K moru sa nepôjde, čaká nás leto “hlava na hlave”

Gréta Čierna 0

Inokedy o takomto čase sme už spriadali dovolenkové plány, teraz nevieme. Nevieme, či sa bude dať vycestovať do zahraničia, kam treba očkovanie a kam len negatívny test.

Po roku čakania doma tu máme čakanie na oficiálne pokyny a… preplnené atrakcie.

Výletníci s deťmi sú všade. Na miesta, kde sme sa chodievali prechádzať sami, sa dnes len tak nedostaneme. Dokonca aj cestou na kopec nad mesto nás čaká rad, a kto sa chce odfotiť s výhľadom, musí počkať.

Shutterstock

Príklad za všetky – Bojnická ZOO

Krátko po otvorení Bojnickej ZOO čakala na návštevníkov niekoľkohodinová rada. Pre rodiny s malými deťmi to poväčšine znamenalo koniec výletu.

Čakať v rade na slnku s kočíkom či neposedným dieťaťom sa mnohým nechcelo, a tak sa viacerí otočili. Okrem strastiplného parkovania, ktoré ste si museli zaplatiť, hoci sa zoo nekonala, ich čakali aj slzy a sklamanie.

Nás tiež. Chceli sme ísť aspoň na zámok, ale nevedeli sme sa dopátrať, na základe čoho sa návštevníci dostanú na prehliadku. Výlet nakoniec zachránil nápad odbočiť na krátku prechádzku na Rematu, kde sme si my dospelí pamätali “nejaké jazierka.”

Dnes tam už nie sú len jazierka, ale aj detský areál s minizoo, reštauráciou, ihriskom, detskou lanovkou, no a rybári majú k dispozícii aj rybárske prúty a pstruhy. Vrelo odporúčam.

Shutterstock

A takéto bude aj leto

Všetci sa tešíme, až odídeme na pár dní z domu. Bojíme sa však niečo si zajednať, aby sme pár dní pred odchodom nemuseli vybaľovať kufre.

Po minuloročnom rušení Chorvátska, stornovaní leteniek a obáv z karantény sme opatrnejší, nechceme sa predčasne tešiť.

Výletníci, najmä ak majú malé deti, sa preto spoliehajú na krátke jednodňové výlety. Kúpaliská sú zatiaľ zatvorené, no už teraz je jasné, že toto leto bude veľa kopa Slovákov namiesto Jadranu v Bešeňovej.

Návrat do cestovateľského života ukazuje, že známe atrakcie sa na leto po korone pripravili skôr zvýšením cien než zlepšením služieb.

Ako prežiť leto bez Štrbského plesa a Bratislavského hradu?

Tatry, zoo a slovenské hrady zachraňovali leto mnohým rodinám už pred koronou. Čím viac voľna budú deti mať, tým viac výletníkov stretnete na cestách. Niečo zachránia online vstupenky a šťastie ranného vtáčaťa, teda že sa do radu postavíte o šiestej ráno.

Tí, čo sa spoliehajú na menej známe a turisticky frekventované miesta, však budú sklamaní. Korona v nás naplno prebudila kreativitu a aj menej známe pamiatky a turistické chodníky nezostali nepovšimnuté.

Napriek tomu sa, milí rodičia, leta nebojte.

Shutterstock

Ako to robíme my

1. Cestujeme vlakom

  • nielen preto, lebo je to bezpečnejšie ako preplnené cesty smerom na Jasnú. Pre malé deti sú dostatočným zážitkom hodiny, ktoré trávia behaním v uličke a pozeraním z okna.

2. Vyrážame do menej známych miest.

  • Bratislavu a Košice pozná každý, ale ktorý turista by sa vybral do Žarnovice, Nových Zámkov Považskej Bystrice, Michaloviec, Partizánskeho či Levíc? Že čo tam je? Nič!
  • My sa chystáme hľadať zmrzliny, cukrárne, kaviarničky, zašité parčíky, komunistické monumenty, pekný kúsok ulice a záhony tulipánov na námestí. A namiesto darčekových obchodíkov nakupovať pohľadnice v novinovom stánku na vlakovom nástupišti.

3. Polia. Nové možnosti

  • ak sa bojíte, že do botanickej záhrady či kukuričného bludiska nevystojíte rad, hľadajte repkové a slnečnicové polia. Ak nie kvôli prechádzke, tak aspoň pre fotku. Neodporúčam alergikom, samozrejme.

4. Iný letný program

  • chystáme sa založiť detské preukazy do knižnice, zavárať jahody, zbierať lipu a vyrábať bazový sirup. Spomeňte si na nás, keď sa budete tlačiť v bazéne v Tatralandii.

5. Také iné zvieratká

  • zveroparky a zoo budú mať plno. Našťastie sa vždy dajú pozrieť starkine sliepky, vyvenčiť kamarátkin pes, nakŕmiť susedkine rybky alebo aspoň strašiť holuby na námestí.

6. Hubárčenie je retro

  • našťastie nájsť púpavy na púpavový med je oveľa jednodnoduchšie. A nehrozí, že si ich pomýlite s dačím jedovatým.

7. leto je challenge

  • preto sme si kúpili atlas lesných zvierat a do mobilu som stiahla appku na rozpoznávanie kvetov, ktoré trháme cestou do parku. Vedeli ste napríklad, že tá biela burina s malými kvietkami sa volá roľnica poľná?

8. alebo ešte aj

  • denné mestské tábory sú posledná záchrana každého rodiča. Ak o ne máte záujem, je najvyšší čas!

Prajeme vám pekné slovenské leto.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár