Dolné Rakúsko vás pozýva stráviť leto na horách

TS 2

Dolné Rakúsko pozýva na oddych a pestrú paletu zážitkov v nádhernom prostredí vysokohorskej  prírody. Niet divu, že krásy tohto regiónu objavuje čoraz viac našincov. Počet výletníkov zo Slovenska medziročne stúpol až o celú šestinu.

Dovolenka na horách priam na skok od Bratislavy

Na juhu Dolného Rakúska, len necelých 80 km od Viedne, sa prezentujú Alpy v celej svojej kráse. V jemnom oblúku sa postupne otvárajú  fascinujúce výhľady do vysokohorskej krajiny, lákajúce na aktívny oddych i leňošenie, so zážitkami pre všetky zmysly. Turistické chodníky vedú hlbokými zelenými lesmi k malebným horským bystrinám, rozľahlým horským pasienkom a pyšným vrcholom, ale i do kúpeľov, s dávnou tradíciou, ponúkajúcich kultivovaný oddych. Divoká voda s ozvenou v skalnatých úzkych údoliach, lanové lezecké parky alebo razantné downhill-dráhy  na trase, dodávajú pešej turistike „action“ a lákajú na rozhýbanie svalov. Ticho osamelých chodníkov, horské lúky obsypané kvetmi a nedotknuté hlboké lesy stíšia rozbúrenú myseľ a vnášajú do duše úľavu a pokoj.

Príroda aj história

Dolnorakúske horské regióny sú známe rozsiahlosťou a rozmanitosťou turistických chodníkov,  ale i pestrou paletou zaujímavostí. Niektoré z horských chát si pamätajú prvopočiatky alpinistiky a sú historickými a zároveň i architektonickými klenotami. V družnej atmosfére hôr sa dá zažiť veľa príjemných okamihov. Na programe je záplava podujatí, vynikajúcich rovnakou rozmanitosťou akou oplýva vysokohorské územie regiónu. Od mája do polovice októbra sa slávia sviatky plné radosti: od letného slnovratu až po „narodeniny“ lanoviek. Konajú sa túry v sprievode muzikantov, omše na vrcholoch,  slávnosti na horských pasienkoch i trhy roľníkov, ale nechýbajú ani potulky za krásami horských zátiší prírodných parkov s odborným sprievodcom, či túry v sprievode krojovaných domácich.

Viedenské Alpy v Dolnom Rakúsku

Jemné krivky vrchoviny Bucklige Welt (Hrboľatého sveta), svet horských pasienkov pohoria Wechsel, Hochwälder am Semmering, skalnaté chrbáty Raxu, či Schneeberg, vypínajú svoje vrcholy do výšky nad 2000 metrov. Strhujúca kulisa Viedenských Álp lákala obyvateľov neďalekej metropoly už pred viac ako storočím. Viedenčania oceňovali vzácnu kombináciu čistého horského vzduchu a mierneho podnebia a počet hostí mimoriadne vzrástol hlavne po ukončení výstavby železnice Semmeringbahn, ktorá sa dnes môže popýšiť tým, že patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Všetci, čo mali peniaze, šľachtický titul alebo pôsobili v kultúre, sa okolo roku 1900 náhlili do Semmeringu alebo do Reichenau. V kedysi najluxusnejších klimatických kúpeľoch Európy sa podnes zachoval dobový flair des fin de siècle.

Dnes Viedenské Alpy okrem raja pre oči ponúkajú počas dovolenky na horách i komfort. Na niekoľké z vrcholov sa dá po celý rok „vyšplhať“ horskými lanovkami a úzkokoľajkami. Najnezvyčajnejšou z nich je zubačka Salamander-Zahnradbahn, s konečnou stanicou na najvyššej hore Dolného Rakúska Schneebergu (2.076 m), najmodernejším zariadením je Magic Mountain XPress, prepravujúci na oblý „kopec“ Hirschenkogel v Semmeringu. Chýrnou sa stala i lanovka na Rax – Rax-Seilbahn, postavená v roku 1926, ktorá je vôbec prvou lanovkou na prepravu osôb v Rakúsku. Smerom dolu briežkom sa dá vo Viedenských Alpách dopraviť závratnou rýchlosťou. V Mönichkirchene je možné preveriť zákon zemskej príťažlivosti na prírodnej trati pre kolobežky a v bikerskom parku v Semmeringu si môžu vyskúšať svoju zdatnosť na prekážkach pre horské bicykle profíci i začiatočníci. Inšpirujúcim skĺbením prírody s kultúrou sú kvalitné letné festivaly.

