Odkladať splátku hypotéky, alebo nie?

Mona Gáliková 1

Mnohé mladé rodiny využili možnosť získať lacnejšie bývanie prostredníctvom zvýhodnenej hypotéky pre mladých. Niektorí však precenili svoje možnosti a teraz zo splácaním zápasia. Tých mladých, ktorí o hypotéke ešte len uvažujú, môže povzbudiť aj legislatívna novinka – možnosť získať odklad splátok a to až na obdobie dvoch rokov.

Odklad splácania sa však týka len zvýhodnených hypoték pre mladých, ktoré budú poskytnuté od 1. apríla, a to v tom prípade, ak klient podá žiadosť o zníženie splátok alebo odklad splácania do 3 mesiacov od narodenia dieťaťa a preukáže sa jeho rodným listom. Žiadosť je môžné podať kedykoľvek počas splácania hypotéky pre mladých.

Na materskej dovolenka aj od splátok

Zjednodušiť si momentálnu finančnú situáciu môžu mladé rodiny dvoma spôsobmi: odkladom splátok istiny, alebo znížením splátok až o 50% počas obodbia dvoch rokov.

Dočasnú úľavu pri splácaní úveru či hypotéky bolo možné v odôvodnených prípadoch vybaviť aj v minulosti. Banky umožňovali klientom po individuálnom posúdení odklad splátky na obdobie 6 mesiacov. Podľa informácií z bankových domov je možné odložiť splácanie istiny (v tomto prípade klient platí len úroky), ale aj celej splátky (počas obdobia odkladu klient nespláca nič). O postupe sa treba informovať na pobočkách jednotlivých bánk. Ak klient uvedie vážne dôvody, vybaviť všetky náležitosti nemusí trvať dlho; dá sa to stihnúť aj do jedného týždňa.

Odklad treba zvážiť. Nie je zadarmo.

Takéto riešenie má však jeden háčik. Peniaze klient musí splatiť tak či tak, len si predĺži obdobie splácania, ktoré býva pri hypotékach i tak obzvlášť dlhé. Okrem toho zvyčajne aj hypotéku viac preplatí. Z bankových štatistík vyplývajú aj ďalšie pre klienta nepriaznivé okolnosti. Skúsenosti bankových domov hovoria, že až 80 percent z tých, ktorí si odklad splátok vybavili, neboli schopní po jeho uplynutí naštartovať sa opäť na riadne splácanie. A vtedy už môže byť cesta k exekúcii až nepríjemne rýchla.

Preto odborníci zvlášť upozorňujú na to, aby ľudia dobre zvážili, či zvládnu úver alebo hypotéku splácať. A keď si toto bremeno už na seba vezmú a dostanú sa do ťažkostí, mali by prichádzať so žiadosťou o odklad splátok alebo úľavu pri splácaní v dostatočnom predstihu. „Ak klient predpokladá, že by mohli nastať so splácaním úveru problémy, čo najskôr by mal zájsť do banky. Je neskoro riešiť situáciu až vtedy, keď neschopnosť splácať už nastane,“ radí Vladimír Trnka s finančno poradenskej spoločnosti Salve Finance. Trnka tiež upozorňuje na možnosť požiadať o radu nezávislého finančného poradcu. Ten totiž bude riešiť financie klienta komplexnejšie ako pracovník banky, a preto mu môže pomôcť nájsť výhodnejšie východisko so situácie.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tato novinka s moznostou odkladu splatky istiny pocas materskej dovolenky su vyborna zalezitost. Pocas materskej prichadzame o druhy prijem v rodine, tak ze nam to velmi pomoze.

    Na konci je uz jedno, ci splatis o tolko alebo otolko viac, aj tek k tomu ide inflacia, peniaze maju o 20 -30 rokov inu hodnotu, nemozte to hadzat len do kalkulacky. Ked mozes v pokoji prezit to, ze manzelka prisla o prijem , tak je to dobra vec.

Pridaj komentár