Doznievajúce leto láka do sveta hôr

Lenka Ďuricová 0
Prírodný park Eisenwurzen

Žatva podujatí leta 2012 je pestrá a rozmanitá: na svoje si prídu nielen športovo založené nátury, pohodoví pútnici, ale aj famílie, obľubujúce spoločné oslavy. Programový rámec atraktívnych podujatí pre výletníkov a peších turistov v regióne muštov Mostviertel a vo Viedenských Alpách je rozvrhnutý až do konca septembra.

Podujatia Leta na horách v Dolnom Rakúsku

26. august: Oslavy pri chate Öhlerschutzhaus

Veselé oslavy priateľov prírody pri horskej chate Schutzhaus der Naturfreunde, sa nesú v znamení tradičnej hudby a všakovakých dobrôt z horského regiónu horstva Schneeberg. Öhlerschutzhaus je pojmom nielen medzi pútnikmi a návštevníkmi pamätných miest.  Jej ľahkú dostupnosť oceňujú i peší turisti: z Gutensteinu alebo Puchbergu sa k útulni priateľov prírody dostanete peši za 1,5 resp. 2,5 hodiny.

Najväčšej pozornosti sa každoročne teší Öhlerschutzhaus v auguste. Vtedy sa sem nejeden milovník prírody vyberie práve kvôli tradičným horským slávnostiam. O 11:00 začína pri vrcholovom kríži Öhleru omša a po nej sa rozbiehajú oslavy, plné kulinárskych dobrôt z regiónu Schneebergland a o výbornú náladu sa stará typická muzika.

26. august: Za objavmi do prírodného parku

Počas túr so sprievodcom spoznáte horskú krajinu prírodného parku Eisenwurzen, bohatú na lesy.

V prírodnom parku Eisenwurzen v Dolnom Rakúsku sa doposiaľ zachovala nielen bohatosť krajinných útvarov a horstiev, typických pre región muštov Mostviertel, ale dá sa tu objaviť i priemyselná minulosť územia, úzko spätá so spracovaním železa. V okolí obce Hollenstein an der Ybbs, hlavného centra cca 5000 hektárového prírodného parku, očarúvajú priepasti, bohato obdarené lesmi, zvyšky pralesov, vodopády,  balvany, strminy, ostré rázsochy vrchov, trasoviská i pôvabné pasienky, ale i stopy dávnej industriálnej minulosti, napríklad revitalizované hámre Treffenguthammer alebo Wentsteinhammer, ponúkajúce možnosť podučiť sa starému remeslu kutia železa.

V duchu motta: „In´ Naturpark einischaun“ – Za objavmi do prírodného parku pozýva na nedeľu, 26. augusta od 10:00 hod. prírodný park Eisenwurzen do okolia drevorubačskej koliby Holzknechthütte v časti „Kleine Promau“, kde sa koná veľká rodinná oslava. Pripravené sú tematické pešie túry so sprievodcom,  majstrovačky pre deti s odborným dohľadom, romantika pri táboráku a dobroty z územia prírodného parku, podmaľované muzikou. O pestrý a bohatý program naozaj nebude núdza! www.naturpark-eisenwurzen.at

8. september: Oslavy „115 narodeniny zubačky Schneebergbahn“

Zubačka z Puchbergu vedie k horskej stanici Hochschneeberg, východisko peších túr, vedúcich krížom-krážom po „raji pohľadov“. V nadm. výške 1800 m má konečnú stanicu – a hor´sa všetci do prírody! Želáme príjemnú zábavu: zubačka na najvyššiu horu Dolného Rakúska oslavuje predsa 8. septembra narodeniny.

Der Fortschritt ist kein leerer Wahn – es lebe hoch die Schneebergbahn!“  („Pokrok nie je brnkačka – nech žije zubačka!“) –  takto sa veršovalo pred 115 rokmi, keď zubačku na Schneeberg s nadm. výškou 2076 m, ktorý je najvyšším vrchom Dolného Rakúska uviedli do prevádzky. Celkovo 9,7 km dĺžka trate, prekonávajúcej výškový rozdiel 1218 m, s maximálnym stúpaním 20 %, sa považovala za majstrovské dielo rakúskych inžinierov.  A oba parné  rušne, každý s úctyhodnou hmotnosťou 18 ton, každý z nich tlačiac nahor silou 200 PS po dva vagóny, si dokonca vyslúžili obdiv samotného cisárskeho veličenstva Franza Jozefa I.  www.schneebergbahn.at

15. september: Dlhá noc prírodných parkov

Mimoriadne zaujímavé stretnutia s flórou a faunou v neobvyklom čase: od 18 hodiny, v prírodnom parku Naturpark Eisenwurzen a od 19 hod. v prírodnom parku Naturpark Hohe Wand.

