Vedeli ste, že kúpeľňa predstavuje pre seniora najnebezpečnejšie miesto v byte? Pády vo vani, či sprche sú nebezpečné a pomerne časté s pribúdajúcim vekom.
Každý senior má s vyšším vekom isté pohybové obmedzenia, ktoré mu komplikujú každodenné činnosti.
Najčastejšie pohybové obmedzenia seniorov: Ubúdanie sily – s vyšším vekom prirodzene ubúda svalová hmota a senior má menej sily Strata istoty pri chôdzi – častejšie sa potrebuje niečoho pridŕžať, oprieť, či oddýchnuť si Obmedzená hybnosť – má problém sa zohnúť, vstať zo stoličky, má zmenšený rozsah pohybu rúk a nôh Bezpečnú kúpeľňu pre seniora viete vytvoriť jednoduchými úpravami a nákupom vhodných pomôcok.
Aby ste vybrali tie správne pomôcky do kúpeľne pre seniorov , vyskúšajte si každodenné činnosti s tými limitmi, ktoré váš blízky má, a na základe toho vyberajte.
5 tipov pre bezpečnú kúpeľňu seniora 1. Bezpečný pohyb seniora v kúpeľni
Aby ste predišli pádom seniora, uistite sa, že v kúpeľni ho nič neohrozuje.
Z kúpeľne odstráňte všetky nepotrebné veci, aby zostalo len to, čo senior naozaj potrebuje Koberček pred vaňou nahraďte protišmykovou podložkou – tá je prísavkami upevnená k podlahe a nehrozí tak riziko, že sa senior potkne alebo šmykne aj mimo vane, či sprchy Ak má váš blízky problémy s udržaním rovnováhy a musí sa často pridržiavať, namontujte mu do kúpeľne madlo Ak je v kúpeľni dosť miesta, umiestnite tam stoličku, kde si môže sadnúť a oddýchnuť, prípadne sa po sprchovaní osušiť 2. Dostupnosť toaletných potrieb na dosah ruky
Zaistite, aby všetko, čo senior potrebuje k svojej hygiene, mal po ruke:
Používané veci z vyššie položených alebo z veľmi nízko položených políc umiestnite do takej výšky, aby ich senior nemusel dočahovať, či sa zohýbať. V sprche, či vani sa osvedčil dávkovač mydla, na ktorého obsluhu stačí jedna ruka. 3. Bezpečný vstup seniora do vane
Tiež tŕpnete keď sa ide váš blízky senior sprchovať do vane? Vstup do vane a najmä vychádzanie z nej je pre seniorov obtiažne.
Pri vystupovaní z vane je spodok vane o niečo vyššie ako podlaha v kúpeľni, takže senior vlastne zostupuje na nižšiu úroveň a pritom musí vysoko zdvihnúť nohu a udržať rovnováhu.
Uľahčite mu to týmito pomôckami:
Skvelým doplnkom ku schodíku je držiak na vaňu, ktorý poskytne potrebnú oporu pri nastupovaní a vystupovaní z vane. Vyberte držiak s dostatočne dlhou rúčkou, aby sa mohol senior oprieť v každej situácii. 4. Bezpečné sprchovanie seniora
Základom bezpečného sprchovania je protišmyková podložka a vhodne umiestnené madlo.
Ak sa bojíte nutnosti vŕtania, tak dobrá správa pre vás je, že existuje madlo s prísavkami, ktoré jednoducho pripevníte na kachličky. Senior, ktorý má pohybové obmedzenia bude potrebovať dodatočnú oporu pri sprchovaní.
Poslúži mu:
Ak má vaňu zvážte kúpu sedačky na vaňu. Môžete si vybrať sedačku v úrovni vane, na ktorú si vie senior ľahko sadnúť aj vstať alebo sedačku, ktorá je pod vrchnou úrovňou vane. Jej výhodou je, že keďže je nižšie, tak senior menej našpliecha von, čo je nebezpečné kvôli pošmyknutiu (ale viete to eliminovať umiestnením protišmykovej podložky pred vaňu). Nevýhodou je, že sa z nej ťažšie vstáva. 5. Uľahčenie osobnej hygieny seniora
Obmedzená hybnosť seniorov môže za to, že sa nezvládnu dôkladne umyť, či učesať sa sami. Navyše zohýbanie vo vani, či iné pohyby, pri ktorých senior nemá istotu, sú veľmi nebezpečné.
Našťastie, existuje už rad pomôcok aj pre osobnú hygienu seniorov. Špongia, hrebeň, či kefa s dlhou rúčkou mu vráti samostatnosť a vy sa nebudete musieť báť o svojho blízkeho.
Výberom správnych pomôcok do kúpeľne viete predísť úrazom a vytvoriť bezpečné miesto pre každodennú hygienu vášho blízkeho.
Ak potrebujete akékoľvek pomôcky pre seniorov , na www.pomockypreseniorov.sk nájdete všetko pre seniorov na jednom mieste.
Loading...