Keď v lete prší

Mária Kohutiarová 0

… a stačí, ak je to len obyčajná búrka, rodičia majú pohotovosť: čo vymyslieť?

Prerušený program, nebodaj veľkolepé plány počnúc kúpaním končiac objavovaním skrytých zákutí (dôležitejších ako nové svetadiely pre Krištofa Kolumba) sú v ťahu. Help!

Neklesajte na duchu (stačí len na váhe v kg), niečo pre vás máme.

Ingimage

Ovocný biliard

Tí, čo majú záhradu, majú vyhrané – ale ani tí bezzemkoví nie sú stratení, lebo do obchodu treba ísť aj tak. Na hru nám stačia lyžice – veľké – stôl alebo ešte lepšie nejaká tá doska, 6 krabičiek od masla, lepiaca páska – lepšie silnejšia, no a samozrejme aspoň tri druhy ovocia. Na dosku stola alebo na tú samostatnú prilepíme z bokov krabičky od masla tak, ako sú umiestnené jamky v klasickom biliardovom stole. Nachystáme si ľubovoľný počet aspoň troch druhov ovocia (ideálna kombinácia drobné padané jablká, hrušky a slivky) a ideme na to: dostať čo najviac ovocia do jamiek! Nezabudnite si každý druh ovocia podľa námahy ošacovať bodmi. Pokiaľ vás hra omrzí, urobte si desiatovú prestávku a presedlajte na niečo iné.

Zeleninové hand-made

Aj vám občas do pošty chodia tie zázračné mailíky s obrázkami postavičiek zo zeleniny a možno aj z ovocia? Tiež híkate? No a? Skúste to s deťmi aj vy: vyberte všetky možné vykrajovačky, kúpte zeleninu, nezabudnite na olivy, na stôl položte špajdle a vyhláste súťaž o najkrajšiu zeleninovú sochu! Garantujem vám, že budete mať svätý pokoj a budete žasnúť viac, ako nad obrázkami z mailu. Nezabudnite si to pofotiť a poslať na závidenie iným.

Originálna mapa

Že toto ani náhodou vašich nebaví? No tak skúste niečo iné, napríklad: Vyhrabte všetky staré pohľadnice a obrázky z miest, ktoré ste navštívili alebo odkiaľ vám poslali nejaký pozdrav z dovolenky. Ak nemáte, dobre poslúži aj nejaký časopis či katalóg z cestovky. Nechajte deti, nech si každé povystrihuje tie naj obrázky podľa seba a urobte mapu – podľa toho, odkiaľ sú obrázky – buď Slovenska či sveta z týchto vystrihovancov. Takže – už len treba veľký papier, nožnice, lepidlo a fixy. Mapa vám môže poslúžiť ako inšpirácia pri plánovaní dovolenky alebo výletov na ďalšie obdobie, hlavne keď deťom dáte možnosť označiť si svoje „top“ miesta svojou farbou. Ak si pritom o tom aj pokecáte, dozviete sa určite viac, ako to, kde by chceli najbližšie ísť.

Letný bar

Leto to je hlavne smäd a ten je dobré originálne a chutne zahnať. Čo tak ponúknuť deťom možnosť zahrať sa na barmanov a namiešať nejaké tie nápoje podľa vlastnej chute z ovocia, zmrzliny, mlieka, jogurtu a smotany (pridať iné ingrediencie je povolené podľa vášho zvyku), naservírovať, ozdobiť a dať na parádne prestretý stôl? Vonku môže pršať, koľko chce – ale vy máte náladičku ako na slnečnej Ibize.

Pátrači alebo hľadanie strateného pokladu

Ak prší dlhodobejšie, treba myslieť viac, ako na pojedanie a popíjanie. Ani to však nemusí byť hrôzou, ak máte trochu fantázie a viete využiť niektoré – hm – nedostatky našich detvákov vo svoj prospech. Našli ste aj vy postavy zvieratiek v stavebnici, kocky zo stavebnice pod garážou autíčiek, kolieska z lega pod posteľou, nehovoriac o stratených pastelkách pod stolom a ponožkách v rohu izby? Urobte pátračku: za každý nájdený predmet mimo správneho miesta dajte jedno písmeno alebo kúsok mapy, smerujúci k pokladu. Túto aktivitu viete koordinovať aj cez telefón z práce.

A odmena? To môže byť presne to, čo majú tí vaši doma radi: trebárs aj nachystaný poukaz na objednávku maxi pizze alebo aj štvorposchodová zmrzka. Fantázii sa medze nekladú – a aj rodičia občas môžu vymýšľať.

Takže už neplačte, keď prší. Stačí to mokro za oknom, u vás doma môže byť aj tak veselo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár