Žitňanská chce dostať do zákona detské skupiny

eva/ redakcia 0

Prinášame rozhovor s  poslankyňou NRSR Janou Žitňanskou o riešeniach, ktoré chce v prospech rodín s malými deťmi presadiť v parlamente.  

Do parlamentu ste predložili zákon o starostlivosti o deti v detských skupinách. O čo ide?

Keď sa spýtate rodín s malými deťmi, čo ich najviac trápi, na prvom alebo druhom mieste uvedie nedostatok miest v jasliach a materských školách. Preto sme sa snažili priniesť riešenie, ktoré môže situáciu riešiť a je realizovateľné.

Dalo sa totižto aj veľmi jednoducho dať do zákona, že obec je “povinná” každému dieťaťu vytvoriť miesto v preškolskom zariadení, lenže vzhľadom na finančné možnosti samosprávy by to bolo nerealizovateľné. Navyše, štát je nečinný a minister Čaplovič mi na moju interpeláciu, čo chce robiť, aby sa zlepšili podmienky na vytváranie nových miest v škôlkach odpovedal, že to nie je v jeho kompetencii.

V zahraničí existujú rôzne formy starostlivosti o deti v predškolskom veku. Prečo ste si vybrali práve detské skupiny?

Jednoducho a stručne: oslovil ma český zákon o detských skupinách. Keď som čítala dôvodovú správu k tomu zákonu, mala som pocit, že čítam o Slovensku. Rovnaká situácia, rovnaké podmienky. Tiež zvažovali niekoľko možností a táto im vyšla ako najlepšia.

Ako má teda detská skupina vyzerať?

Na rozdiel od škôlky nebude preregulovaná. Keď som čítala predpisy, v akej výške a v akej vzdialenosti od umývadla musia byť v umyvárke háčiky na uteráky, koľko metrov štvorcových pieskoviska má pripadnúť na jedno dieťa, koľko záchodíkov musí byť, tak sa mi to zdalo, mierne povedané, prehnané.

Je jasné, že isté priestorové alebo hygienické štandardy musia platiť, ale práve tieto predpisy, spojené s neskutočnou byrokraciou, spôsobujú verejným, súkromným aj cirkevným zriaďovateľom vysoké náklady a znamenajú veľmi zdĺhavý proces. Detské skupiny majú v tomto oveľa jednoduchšie pravidlá pre vznik a fungovanie. 

Kto ich bude môcť zakladať?

Obce, župy, cirkevné spoločenstvá, neziskové organizácie, ale aj zamestnávatelia pre deti svojich zamestnancov, alebo mamička na materskej, ktorá sa popri svojom dieťatku chce starať aj o ďalšie.

Ako taká skupina bude vyzerať?

Je určená pre deti od jedného roka do začatia povinnej školskej dochádzky. Deti tam môžu chodiť podľa potreby rodičov. V niektorých prípadoch na pár hodín týždenne, iné denne. V jednej skupine sa môžu ocitnúť deti rôzneho veku, a preto táto forma starostlivosti nemá na rozdiel od škôlok vo svojom poslaní vzdelávanie, ale len starostlivosť. Bolo by nereálne mať pri tomto type starostlivosti aj vzdelávaciu ambíciu.

Kto sa bude statať o deti v detských skupinách?

Súvisí to aj s tým, čo som hovorila vyššie. Keďže nepôjde o vzdelávací proces, nedali sme podmienku pedagogického vzdelania. Na túto tému však ešte vedieme diskusie. Česi do zákona dali, že osoba starajúca sa o deti musí byť jednou z presne vymenovaných profesií. Napríklad učiteľ škôlky alebo prvého stupňa, lekár, zdravotná sestra, sociálny pracovník. Priznám sa, že neviem, či je také jednoznačné, že absolvent sociálnej práce alebo chirurg sa lepšie postará o deti ako matka, ktorá síce nemá vysokú školu, ale dobre vychovala tri svoje deti… Podľa mňa je to o tej osobe a nie o diplome. Ale v tomto samozrejme chceme aj naďalej hľadať to najlepšie riešenie pre dieťa, čiže túto otázku nechávam otvorenú.

Už dnes existujú všelijaké škôlky, detské centrá, v nejakej podobe sa o deti vedia postarať aj v materskom centre, sú detské kútiky, opatrovateľky. Je váš návrh naozaj potrebný?

Práve preto, že aj napriek tomu všetkému, čo ste vymenovali, ročne zostáva bez miesta v škôlke niekoľko tisíc detí, určite áno. K rovnakému záveru dospeli aj v susednej Českej republike. Nie každý si môže dovoliť opatrovateľku alebo dať deti do súkromnej škôlky.

A detské skupiny budú dostupnejšie? Veď to tiež budú asi prevažne súkromné zariadenia?

Zákon sme nastavili tak, že tieto zariadenia nebudú môcť byť vytvárané za účelom dosahovania zisku. Teda poplatky za službu budú môcť zriaďovatelia vyberať len do výšky oprávnených nákladov. Zriaďovatelia si budú môcť dať do nákladov náklady na zriadenie a prevádzku zariadenia. Navyše, podobne ako v Česku, aj u nás by sa na tento účel mohli využiť peniaze z Eurofondov, ale na to žiaľ nemám vplyv. To musia chcieť a vybaviť na ministerstve.

Chceme naozaj službu pre rodiny, aby dokázali lepšie skĺbiť rodinný a pracovný život. V žiadnom prípade nechceme nahradiť materské školy, ale vytvoriť ďalšiu možnosť statostlivosti o dieťa v predškolskom veku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár