Prešla som slovenským vzdelávacím systémom a som finančne negramotná

Pavlína 0

Od mojej maturity na osemročnom gymnáziu už prešli dva roky. Ako je možné, že som absolvovala viac ako “základné vzdelanie” a neviem nič o peniazoch?

Mám 22 rokov a neviem nič o daniach, neviem nič o hypotékach, úsporách. O úrokoch a percentách, ktoré vás potešia, alebo zlikvidujú. 

Neviem, ako fungujú banky. Neviem … teda nemala by som vedieť. Nikto ma o tom  v štátnom  vzdelávacom systéme nič neučil. 

Len niečo tuším z výparov silného reklamného smogu z médií a konverzácií môjho okolia.

Učili nás veci, ktoré som využila len pri najbližšej písomke

Na matematike nás učili odmocniny, vektory, goniometrické funkcie a množstvo ďalších celkov, ktoré v bežnom živote asi už  nikdy nepoužijem. 

Snažím sa spomenúť si na niečo o financiách. Bolo to raz. Viem, že sme počítali slovné úlohy s percentami. Zneli asi nasledovne:

“Pán T. si chce kúpiť auto. Ktorý z úverov je pre neho najvýhodnejší, ak zarába …. a jeho výdavky sú…?” 

Na úlohu bol vymedzený krátky čas a keďže tí prví “matematici” to už  mali hneď hotové, celá trieda mohla prejsť na ďalšie cvičenie. A tam skočilo celé moje finančné vzdelávanie. To je všetko, na čo si spomínam. Príde mi to smutné. 

Nikdy som síce nebola taký ten čistý jednotkár, ale ani podpriemer, prečo sa potom cítim finančne negramotná?

Strávila som 13 rokov v laviciach a učila sa množstvo informácií, ktoré som využila len pri najbližšej písomke.  Ale nenaučili ma, ako zaobchádzať s peniazmi, s výplatou, ako si dobre požičať peniaze, ako plánovať investície… To sú veci, ktoré sa predsa dejú takmer denne a týkajú sa každého! 

Pozrime sa na konkrétne dáta:

Testy PISA zisťujú výsledky vzdelávania z pohľadu požiadaviek trhu práce a sú určené pre žiakov vo veku 15 rokov (resp. v poslednom ročníku povinnej školskej dochádzky).

Slovensko sa zúčastňuje PISA testov, ktoré prebiehajú v trojročných cykloch od roku 2003. PISA testuje 3 oblasti:  čitateľskú gramotnosť, prírodovednú gramotnosť, matematickú gramotnosť. Súčasťou matematických testov je aj finančná gramotnosť.

Posledná prebiehala v roku 2018 a priemerné skóre slovenských žiakov (481 bodov) sa nachádza pod priemerom zúčastnených krajín OECD (505 bodov). Taktiež pod priemerom krajín V3.

PISA Testy na tento rok 2021 boli zrušené pre nepriaznivú pandemickú situáciu a uskutočnia sa až v roku 2022 (informovalo NUCEM) . Myslíte, že môžeme už dúfať v lepší výsledok? Nie som životný skeptik, ale pri tejto téme necítiť čerstvý vietor do plachiet.

Čo bude ďalej? 

V prvých triedach nás učili počítať jabĺčka a hrušky. Dnes nám svet ponúka bitcoiny, internetové pôžičky na jeden klik a až príliš jednoduché investovanie a kupovanie akcií cez appky v telefóne. 

Inovácie bežia príliš rýchlo a náš školský sytém nestíha ani s bežným základným vzdelávaním o peniazoch. Potrebuje to UPGRADE! 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár