Pašovali deti z Haiti

webnoviny.sk 0

Američanmi pašované deti mali doma rodiny

Haitská polícia skupinu piatich mužov a piatich žien s americkými pasmi obvinila z pokusu o pašovanie detí.

PORT-AU-PRINCE 31. januára (WEBNOVINY) – Väčšina z 33 haitských detí, ktoré sa snažila prepašovať von z krajiny skupina Američanov, má na Haiti rodinných príslušníkov. Riaditeľka regionálnej pobočky organizácie SOS detské dedinky Patricia Vargasová pre agentúru AFP v nedeľu potvrdila, že väčšina z týchto detí má rodinu, alebo niekoho, kto ničivé zemetrasenie prežil.

Informáciu potvrdil aj Haitský inštitút pre sociálnu starostlivosť. Vargasová sa s niektorými staršími deťmi rozprávala. Tie uviedli, že ich rodičia žijú a dokonca vedeli povedať adresu ich bydliska, alebo telefonický kontakt. Minimálne jedno z detí budú musieť hospitalizovať pre podvýživu.Deti zobrali z charitatívneho centra v meste Croix des Bouquets západne od haitskej metropoly Port-au-Prince. Všetkých Američanov zadržali na hraniciach s Dominikánskou republikou pre podozrenie z porušenia haitského imigračného práva.

Podľa ministra sociálnych vecí Yvesa Cristalliniho „to bol únos, nie adopcia“. Haitská polícia vzápätí skupinu piatich mužov a piatich žien s americkými pasmi obvinila z pokusu o pašovanie detí. Medzi pašerákmi bolo aj niekoľko haitských občanov. Desiatich Američanov zadržala v sobotu haitská polícia, keď sa cez hranicu s Dominikánskou republikou snažili previezť v autobuse 33 detí bez potrebných dokumentov.

 Členovia baptistickej cirkvi z amerického štátu Idaho údajne uskutočňovali „Záchrannú misiu pre haitské siroty“, ktorou mali zachrániť opustené deti z chaosu, ktorý v krajine vznikol po nedávnom ničivom zemetrasení. Ich plánom bolo zhromaždiť do 100 detí a autobusom ich previezť do prenajatého hotela v prímorskom letovisku v Dominikánskej republike, kde plánovali zriadiť sirotinec. Američania, ktorí sú prvými zatknutými od zemetrasenia z 12. januára, sa tak dostali do značných problémov, keďže haitská vláda zastavila adopcie v obave zo zneužívania situácie.

Siroty a stratené deti sú totiž podľa nej v súčasnosti vystavené oveľa väčšiemu nebezpečenstvu obchodovania s deťmi ako kedykoľvek predtým. Haitský minister sociálnych vecí Yves Cristallin pre novinárov uviedol, že Američania sú podozriví z účasti na nelegálnom adopčnom programe. Ako dodal, 33 detí bolo v sobotu v noci umiestnených do centra organizácie SOS detské dedinky na predmestí Port-au-Prince. SOS detské dedinky je mimovládna nezisková organizácia so sídlom v Rakúsku. Mnohé z detí v haitských sirotincoch v skutočnosti nie sú sirotami, ale boli opustené ich rodinami, pretože si nemohli dovoliť sa o ne starať.

Úrady po zemetrasení zastavili všetky adopčné programy dovtedy, kým nebude isté, že deti považované za siroty naozaj nemajú nikoho, kto by sa o ne postaral. Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) a ďalšie mimovládne organizácie už zaznamenali prípady detí, ktoré boli oddelené od svojich rodičov. Humanitárni pracovníci pátrajú po deťoch v táboroch vystavaných po celom hlavnom meste pre ľudí, ktorí pri zemetrasení stratili strechu nad hlavou, a následne im poskytujú dočasné prístrešie, kým sa im podarí nájsť ich rodičov alebo trvalejšie ubytovanie. Pri zemetrasení z 12. januára prišlo o život najmenej 170 tisíc ľudí a asi milión zostalo bez domova.

SITA/AFP

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár