V čom tkvelo ich človečenstvo
Až teraz dobre a bez zlého uhla pohľadu vidím, v čom tkvelo ich nádherné človečenstvo, a fascinuje ma to natoľko, že nemám zábrany s nimi (teraz asi ešte aj častejšie a osobnejšie) hovoriť a radiť sa, keď prídem do situácie, v ktorej oni boli „machri“. Alebo ju jednoducho zvládali s nadhľadom, úsmevom, v pokoji, s brisknou poznámkou – aj keď situácie často boleli ich a bolia mňa. Alebo keď viem, že nosím ten istý dar v sebe a presne viem, po kom ho mám. Viem, beťársky sa vtedy usmievame dvaja.
Učím sa od nich neprehrávať si deň. Neprehrávať si svoju tvár. Neprehrávať si svoje srdce. Neprehrávať si svoju večnosť, kde sa síce pomaly, ale predsa len náhlim za nimi.
Tá radosť nekončí
Chodiť po cintoríne a hľadieť na zlatom vyryté mená s dátumom okamihu odchodu ma nebolí. A ak sa mi potia oči, tak skôr od radosti, že tu boli a že spojenie sa medzi nami neprerušilo. A ak hladím mramorovú dosku, tak ju neoprašujem, ale cítim cez ňu silu lásky, trepotanie duše, blízkosť, ktorá nemusí mať genetický kód. (Ale ak má, o to je silnejšia). Ak zapaľujem sviecu, nie je to z povinnosti alebo zo zvyku. Je to sprítomnenie si nite života v nás jedným Svetlom, ktoré rovnako žiari tu i tam. A hreje nás aj ich. A vedie a sprevádza. A dáva nádej.
Vselico ine prezivam na cintorinoch nad hrobmi milovanych ludi co nedavno odisli, ale radost to nie je. A ak by som chcela hovorit o ” svieteni”, skor by som posielala spravu hire s prosbou, aby uz z toho nadhladu svietili na cestu oni mne. Ale ze ” svietit tu aj za vas..” Neni to cele trosku naruby?
Zdenka, nenosíš v sebe aj krásne zážitky s nimi? NEhreje to? Neposúva ťa to dopredu? Ak áno, si zapálená ich svetlom, stali sa ti vzorom, žiješ tak trochu aj podľa ich know-how…o tom točím… pekný čas aj teraz, v cintorínové dni.