V súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami ako sú Halloween a Sviatok všetkých zosnulých, sa v mnohých ľuďoch vynárajú mnohokrát nezodpovedané a náročné otázky o zmysle života a smrti, o existencii dobra a zla, o existencii života po smrti a možnosti dozvedieť sa viac o svojej budúcnosti.
Niektorí sa pri hľadaní odpovedí na tieto otázky uchýlia k praktikám okultizmu, mágie či špiritizmu.
Okultizmus
znamená niečo skryté. Okultista vyhľadáva sily, ktoré sú mimo neho a začína si myslieť, že pravé naplnenie života je len v silách, ktoré človek nachádza v sebe alebo v prírode.
Dôvody vzniku okultizmu sú viaceré:
Strach z budúcnosti
· mnohí ľudia sa pokúšajú spoznať svoju budúcnosť pomocou okultných síl
Túžba po moci
· okultné sily človeka zotročujú a zbavujú slobody
· okultná sila sa sústreďuje na jej nositeľa, človek sa snaží nájsť ju v sebe pre svoj vlastný prospech
· hlavným objektom a končeným cieľom tejto sily je sám jej nositeľ
Fascinácia nadprirodzeným
· všetko, čo je nadprirodzené, človeka fascinuje, priťahuje
· človek očakáva, že v okultizme zakúsi veci, ktoré nemôže zažiť v bežnom živote
Bankrot materializmu
·človek pochopil, že materializmus nedokáže zaplniť prázdnotu, ktorú cíti
·moderný človek potrebuje nadprirodzené zážitky
·celé hnutie New Age vzniklo ako odpoveď na bankrot materializmu
· i v dnešnej dobe sa dokazuje sklon a túžba človeka dosiahnuť nadprirodzeno
Okultizmus možno rozdeliť na dva smery: bielu a čiernu mágiu
Prečo sa biela mágia volá biela? Pretože vyzerá nevinne. V praxi to napr. znamená, že idete za nejakým veštcom, aby vám pomohol, ale pritom nechcete nikomu ublížiť.
Medzi formy okultizmu patria aj horoskopy, ktoré sú pomerne populárne. Astrológia (čítanie z hviezd) sa zas pokúša predpovedať budúcnosť. K formám okultizmu patrí i vykladanie budúcnosti pomocou kariet alebo kyvadla.
Naopak nepatrí sem grafológia, typológia (tu nejde o magické techniky, nepredpovedajú budúcnosť, len definujú osobnosť človeka). Okultizmus nastáva vo chvíli, keď sa pokúsime určitým rituálom predpovedať budúcnosť.
Pritom vznikajú viaceré nebezpečentvá: napr. ľudia, ktorí sa vložia do rúk veštca strácajú často vlastnú slobodu, prestávajú byť tvorcami svojho života, ale pripútavajú sa na to, čo im veštec povie a potom už len očakávajú, čo sa stane a čo sa s nami bude diať – často ide o zmanipulovanie mysle, srdce i vôle.
O čiernej mágii
hovoríme vtedy, keď sa čarodejník alebo „bosorák“ pokúša niekomu uškodiť, keď niekomu počaruje alebo nad niekým vysloví kliatbu prostredníctvom určitého rituálu.
O čiernej mágii hovoríme aj zo strany toho, kto navštívi čarodejníka a povie mu: „Chcem uškodiť tomu a tomu človeku.“ V závislosti od národa, mentality alebo tradície môžeme používať výrazy woodoo, macumba a pod.
O špiritizme hovoríme vtedy, keď človek hovorí s mŕtvymi, keď sa s nimi stretáva na seansách a radí sa s nimi. Napr. v Afrike je špiritizmus veľmi rozšírený rovnako ako je v Latinskej Amerike obrovská zmiešanina špiritizmu a náboženstva.
V Európe sú zasa špiritistické seansy – osoba, ktorá sa stáva médiom a dostáva sa do tranzu, v istom momente začína rozprávať hlasom dotyčnej mŕtvej osoby a začína mať rovnaké pohyby, gestá ako mala osoba, ktorá žila.
spracované podľa: Elias Vella
Veľmi nebezpečné, škoda len, že dnešný ľudia na diabla neveria. A to mu presne vyhovuje.
Vďaka Bohu za tento článok, som rada, že to tu niekto takto priamo napísal. Úplne so všetkým súhlasím.