Ako sa na dovolenke nepohádať

Natália Pindrochová 0

Poznáme to všetci: celý rok sa tešíme na letnú dovolenku, chceme dohnať zameškaný čas  a stráviť príjemné chvíle s rodinou.  Často však bývame nemilo prekvapení zvýšenou intenzitou hádok. Prečo je to tak a ako stráviť voľný čas bez zbytočných sporov?

Na dovolenke bez masky

Dovolenku plánujú rodiny zvyčajne aj niekoľko týždňov či mesiacov dopredu, nevedia sa jej dočkať,  no keď dorazia do vytúženej destinácie, dostanú sa do kolotoča  nečakaných hádok a dohadovania. 

Ľudia sú na dovolenke bez „masky“ každodenných povinností a starostí. Majú väčší priestor na vzájomné vnímanie a komunikovanie. V každodennej realite je u mnohých párov hlavnou témou fungovanie domácnosti: kto, kedy a kde vyzdvihne deti. Ak zrazu neriešia „operatívu“, niekedy si nemajú ani čo povedať,“ vysvetľuje psychologička Monika Stehlíková. 

Rodičia by si mali uvedomiť, že ak si chcú spoločný voľný čas naplno vychutnať, musia sa vedome rozhodnúť, že budú k sebe vnímavejší a pozornejší . „Ak  chceme dovolenku stráviť harmonicky, každé slovo, vetu i rozhodnutie by sme mali podriadiť tomuto cieľu,“ radí M. Stehlíková.

Kľúčom je aj strávený čas bez detí

Malé deti vyžadujú neustálu pozornosť rodičov, a preto si partneri len ťažko nachádzajú priestor na prežitie spoločných chvíľ. Psychologička Monika Stehlíkova dodáva: „Nielen cez dovolenku, ale aj počas celého roka by si páry mali vedieť nájsť na seba čas, ktorí strávia osamote, bez detí. Vzťah medzi partnermi je ako vzťah medzi priateľmi. Keď prestanú spolu tráviť čas, mať spoločné zážitky a rozprávať sa aj o iných veciach ako  o fungovaní domácnosti,  odcudzia sa.“ 

Je preto dôležité aj počas týždňovej dovolenky stráviť určitý čas bez detí.  Vybrať sa na romantickú večeru či prechádzku, ísť si spolu zaplávať alebo zabehať. Čo i len pár hodín bez detí môže partnerský vzťah utužiť.

Hotely špeciálne prispôsobené rodinám s deťmi, ktoré ponúkajú službu babysitting a kde sú hosťom k dispozícií aj animátorky, môžu byť počas dovolenky optimálnym riešením. 

Salamandra hotel

Michal Hacker, riaditeľ hotela Salamandra v Štiavnických vrchoch, ktorý  vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi, potvrdzuje a dodáva: „Babysitting a animácie pre deti sú u nás vyhľadávanými službami. Sám mám doma dvojičky a viem, aké je dôležité ísť na večeru len s manželkou, počas ktorej dobehneme zameškané.“ 

Rodičia by preto nemali mať žiadne výčitky, keď počas dovolenky využijú služby animátorov aj na pár hodín, tvoria predsa základný pilier rodiny, ktorý keď nefunguje, má negatívny vplyv najmä na emocionálny a psychický vývoj ich detí. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár