Štát bude bonifikovať úvery mladomanželom

webnoviny.sk 0

Úverový produkt bude určený pre mladých manželov vo veku do 35 rokov s nižšími a priemernými príjmami, teda ktorých spoločný hrubý príjem nepresiahne 2,6-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve zistenej Štatistickým úradom SR.

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Mladomanželia dostanú od apríla budúceho roka možnosť čerpať zvýhodnené pôžičky. Prezident SR Ivan Gašparovič vo štvrtok podpísal novelu zákona o platobných službách, cez ktorú sa do zákona o bankách zavádza bonifikácia úverov mladomanželom.

Zvýhodnená sadzba z úveru dosiahne 4,5 %. Tri percentá z celkovej podpory manželom prefinancuje štát, pričom komerčné banky budú povinné znížiť sadzbu v prípade poskytnutia úveru o ďalších 1,5 %. Tento zvýhodnený produkt pre mladých manželov sa bude vzťahovať na zmluvy o úvere uzatvorené od 1. apríla 2010.

Úverový produkt bude určený pre mladých manželov vo veku do 35 rokov s nižšími a priemernými príjmami, teda ktorých spoločný hrubý príjem nepresiahne 2,6-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve zistenej Štatistickým úradom SR. Aspoň jeden z manželov musí mať trvalý pobyt na území Slovenska.

Tieto podmienky musia byť splnené ku dňu podania žiadosti o úver. Bezúčelový úver so štátnou podporou však banky budú môcť poskytnúť maximálne do výšky 10 tis. eur. Nárok na štátny príspevok voči štátnemu rozpočtu si budú mladí manželia uplatňovať prostredníctvom banky na základe žiadosti, ktorú jej predložia.

Zvýhodnený úver pre mladých manželov bude podporovaný štátom prostredníctvom tzv. štátneho príspevku za predpokladu, že aj banky znížia nimi ustanovenú úrokovú sadzbu v zmluve o tomto úvere o minimálne 1,5 %. Štátny príspevok pre rok 2010 bude v budúcoročnom rozpočte stanovený vo výške 3 %. Výška štátneho príspevku sa bude určovať každý rok v zákone o štátnom rozpočte a bude platiť pre v tom roku uzatvorené zmluvy o spotrebiteľskom úvere, avšak počas celej lehoty splatnosti úveru sa nebude meniť.

Podľa predpokladov by pri štátnej podpore vo výške 3 % nároky na štátny rozpočet v budúcom roku predstavovali 6,06 mil. eur a o rok neskôr 9,36 mil. eur. Celkový objem podpory zo strany štátu bude postupne narastať, pričom maximálnu výšku dosiahne približne v desiatom roku od začiatku poskytovania štátnej bonifikácie a dosiahne približne 59,39 mil. eur.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár