Prvý útok žraloka na človeka bol zaznamenaný 1. septembra 1868 v Terste, kedy miestne noviny prvýkrát vydali upozornenie pre plavcov. Posledný hlásený útok z roku 2008 pri ostrove Vis slovinský potápač prežil.
Ingimage Posledný útok žraloka človek prežil Naposledy napadol na Jadrane žralok človeka v roku 2008 pri ostrove Vis. Slovinský potápač Damjan Pesek plával smerom k člnu, vzdialenému 50 metrov, keď pocítil silný úder.
Asi šestokilový žralok ho schmatol za ľavú nohu, roztrhal mu svaly predkolenia, ťažko zranil artériu a nervy na chodidle. Zachránili ho kamaráti, ktorí ho vytiahli na čln. S trvalými následkami, ale prežil.
Na Jadrane 20 druhov žralokov Vo svete dnes žije asi 400 druhov žralokov, ale na Jadrane asi len 20 druhov. No iba dva druhy môžu byť pre človeka nebezpečné, jeden z nich je aj biely žralok.
V súčasnosti je však málo pravdepodobné, že by ste mohli prísť do kontaktu s nebezpečným žralokom, pretože aj ich prirodzená korisť, tuniaky, sa zdržujú na otvorenom mori, ďaleko od pobrežia. Možno pri najvzdialenejších ostrovoch, ako je Vis a Jabuka, by boli šance vidieť žraloka väčšie, ale na severnom Jadrane takmer nulové.
Skôr umriete vo vani Štatistika hovorí, že je 25-krát väčšia pravdepodobnosť, že vás zabije blesk ako žralok. Kokosové orechy zabijú 15-krát viac ľudí ako žralok. Šanca, že vás napadne žralok, je 1 : 11,5 miliónu a že vás aj zabije 1: 264 miliónu.
To znamená asi toľko, že je 25-krát pravdepodobnejšie, že zahyniete pri páde lietadla alebo pri teroristickom útoku. Skôr umriete vo vani ako vás napadne žralok.
Človek provokatér No rovnako je dokázané, že človek vyprovokuje až tri štvrtiny smrtiacich útokov svojim rizikovým správaním, to znamená, namiesto paniky si treba dávať zdravý pozor.
Držte sa v plytkých vodách, v miestach vyhradených na plávanie, nevzďaľujte sa od brehu na nafukovačke, aby si vás žralok nepomýlil s tuleňom a inak si užívajte bezstarostné leto pri mori.
24sata.hr
Loading...
Tuleň na Jadrane alebo Červenom mori 🙂
Tuleň na Jadrane alebo Červenom mori 🙂