O dobrovoľníctve – o DOBROvoličstve

Mária Kopčíková 0

Pred niekoľkými rokmi som pre rodinka.sk písala článok o letných táboroch a narazila som na ponuku Vydrovských letných táborov.

Odvtedy sa poznáme s VYDRou. Náš syn začal chodiť na vydrovské tábory (príroda, les, signál nikde, prírodné WC, kúpanie v potoku …) najskôr na jeden turnus, potom už dva za leto, potom ako animátor na tábore a súčasne začal aktívne dobrovolníčiť. 

Aktuálne už len oznamuje, že vtedy a vtedy idem na Balog, dovi dopo 🙂

Skrze túto jeho skúsenosť znova vnímam, ako je dobrovoľníctvo potrebné a prospešné v mnohých ohľadoch a prečo by aj deti mali byť dobrovoľníkmi.

VYDRA – Vidiecka rozvojová aktivita

Na Balogu (áno, viem, že to nie je gramaticky kóšer, ale tak sa to hovorí) VYDRA pôsobí 25 rokov. Najskôr pri záchrane Čiernohronskej železnice, neskôr pri mnohých iných aktivitách, ktoré prispievajú k zachovaniu kultúrneho, či prírodného dedičstva, osobnostnému rozvoju detí a mladých ľudí, ako aj podpore komunitného života v tomto regióne.

Za tie roky odchovala a združila mnohých dobrovoľníkov, z ktorých sú podaktorí už i starými rodičmi. A stále sa snaží mladých priťahovať – či už zaujímavým programom alebo takou obyčajnou človečinou, ktorú môžete cítiť, keď dieťa priveziete na víkendovku a vidíte, ako sa vítajú, tešia, družia. A potom ešte aj niečo pekné a prospešné vymyslia.

Teraz vymysleli, že VYDRE postavia nový brloh …

Dobrovoľníci o VYDRE …

Oslovila som niektorých z nich, aby sa podelili so svojim pohľadom na vec. Čo sa im na VYDRE páči najviac, čo ich za tie roky oslovilo, aké sú ich najkrajšie zážitky?

Keď som v roku 2019 prišiel prvý krát na vydrovské tábory, tak som ani len netušil, koľko super ľudí stretnem. Dnes, o dva roky neskôr, viem, že moje rozhodnutie zúčastniť sa na tábore vo Vydrove bolo jedno z najlepších.

Nepoznám iné miesto, kde by som spoznal toľko ľudí s rovnakými záujmami za taký čas. Kopec úžasných kamarátov však nebolo to jediné, čo mi VYDRA dala. Napríklad láska k prírode, krásnemu prostrediu v ktorom sa stretávame a veľa ďalšieho. Na ďalší rok som dostal možnosť ako dobrovoľník pomáhať na akciách a táboroch pre deti, a tak šíriť túto radosť ďalej.

Matúš Klima, Bratislava, Gymnázium Ladislava Novomeského

VYDRA dáva neskutočné množstvo príležitostí množstvu ľudí. Vo Vydrovskej doline trávim už svoj šiesty rok a plánujem ich tu stráviť ešte veľa – pre mňa obrovský kus života plný zmien, s ktorými má VYDRA čo dočinenia. Naučila ma rúbať drevo, milovať turistiku, jedlo varené v poľnej kuchyni a v neposlednom rade, les.

Najkrajšia vec, akú som na tomto mieste zažil, je súhrn pocitov radosti, myšlienok a zážitkov a chutí, je to pocit vstávania do rannej hmly na táborisku, je to radosť z hrania sa s pobehujúcimi deťmi, ktoré ako zázrakom na týždeň zabudli na existenciu mobilov a všeobecne elektroniky, je to myšlienka na bosonohú turistiku, je to zážitok spania v strede lesa.

Michal Urbančok, (17), Bratislava, ruské bilgym Ivana Horvátha

VYDRA je to miesto, kde sa raz za čas všetci stretneme, pokračujeme presne tam, kde sme prestali a spolu tak robíme skvelé veci, ktoré robia radosť mnohým ľuďom. 

Sme dobrovoľníci z celého Slovenska, mnohí študujeme na vysokých školách v zahraničí, pracujeme, žijeme „dospelácke“ životy. No aj tak sa všetci vždy tešíme na moment, keď poslednými spojmi po piatich hodinách cesty s ťažkými batohmi dobehneme na Balog a so všetkými sa vystískame.

VYDRA je magické miesto, ktoré je už roky našou súčasťou a chtiac nechtiac (ale u nás iba chtiac) našou súčasťou už aj navždy zostane.

Barbora (21), Trenčín, Právnická fakulta UK

VYDRA mi prirástla k srdcu prístupom k prírode a ľuďom, či už mladým alebo starým. Najkrajšie zážitky mám z letných táborov, ktoré ma veľa naučia a vždy sa odtiaľ vraciam šťastná s plnou hlavou krásnych spomienok.

Zuzana Sitárová (17), Bratislava, gymnázium Tilgnerova


Dôležité pre mňa je spoločenstvo super ľudí spolupracujúce na zaujímavých a environmentálne zameraných projektoch. Oslovila ma lokalita a práca s deťmi a veľký zážitok som mal z roznášania mikulášskych balíčkov deťom na Čiernom Balogu.

Patrik Graus (18), Bratislava, GAMČA

Podporte VYDRU na Startlabe  

Pre nový vydrí brloh už všeličo dobrovoľníci urobili a vymysleli. Mnohí priložia ruku k dielu, no predsa len, aj nejaké iné zdroje než nepeňažné vklady sú potrebné.

Vymysleli preto kampaň na Startlabe. Ak sa rozhodnete ich podporiť, budete mať minimálne dobrý pocit. Za svoju podporu môžete však aj získať rôzne darčeky …veď Vianoce sa blížia 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...