Až keď má človek svoju finančnú stabilitu postavenú na tejto pevnej „trojnožke“, môže si dopriať luxus a plniť sny. V otázke príjmu netreba zabúdať na jeho zaistenie, aby človek nestratil životný štandard, na ktorý je zvyknutý. V praxi to znamená, že živitelia rodiny – tí, od ktorých závisí rodinný rozpočet – by mali mať poistenie zabezpečujúce náhradu príjmu v prípade neočakávaného (napríklad úrazu či vážnej nemoci).
Poistenie by malo zahŕňať aj splátky úverov. Vhodne skĺbiť finančné produkty je vzhľadom na širokú ponuku na trhu a časté zmeny zložité. Najlepšie riešenie je osloviť finančného sprostredkovateľa, ktorý má prehľad a dokáže podľa konkrétnych potrieb navrhnúť vyskladanie finančných produktov na zabezpečenie finančnej stability.
Vyhnite sa nebankovej pasci: od nebankovky si pýtajte všetky údaje
Problémom, ktorý rozvracia rodinné financie, sú na Slovensku úvery z nebankoviek a splátkových spoločností. Podľa prieskumov ich využíva každý desiaty Slovák a podľa údajov z NBS sme si od nich do konca roka 2012 požičali až 1,4 mld. eur. Kvôli nižšiemu príjmu alebo vysokému veku po nebankovke siahajú často aj ľudia, ktorým banka úver neposkytne, alebo je to pri získaní úveru jednoduchšia cesta.
Problémom je, že nebankovky často skrývajú dôležité údaje, podľa ktorých možno porovnať parametre úveru a vybrať si ten najdostupnejší. Typickými výhodami, reklamovanými na webstránkach nebankoviek je ľahké získanie úveru bez dokladovania príjmu a lákanie na mesačnú splátku.
Najdôležitejší však je údaj o tzv. RPMN (ročnej percentuálnej miere nákladov), ktorá zahŕňa okrem úroku aj všetky povinné poplatky a sadzobník poplatkov pre situácie, ak chcete v splácaní robiť zmeny alebo sa omeškáte so splátkami. Vďaka RPMN viete porovnať parametre každého spotrebného úveru a vybrať si ten s najvýhodnejšími podmienkami splácania. RPMN dnes podľa zákona o spotrebiteľských úveroch musí v zmluve uvádzať každá nebankovka.