Lamentácie rozčarovanej adoptívnej matky

Veronika 0

Všade sa hovorí o najlepšom záujme dieťaťa v procese osvojovania. Nezainteresované osoby možno aj uveria, že zákony a nariadenia skutočne sú v súlade s najlepším záujmom dieťaťa. Ale keď sa do toho ponoríte a musíte to všetko prežiť, veľmi rýchlo zistíte, že to tak v žiadnom prípade nie je.

foto: pexels



Pozrime sa napríklad na situáciu, kedy biologická matka pri pôrode podpíše, že dáva súhlas na adopciu vopred. Sociálne pracovníčky preskúmajú situáciu, zistia, že sanácia rodiny je t.č. nemožná a ďalší záujem biologickej matky o dieťatko je nepravdepodobný. Napriek tomu sa ešte skoro dva mesiace čaká, či si to niekto z biologickej rodiny predsa len nerozmyslí. Za ten čas je malé bábätko v pôrodnici, neskôr v prípade potreby v nemocnici a potom sa dostane do profesionálnej náhradnej rodiny. Týždne plynú. Pre mňa a pre vás sú to obyčajné týždne, akých ste zažili už veľa. Pre novorodeniatko sú to rozhodujúce týždne, ktoré na celý život ovplyvnia jeho psychické zdravie, emocionálnu stabilitu a schopnosť dôverovať svetu.

Čo na tom trvá mesiace?! Kde je ten najlepší záujem dieťaťa?

Dva mesiace uplynú, návrh na vyslovenie osvojiteľnosti dieťaťa putuje na súd. Už sa nájdu aj záujemcovia o osvojenie! A súd nič. Na čo čaká? Nikto nevie. Podľa Civilného mimosporového poriadku má súd 3 (!!!) mesiace od podania návrhu, aby rozhodol vo veci osvojiteľnosti.

Čo na tom trvá 3 mesiace?! Kde je ten najlepší záujem dieťaťa? Pretože to maličké dieťatko už dvíha hlavu, už zistilo že má ručičky, už sa vie prevaliť na bok. To maličké dieťatko už má adoptívnych rodičov, ktorí si ho môžu zatiaľ akurát tak občas požičať domov na hosťovský pobyt a potom oplakať každý jeho návrat späť do profesionálnej rodiny. To maličké dieťatko nemá šancu vytvoriť si puto a citovú väzbu a musí znášať neustále presuny a zmenu prostredia. Toto je v jeho najlepšom záujme? Prejde mesiac, prejdú aj dva, ťahá na tretí. Naozaj je toľko dôležitejších vecí ako riešiť veľmi jasnú a jednoznačnú situáciu opusteného novorodeniatka?

pexels

 

…to všetko mätie, unavuje a zneisťuje už raz opustené dieťa

Predstavte si teraz, že nejde o novorodeniatko, ale o 18 mesačné dieťa, ktoré už trochu chápe čo sa okolo neho deje. Už rozlišuje tváre ľudí, pamätá si čo bolo a vie pochopiť že niečo bude, ale nevie vnímať komplexnosť celého procesu. Neustále návštevy budúcich adoptívnych rodičov, presuny medzi profesionálnou náhradnou rodinou a budúcou adoptívnou rodinou  – to všetko mätie, unavuje a zneisťuje už raz opustené dieťa. Trauma sa prehlbuje, puto s materskou osobou (ktorou je v tomto prípade profesionálne mama) sa triešti a je ťažko skúšané odchodmi, príchodmi a rozprávaním o tom, ako dieťatko čoskoro pôjde k “novej mamičke a novému ocinovi“.

Nič z tohto nie je v najlepšom záujme dieťaťa. Práve naopak. Trpia pritom všetky zúčastnené strany: Dieťa, budúci adoptívni rodičia, profesionálni náhradní rodičia a niekedy aj psychologičky a sociálne pracovníčky CDR. Na to sa totiž nedá zvyknúť ani po rokoch.

A potom, keď nakoniec (konečne!) dôjde k vysloveniu osvojiteľnosti dieťaťa, nastáva druhé kolo bojov a čakania: Schváli súd návrh na neodkladné opatrenie, zveria dieťatko urýchlene budúcim adoptívnym rodičom a skončí sa celé toto trápenie? Alebo si zmyslia, že dieťa sa predsa neocitlo bez akejkoľvek starostlivosti a  jeho život, zdravie a priaznivý vývoj  nie sú vážne ohrozené alebo narušené a tým činom nie je dôvod návrh na neodkladné opatrenie schváliť?

Skúste sa vžiť do kože toho dieťatka!

Skúste si aspoň v mysli prežiť to, čo prežívajú jeho profesionálni náhradní aj budúci adoptívni rodičia. Skúste si predstaviť tú bolesť, ten strach, ten zmätok. Skúste vidieť dieťa, ktoré sa narodilo, stratilo všetko okrem holého života, potom išlo z rúk do rúk a neexistuje zákon, ktorý by ho ochránil pred tým, aby trpelo pokojne aj niekoľko mesiacov vkuse. A teraz mi prosím niekto vysvetlite, ako môže mať ktokoľvek odvahu nazvať toto všetko najlepším záujmom dieťaťa!

♥ Adopcia – To nie je len tak »»»

♥ Adopcia – Ako zvykne reagovať okolie »»»

♥ Adopcia – Čo sa vás budú ľudia najčastejšie pýtať »»»

♥ Adopcia – Kým sa rozhodneme »»»

♥ Adopcia – čakanie »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Veronika

Šťastná manželka, majiteľka nadmerného počtu svetrov, priateľka, introvertka, hrdá mama, lektorka, naivná idealistka, kuchárka z donútenia, domškolácka učiteľka, turistka, nefajčiarka, celoživotná študentka toho čo ma práve zaujíma, žena, dobrovoľníčka,nadšená lingvistka a nepriateľka príliš parfémovanej kozmetiky.

články autora...