Spoznávajme seba

Jana Lednická, Marta Špaleková 0

Z mnohých strán počúvame: „Musíš byť v pohode, aby si bol úspešný/á…“, „Nepripúšťaj si to, aby ťa to tak nezničilo…“, „Nepozeraj sa dozadu, len dopredu…“ a podobne. Unáhlená doba nás akoby tlačí do toho, že na nič nemáme čas.

Nemáme čas ostať, či vrátiť sa k bolestivým miestam v živote. Nemáme čas na pripustenie si niektorých tém, na uzavretie vecí z minulosti. Nemáme čas ZASTAVIŤ SA!!! Je to paradoxné, že celý deň, týždeň, mesiac žijeme SO SEBOU a zároveň tak málo času venujeme práve SEBE! Učíme sa jazyky, rôzne zručnosti, rozvíjame znalosti, TAK rozvíjajme aj seba.

Sebapoznávaním dávame priestor sebe, tomu čo potrebujeme, tomu čo nedostávame inde.

Základom zážitkového poznania je, že každý účastník prichádza k poznaniu cez seba, cez vlastný zážitok. Napriek tomu, že si vážime poznatky, teoretické východiská, či rôzne vedecké podklady, dovolíme si tvrdiť, že poznať seba je najintenzívnejšie a najuchopiteľnejšie cez vlastný zážitok. Spoznať seba znamená, že  viem  lepšie spoznať aj druhých.

Keď sa otvorím sebe, viem sa otvoriť aj iným, viem ich počúvať, prijímať. Spoznať seba neznamená, že viem, že mám rád červenú alebo modrú farbu, spoznať seba znamená, že poznám svoje tajné zákutia, svoje trináste komnaty, svoje radosti a starosti.

Zážitkové sebaskúsenostné stretnutie sa môže realizovať dvoma formami, a to individuálne alebo skupinovo. My ponúkame model skupinový, kde má každý účastník priestor, aby mohol zisťovať veci o sebe. Takéto pátranie prebieha interaktívne v dianí s inými ľuďmi, kde môžeme vnímať napríklad to, ako na nás ľudia reagujú, akú spätnú väzbu nám dávajú, čo cítime, keď iní na nás hovoria, čo prežívame keď zdieľame svoje trápenia a starosti s inými…

Skupinový proces hľadania je intenzívnejší. Je spojený s tým, že okrem svojho vlastného prežívania SEBA si odnášame pohľady iných ľudí na naše JA. Tiež my si odnášame ich sebaskúsenostné prežívanie. Tento zážitok v nás ostáva dlho aj po skupine a v niektorých momentoch môže byť našim ďalším zdrojom sily a energie.

Vychádzame z predpokladu, že najväčším expertom na seba je každý človek sám. Máme skúsenosť s tým, že pomáhajúce pre účastníkov sú ich vzájomné skúsenosti, podnety a nápady, no veľmi významné je práve to, že sa snažíme spoločne s účastníkmi vytvárať bezpečnú atmosféru. Pocit, že mi niekto rozumie a pritom ma neodsudzuje a nehodnotí je veľmi vzácny zážitok, čo umožňuje každému hľadať seba samého a ísť vpred.

Milí priatelia, pozývame Vás na Výlet mojim svetom! Bude nás tešiť, ak nás prijmete za sprievodkyne a že sa osobne spoznáme.

Foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár