Kúrenie v nízkoenergetických domoch

Ing. Katarína Husárová Voleková 0
foto: isifa

Je vôbec treba v nízkoenergetických a pasívnych domoch kúriť?

Prečo je dôležité mať v dome akumulačnú plochu – využívajme teplo zo slnka, aj keď je pod mrakom!

Dokurovanie v nízkoenergetických a pasívnych domoch je potrebné riešiť konceptuálne v súlade s návrhom celej budovy. Účinnejšiu a dlhotrvajúcu „výhrevnosť“ domu zabezpečíme, ak teplo dodávané vykurovaním, výhrevnosťou svietidiel, varením, produkované ľudským telom a hlavne poskytnuté „zadarmo“ zo slnečného žiarenie vieme vhodne naakumulovať a zabezpečiť jeho pomalé sálanie do priestoru. To je možné napr. vhodnou skladbou obvodových stien tak, aby zvnútra domu boli použité materiály, ktoré to vedia zabezpečiť: tehla, betón, omietka z hliny, menej účinne sádrokarón alebo masívne drevo.

Optimála hrúbka, ktorá zabezpečí potrebnú akumuláciu, je cca 5 cm, menšie hrúbky sú nedostatočné a pri väčších sa akumulačná účinnosť nezvyšuje. Často, keď obvodová konštrukcia je z drevopanelov, alebo pórobetónu, príp. na vnútornej strane je zateplenie z polystyrénu, teda materiálov, ktoré majú slabú akumulačnú schopnosť, požadovanú akumalačnú vrstvu zabezpečíme vhodnou akumulačnou masou v interiéri. Napr. vymurujeme niektoré vnútorné priečky tehlami z nepálenej hliny, alebo použijeme betónovú stenu s votknutým schodiskom. Prípadne obmurujeme dostatočný priestor okolo kachlí, krbu. Alebo zimnú záhradu oddelíme od vnútorného priestoru domu stenou zo surových tehál.

Tento koncept je spojený najmä s využitím tepelných ziskov zo slnečného žiarenia, teda fyzikálneho poznatku, že slnko nám vie do príbytku dodať tepelnú energiu aj keď je vonku zatiahnutá obloha.

Pripravené v spolupráci s www.zelenedomy.sk.    

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár