Očakávate od detí samé jednotky? Chyba

Anna Veselá 0

Žijeme v časoch javiskových matiek a otcov zo športových lavičiek. Rodičia sú ochotní obetovať veľa času, úsilia aj peňazí, aby sa dieťaťu v živote dobre darilo.

Do projektu „dieťa“ pumpujú všetko: len aby sa mu podarilo dostať na prestížnu univerzitu, aby si mohlo odniesť z olympiády ocenenie za najproduktívnejšieho športovca, či aby počulo potlesk v štátnej opere, ideálne skôr, ako bude dospelé.

Unsplash

Kým niektorí rodičia deti prehnane ofukujú a zaväzujú mu šnúrky na druhom stupni základnej školy, iní vedia deťom naložiť na plecia viac, ako sú schopné uniesť.

Niekedy je veľmi ťažké odhadnúť zdravú mieru v našich očakávaniach, nastaviť latku tak, aby sme dieťaťu nedovolili premrhať to, čo v ňom je a zároveň ho nedostali pod tlak, že všetko musí byť dokonalé.

Dokonalosť nepripúšťa chyby – a to je chyba

Príkladom „dokonalej“ matky vyžadujúcej dokonalosť od detí je Amy Chua, autorka knihy Bojová pieseň matky tigrice, ktorú preslávil výrok:

Čínski rodičia vyžadujú dokonalé známky, pretože veria, že na to ich dieťa má. Keď ich nedosiahne, potom za to môže jedine dieťa, pretože nepracovalo dosť tvrdo.“

Keby niekedy čínske dieťa dostalo dvojku, čo sa podľa Chua nemôže stať, „zničená čínska matka by nakúpila desiatky, možno aj stovky cvičných testov a drilovala by s dieťaťom tak dlho, dokiaľ by to nebolo na jednotku.“

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sú čínske deti úspešné.

Chua od svojich detí očakávala, že domov neprinesú žiadne iné známky ako jednotky a k tomu budú hrať na husle alebo klavír (nie pol hodinu, ale aspoň tri denne).

V snahe vychovať dokonalé deti im nikdy nedovolila hrať si na detskom ihrisku, účinkovať v školskom divadle alebo hrať počítačové hry.

Neuvedomila si alebo si ani nepripustila, že tým deti pripravuje o cenné životné skúsenosti. Do života totiž nie sú potrebné iba jednotky, ale aj schopnosť vyjednávať v prípade konfliktu, ktoré si deti môžu nacvičovať od raného veku práve na preliezkach a pieskoviskách.

Do života je takisto potrebné okúsiť aj to, ako chutí neúspech, keď sa nám niečo nepodarí, aby sme sa z neho vedeli spamätať, otriasť, zdvihnúť sa a ísť ďalej.

Cena za dokonalosť

Rodičia vyžadujúci dokonalosť si neuvedomujú, že deti vyrastajúce pod tlakom sú náchylné trpieť duševnými poruchami, ako sú depresie, úzkostná porucha či anorexia.

Takéto deti sú aj v dospelosti plné neistoty a strachu, že ich nikto nebude mať rád, ak nesplnia očakávania iných. Akokoľvek sú v živote úspešní, nie sú so sebou nikdy spokojní.

Ak na deti kladieme extrémne vysoké nároky, hazardujeme s ich životmi. Štúdie ukazujú, že deti ktoré majú pocit, že nespĺňajú očakávania, si s veľkou pravdepodobnosťou môžu siahnuť na život.

Ako deti naučiť, aby zo seba dostali to najlepšie

Psychicky silní rodičia podľa psychoterapeutky Amy Morin nevyžadujú od detí dokonalosť. Snažiť by sme sa mali o výborné, nie dokonalé výkony.

Amy Morin radí rodičom, aby sa zamerali na úsilie dieťaťa, nie na výsledok. Napríklad radí, aby namiesto vety „Očakávam, že z testu dostaneš jednotku,“ povedali „Očakávam, že si sadneš a budeš sa pred testom hodinu učiť.“ Tým dáte dieťaťu jasne najavo, že úsilie a vytrvalosť mu pomôžu k lepším výkonom.

Namiesto neustálej kritiky odporúča Morin rodičom vyskúšať tzv. metódu sendviča – najprv dieťa pochválite, vyzdvihnete to dobré, potom pridáte kritiku, teda niečo, v čom očakávate zlepšenie a nakoniec znova pochválite, aby ste skončili opäť pozitívne, napríklad:

 „To je super, že si si po sebe upratal oblečenie. V skrini máš stále trochu neporiadok, ale zato ustlané máš krásne.“ Alebo: „Tej úlohe si sa venoval naplno. Len som si všimla, že tu máš chybu. Ale inak to vyzerá naozaj skvele.“

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Povedz mi, čo doma robí tvoje dieťa a ja ti poviem, ako ho vychovávaš.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár