Prinášame rozhovor s poslankyňou NRSR Janou Žitňanskou o riešeniach, ktoré chce v prospech rodín s malými deťmi presadiť v parlamente.
Do parlamentu ste predložili zákon o starostlivosti o deti v detských skupinách. O čo ide?
Keď sa spýtate rodín s malými deťmi, čo ich najviac trápi, na prvom alebo druhom mieste uvedie nedostatok miest v jasliach a materských školách. Preto sme sa snažili priniesť riešenie, ktoré môže situáciu riešiť a je realizovateľné.
Dalo sa totižto aj veľmi jednoducho dať do zákona, že obec je “povinná” každému dieťaťu vytvoriť miesto v preškolskom zariadení, lenže vzhľadom na finančné možnosti samosprávy by to bolo nerealizovateľné. Navyše, štát je nečinný a minister Čaplovič mi na moju interpeláciu, čo chce robiť, aby sa zlepšili podmienky na vytváranie nových miest v škôlkach odpovedal, že to nie je v jeho kompetencii.
V zahraničí existujú rôzne formy starostlivosti o deti v predškolskom veku. Prečo ste si vybrali práve detské skupiny?
Jednoducho a stručne: oslovil ma český zákon o detských skupinách. Keď som čítala dôvodovú správu k tomu zákonu, mala som pocit, že čítam o Slovensku. Rovnaká situácia, rovnaké podmienky. Tiež zvažovali niekoľko možností a táto im vyšla ako najlepšia.
Ako má teda detská skupina vyzerať?
Na rozdiel od škôlky nebude preregulovaná. Keď som čítala predpisy, v akej výške a v akej vzdialenosti od umývadla musia byť v umyvárke háčiky na uteráky, koľko metrov štvorcových pieskoviska má pripadnúť na jedno dieťa, koľko záchodíkov musí byť, tak sa mi to zdalo, mierne povedané, prehnané.
Je jasné, že isté priestorové alebo hygienické štandardy musia platiť, ale práve tieto predpisy, spojené s neskutočnou byrokraciou, spôsobujú verejným, súkromným aj cirkevným zriaďovateľom vysoké náklady a znamenajú veľmi zdĺhavý proces. Detské skupiny majú v tomto oveľa jednoduchšie pravidlá pre vznik a fungovanie.