Región muštu Mostviertel

Iba necelé dve hodiny diaľnicou od Viedne, dominujú v regióne pohoria Mostviertler Alpen kypiace toky a rozsiahle hlboké lesy s divokosťou alpskej horskej krajiny. Voda a drevo boli hlavným dôvodom, prečo bol tento región od stredoveku až do 19. storočia centrom európskej výroby železa. Rozľahlé zdobené panstvá v pôvabných obciach, svedčiace podnes o bohatstve vtedajších majiteľov hámrov.  Mnohé sú sčasti zreštaurované a využívané ako ukážkové kováčske dielne. Staré toky potokov lemujúce chodníky, po ktorých sa drevorubači spúšťali  za drevom, splaveným do doliny vodou potoka, sa využívajú vo veľkej miere i podnes – ako turistické chodníky.

Vo vysokohorských polohách regiónu Mostviertler Alpen sú možné príjemné zážitky z majestátu prírody ako aj aktívne užívanie sveta hôr:. Na ťažko prístupných svahoch medzi vrcholmi tohto pohoria a Göllerom, či na Dürrensteine sa dnes dajú nájsť posledné zvyšky rakúskych pralesov. Ľahší prístup je na vrcholy Hochkaru alebo  Ötscheru. Tie sa dajú dobyť pohodlne lanovkami. Ich náhorné plošiny poskytujú priestor pre potulky obohatené o nádherné výhľady do okolia. A pre tých, čo túžia po akcii, je v ponuke rafting, letné sánkarske dráhy na Eibli, zjazd na kolobežke na Gemeindealpe a celý rad lezeckých parkov.

Tipy na výlety

Tri dni dolu riekami a hore do vrchov v regióne muštov Mostviertel

Dolu riekou a hore do vrchov (Flussab und bergauf) – to všetko môžete zažiť za tri dni na horách a v dolinách regiónu Ötscherland. Ötscher, Hochkar, Gesäuse v regióne muštov Mostviertel – dokonalejšiu krátku dovolenku nenájdu nadšenci raftingu hádam nikde! A pre tých, čo netúžia iba po splavovaní riek, ale i po výstupoch na vrcholy, má Mostviertel na výber z množstva trás rozličnej náročnosti pre cyklistov i mountain-bikerov s „kondičkou“ na rôznych úrovniach.

Rezervácie na stránke: www.mostviertel.info

Najpôvabnejšia túra v celom Rakúsku

Naľavo les hlbokého údolia plný tieňa, napravo drsný a očarujúci svet skál, uprostred strieborná stuha divokého potoka s krištáľovou vodou, príjemne čľapkajúceho, sem-tam búrlivého a pri Mirafalle hučiaceho po penivej kaskáde, rútiac sa po trase, ktorú si vynútila tiesňava Ötschera – Ötschergräben. Nečudo, že práve táto trasa bola vlani zvolená za najkrajšiu túru v Rakúsku.

Viac informácií na:  www.naturpark-oetscher.at

Prvá lanovka v Rakúsku

Prvá lanovka na prepravu osôb v Rakúsku vyváža turistov v zime i v lete na očarujúcu náhornú plošinu Hochplateau pohoria Rax. Vďaka tejto, už od roku 1926 existujúcej, medzičasom samozrejme niekoľkokrát zmodernizovanej lanovke, bol pre pešiu turistiku sprístupnený jeden z najlepšie vybudovaných a najpestrejších kútov Východných Álp.

Viac informácií na: www.raxseilbahn.com

Posledné zariadenie na splavovanie dreva

Dolina Mendlingtal je jedným z  posledných miest, kam sa môžete vybrať za takým zážitkom, akým  je spúšťanie dreva vodným korytom systému na splavovanie. Je totiž posledným funkčným svojho druhu v Strednej Európe a domáci sú naň oprávnene pyšní.  Zoťaté kmene stromov sa rovnako ako kedysi vyberajú na dobrodružnú púť do doliny s využitím vodného živlu.  V divoko-romantickom údolí neďaleko Göstlingu sa dajú navyše obdivovať ďalšie technické pamiatky: mlyn, pekáreň chleba a benátska píla – rozmetávačka.

Viac informácií na: www.mendlingtal.at

Viac info na https://www.dolne-rakusko.info

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár