Nakúpiť

Mária Kohutiarová 0

Upratovanie frčí – na policiach a hádam aj v sebe. Zoznam toho, čo je potrebné teraz cez advent neodkladne poriešiť, sa však nekončí. Odfajknúť treba nakupovanie. A to býva niekedy horší záťah, ako luxovanie podlahy a všetkých kútov.

Zoznam, ktorý nekončí

Tí, čo sú pragmatickejší, si to urobia: napíšu všetky požiadavky a obiehajú možno aj podľa všadeprítomných letákov so super akciovými cenami hypercentrá utrácania. V mene radosti pod stromčekom sa tak odfajkáva jedna položka za druhou: počnúc košeľou cez nový model lega a najružovejšieho ponyho, cez kokosovú múčku a všetko, čo treba na zásoby vianočné.

Maratón nákupov by mal byť zapísaný kdesi do rekordných kníh: koľko kilometrov v nohách a pokusov nájsť to, čo treba pomedzi tlačenicu a spústu políc s nekonečným vyhrávaním kolied, z ktorých už potom bolí aj brucho, nielen hlava. Sústrediť sa a nájsť to dôležité, čím urobím radosť či vytvorím atmosféru sviatočnú, je náročné.

Niekedy to človek jednoducho vzdá a povie, že na to kašle, že to nemusí byť, že to nie je podstatné…

Niečo nové pre dušu, prosím!

Celé nakupovanie pred sviatkami je vo svojej podstate o jednom: priniesť do rodiny, k svojim, niečo, čo poteší, zmení atmosféru, navodí pocit sviatočna a zahreje minimálne nápaditosťou a snahou.

Nakúpiť do seba znamená investovať do niečoho, čo vo mne a v tých okolo mňa zanechá po stretnutí so mnou, alebo možno len zo slov mojej sms, pocit sviatočna. Dať do seba niečo nové, čo ma urobí lepším, krajším, trpezlivejším, znášanlivejším, pravdivejším človekom, schopným väčšej obety a lásky, väčšieho pokoja a empatie. Urobiť pokus o vylepšenie môjho osobného know-how, ktoré sa u nás ľudí popravde nikdy nekončí a vždy je na čom v sebe pracovať.

Čas adventu je časom stíšenia aj pre odškrtanie si tohto zoznamu o mne samom, čo bude mať len jednu položku: čo mi chýba, čo cítim v sebe ako deficit, aby som mohol viac dávať?

Netreba robiť nič svetoborné. Ani veľa. Každý vieme, čo nám „to schází“, čoho je v nás nedostatok, čo potrebujem urobiť – žiť – myslieť – precítiť inak a lepšie, aby môj obraz v zrkadle pred sebou samým bol krajším a pre druhých príjemnejším.

Práve teraz

Na to, aby človek so sebou pohol, netreba čakať na Nový rok. Vtedy sme veľmi nevyspatí, prejedení, unavení a kadečo iné. Teraz je čas triezvosti mysle a tela.

Teraz si ja tesne pred koncom píšem len tú jednu položku: svätá trpezlivosť, matko. Nevybuchuj, prosím. Nemaj nervy. Prijímaj, počúvaj, dýchaj zhlboka dlhšie, ako doteraz… nech to, čo zo mňa vyjde – aj keď bude náročné v pravde pre druhých – neprináša skrat, ale poznanie a istotu lásky a pomoci k zmene.

… že ti chcem pomôcť byť lepším tým, že začnem byť lepšia ja…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár