo v oblasti výživného, práva styku, osvojenia, únosov detí a pod.

Adresa: Župné námestie č. 6, P. O. BOX 57, 814 99 Bratislava

Kontakt: 02/597 523 15

cipc(at)cipc.gov.sk; www.cipc.sk

Foto: www.anoprezivot.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. …ale treba dodať, koľko je takých matiek, ktoré odmietajú pomoc a aj naďalej ostávajú v podmienkach v akých sú…

  1. ja tez hladam kde mozem id dcerkou mampriatela prosila som ho aby pomohol ale kazle nato porate com mam dalej robyt

 2. Prajem dobrý deň,

  chcem upozorniť na chybu pri mailovej adrese našej n.o. Áno pre život – správne má byť apz@nextra.sk.

   

  ďakujem za opravu – je to dôležité, pretože keď žena v núdzi spozná, že na strane, kde hľadá pomoc, nikto nie je, možno už druhý raz nikde nezavolá.

   

  ďakujem.

  Anna Verešová

 3. …. ja by som rada dodala, ze som konkretne zazila situaciu s mojou dlhorocnou kamaratkou… obvolali sme minimalne 12 ubytovni pre tyrane zeny+deti, ale nikde nemali miesto…. smutne…

 4. Váš komentár Dobrý večer,Poradte my som matka s tromi deťmi.Sme obeťami týrania,ale psychickeho?Neviem kam mam isť,čo všetko si môžem zobrať a tak.Pomôžte a poradte my.Ďakujem.

 5. Som sama s tromi detmi a nemame kde byvat co mame robit a ako si najst nejake ubytovanie lebo by sme nechceli zostat na ulici.

 6. Mam 3 deti 9,11a 1 rok. Nemame kam ist a byvame s alkoholikom ktory neustale pije a skaredo nadava detom a alkohol na deti nevpliva dobre. Pomoztemi co mam robit dakujem.

 7. dobry vecer. som matka 2 deti… byvam zatial u priatela ale on sa nestara co deti budu papat. ja platim v setko z mojho materskeho. a uz nevladam ja snym nechcem zit. prosim pomozte mi. nemam kam ist dvoma detmi a prosim vaz aby ste nam pomohly vopred dakujem. pozdravom viola

 8. Váš komentárdobry som sam zijuci zo stirmi malimi detickami hladame si surne maminu ktora ma dobre srdiecko byvam v zilina a rad by sme boli us stastny druzka sa vzdala deti a uplne na ne kasle ale ja svoje deti milujem a budem za nie bojovat hladame surne maminu as deti maju aj zensku lasku volajte mi0915350882 tesime sa

 9. Po rozvode bývam sám v RD a prijal by som slušnú ženu ktorá túži po slušnom živote porozumení aj láske ktorú nezažila a týranie jej a ani jej detí už nechce zažiť ak taká je nech sa ozve 0903528161

 10. Mňa akurát šokuje, že každý pýta iba peniaze. Ak chcem dať potrebné veci, oblečenie a podobne – o to nie je záujem, dokonca ani v centrách rôzneho druhu… potom o aký postoj v biede tu ide? Minulý týždeň som pomohla jedenej opustenej mame s dieťaťom, chcela šampón, veci a školské potreby pre dcérku. Cez FB mi krásne poďakovala… a v správach mi začali písať rôzni ľudia, či som si overila, kto je to a podobne… neoverila, a načo; dám alebo nedám, nie? A tak, ak niekto niečo potrebuje, pošlem. Peniaze – nie.

  viď Naša pomoc z lásky, http://www.aadet.sk

 11. Som slobodna mamicka aj tehotna mam malu 13mesacnu dcerku a som 7mesiaci tehotenstva otec deti nema zaujem postarat sa one ani nejavi zaujem len deti si nabuchal a starat sa nie momentalne byvam z malou u mami ale ta nas tu uz nechce a neviem kde budeme z dcerkou travit sviatky atd prosim vas pomozte mi surne dakujem

 12. Najradsej by som isla niekde tam kde nie je zlo druha zem len sama s detmi pocitovat lasku a nie urazky vycitky a len ,,vsetko za vsetko mozem len ja ty si ta zla “ dusia ma z dvoch stran psychicky to nezvladam najradsej by som sa stratila,ziadna podpora len vycitky.keby ste videli ten pohlad az vas zamrazi a vy sa mu ospravedlnujute aj ked ste mu nic nespravili take zle aj tak to nepomaha este naopak a bojis sa aby nieco nespravil ..niekedy sa rozklepem az mi celym telom trase a takto mam vychovavat deti jedna je integrovana kvoli reci a druha bude prvacka ako to zvladnem ked ja sama potrebujem pomoc..a pomohlo by mi novy domov kde by som bola ja a deti v pokoji by som zila nie strachu v strese

Pridaj komentár