Noc v prírodnom parku Naturpark Hohe Wand patrí netopierom, ježkom, sovám a všetkým tým stvoreniam, ktoré sa odvážia opustiť svoje skrýše až za tmy. A 15. septembra obohatí čulý nočný  život prírodného parku skupina peších turistov. Od 19.30 hod. štartuje v rámci „Dlhej noci prírodných parkov“ pri info-stánku nočná „výprava“ pre rodiny. Vedomosti z pohľadov do sveta „nočných“  zvierat a rastlín podporia  kvízové otázky a stanice pre činorodých zvedavcov. Prihlášky  na tel. linke: 0043 2638/88545,  vstup:  € 5,00/osobu. www.naturparke-noe.at

29.–30. septembra: Drienkové hody v Pielachtale

Záľaha kulinárskych dobrôt, pestrý hudobný program, prehliadka dirndlov a slávnostná korunovácia jej veličenstva „dirndlovej“ kráľovnej.
Oslava úrody a ľudového odevu zároveň. Občania doliny Pielachtal majú v mimoriadnej úcte svoje drienky,  lokálne nazývané „Dirndle“. K neodmysliteľným bodom programu v „Doline dirndlov“  – Pielachtale –  sú hody, zasvätené  „dirndlom“ . Slávnosť sa koná tohtoročne v obci Frankenfels im Mostviertel.

Okrem divorastúceho ovocia sa sústreďuje pozornosť osláv počas oboch dní i na iné „dirndle“,  teda ľudový odev a dievčatá. Kulinárske dobroty počas dirndlových hodov, teda dirndl-špeciality, predávané v celom rade stánkov nemôžete neochutnať. Od drienkového bowle až po drienkovicu, od drienkovej torty až po drienkový závin, (kozí syr, plnený drienkami). Sprievodnými podujatiami hodov sú hudobné programy a zábava pre mládež i staršie ročníky.  www.pielachtal.info

Foto: Kilian Fischhuber s turistkou, © Robert Herbst

30. septembra: Peši za kultúrou: Hochreit

Naprieč nádhernou krajinou náhornej plošiny Hochplateau pri Göstlingu na Ybbse sú vyznačkované dve okružné túry, odhaľujúce históriu a kultúru dolnorakúskych (pod)horských roľníkov – vrchárov.

Ak hľadáte široké výhľady, tradície poľnohospodárstva, prírodné dobroty zo sedliackeho dvora a pohostinnosť, nemali by ste  30. septembra vynechať peší výlet za kultúrou na Hochreit pri Göstlingu.

Roľníci na Hochreite,  jednej z najkrajších vyvýšenín Dolného Rakúska pozývajú v tomto termíne – od 9 hod. – na túru. Na výber je 5 km alebo 8 km okruh, vedúci od dvora k dvoru, v ktorých čaká na turistov stretnutie so starými remeslami, napr. rezbárstvom, čipkárstvom,  pílením dreva dvojmužnou pílou – bruchačkou a košíkarstvom, muzika a nejedna dobrota z miestnych poľnohospodárskych produktov, napr. Klachlsuppe (polievka s bravčovými kolienkami), Sterz (šterc – z kukuričnej a pšeničnej krupice), Hausgeselchtes (domáce údené) a Bauernkrapfen (domáce šišky). Deti sa môžu tešiť na zvieratá na sedliackom dvore a majstrovanie z dreva, filcovanie z ovčej vlny a skákanie do sena.

Leto na horách aj na videu

Zenturio film creation natočil v regióne muštov Mostviertel (Gemeindealpe a Ötschergräben) a vo Viedenských Alpách (Raxalpe a Höllental) nové video o lete na horách Bergsommer. Únik z hektiky miest, zážitky z prírody, táborák a pôžitok z túry pre každého sú zrkadlom perfektného dňa vo svete hôr Dolného Rakúska a záznamom radosti mladých ľudí z pohybu v prírode. Na snímku bol prítomný i päťnásobný majster svetového pohára bouldringu Kilian Fischhuber.

Prof. Christoph Madl, MAS, šéf dolnorakúskej agentúry Niederösterreich-Werbung: „S Letom na horách chceme osloviť predovšetkým mladé publikum z miest – ide o to, aby hory „zachutili“ mladým ľuďom  a stali sa pre nich napínavým cieľom výletov.  Vhodnú kulisu na stretávanie v horách sme vytvorili oddychovým sedacím nábytkom Enzos. V súčasnosti sa prezentujeme našim Letom na horách  i v digitálnych médiách. Takže odteraz sme našim Letom na horách zastúpení i v digitálnych médiách. Nové video má skutočne silný emocionálny náboj a môžete ho vidieť na stránke  www.dolne-rakusko.info. Určite Vám narobí chute na „objavovanie samých seba“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár