Autorské práva. Nič?

Takakika (Kika Kováčiková) 4

V tejto krásnej internetovej dobe nie je problém, aby vám ukradli hoci vaše plodné a neplodné dni. Stačí, že vám visia na webe. Téma, nad ktorou ste strávili možno mesiac, zháňali k nej informačné pozadie, otravovali kompetentných, nech sa vyjadria. Bum, o tri dni je vytapetovaná na konkurenčnom portáli. Samozrejme, len váš podpis pod článkom nahradia iným. Nás vykrádajú často a pekné to nie je, musím povedať za celú redakciu.

Copyright a také tie veci

Svoje právne články, upratané v šuflíku nášho webu pod priliehavým názvom Príručka pre rodiča, si poznám, okrem iného aj preto, že ma z nich bolievala hlava, keď som o nich aktuálne písala. Rozmýšľanie bolí, bez sprievodných javov to nejde. Výhodou však je, že si potom spoznáte svoje myšlienkové pochody, aj keď sú rozporcované a zasadené medzi riadky susedovej záhrady.

V tomto prípade som texty svojich článkov, konkrétne Rodič na materskej a článok Rodičovská dovolenka, ktoré boli naposledy aktualizované v septembri, resp. októbri 2011, našla na parcele portálu najpravo.sk v článkoch JUDr. Stanislavy Ďurišovej, a to v článkoch s názvami Rodičovská dovolenka ženy alebo muža a Materská dovolenka ženy a rodičovská dovolenka muža, oba uverejnené s dátumom 8.2.2012.

Inšpirácia?

Poznám aj bohumilejšie činnosti, ako je porovnávanie mojich textov s textami JUDr. Ďurišovej, zvlášť ak sa táto aktivita natiahne na päť strán, ale inak by som asi neuverila, že môžem niekoho „inšpirovať“ v takom rozsahu. JUDr. Ďurišová zakomponovala do svojich diel aj moje príklady a úvahy, ktoré som venovala zákonodarcom. Pre tieto chybičky krásy asi len ťažko môžu byť príspevky JUDr. Ďurišovej ako celok považované za originál, napriek tomu sa s nimi zúčastnila autorskej súťaže Právnické eso, ktorú vyhrala. O podrobnostiach sa rozpisujem aj na svojom súkromnom blogu.

Von z kuchyne

Dávame tento príklad, jeden z mnohých, do pozornosti, lebo by nemal ostať iba našou internou redakčnou záležitosťou. Chceme urobiť viac, ako len ostať pri povzdychnutí, že tak to už chodí. Nie, nechodí. V európskom priestore už dávno existujú súdne rozhodnutia, ktoré pod právnu ochranu autorského práva vtesnajú hoci len nadpisy novinových článkov. Tak čo keby u nás začalo byť samozrejmosťou nehlásiť sa s cudzím perím do autorskej súťaže?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (37 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak to je fakt sila!!! Ja dúfam, že to len tak nenecháte 🙂 Je to, aspoň podľa môjho skromného názoru, neskutočná drzosť! !!!! A ešte sa s cudzím prihlásiť do súťaže….tak to má tá pani fakt kostru bez chrbtovej kosti!!!!

    Držím palce pri riešení:-)

  2. To je drzost. A uz uplne prihlasit sa s cudzim textom do sutaze. Dali ste aspon info a vyziadali si odpoved organizatora sutaze?

  3. To je sila! Mr. Green Pani pravnicka nenadarmo ziskala titul „eso“. Akurat s ironickym podtonom. Velmi dobre si viem predstavit, ako ta, Kika, bolela hlava pri pisani, mna bolela aj pri citani, ked som sa snazila najst priklad, ktory sa hodi na mna a este viac ma bolela, ked som chodila do SP, kde mi, samozrejme, zle poradili, co som im nemala ako dokazat a nakoniec som na zaklade tvojich clankov nasla moznost, ako dosiahnut dobry vysledok. Takze velmi dobre chapem, ako nieco taketo dokaze (mierne povedane) nasrdit. Rolleyes Ak sa bude dat, spravte s tym nieco! Drzim palce! zwinker

  4. Ďakujeme! Na vec sme upozornili portál najpravo.sk, ktorý na základe našej žiadosti zatiaľ stiahol dotknuté články. Predpokladám, že vďaka širšiemu záujmu ľudí o túto tému odstránili aj ďalšie články tejto autorky.

Pridaj komentár