Cviky na zdravý chrbát, aj na DVD

Mgr. Tatiana Draková 2

fotozdroj:autor

S bolesťami chrbta sa počas svojho života stretne až 80% z nás.

V tom lepšom prípade nám dajú svojou prítomnosťou najavo, že by sme sa o svoj chrbát mali začať starať. V tom horšom prípade nás na niekoľko dní vyradia z bežného fungovania. A starostlivosť o chrbát v tomto prípade zvládneme už len za pomoci odborníkov.

„Bolesť chrbta nie je ochorenie, ale príznak, ktorý môže mať najrôznejšie príčiny, hovorí MUDr. Vladimír  Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice. Medzi tie najčastejšie patrí málo alebo zle vykonávaný pohyb, nesprávne držanie tela, stres či nesprávne stravovacie návyky a z nich vyplývajúca nadváha.“

Základom prevencie je podľa odborníkov dostatočný pohyb, správne držanie tela pri vykonávaní každodenných úkonov, primeraná hmotnosť, kvalitný matrac a aspoň jedenkrát za rok preventívny pobyt v kúpeľoch, ktoré sa zameriavajú na liečbu a prevenciu ochorení pohybového ústrojenstva.

Ako si čo najdlhšie udržať zdravý chrbát:

Športujte!

Sedavý spôsob zamestnania, práca za počítačom a časté používanie auta sa prejavuje vo zvýšenej miere na stave chrbtice.

Najčastejším následkom je ochabnuté a skrátené svalstvo, ktoré má za následok známe bolesti chrbta v okolí ramien a medzi lopatkami. Dostatok pohybu je základom pre zdravý chrbát. Vhodnou prevenciou je posilňovanie, najmä však plávanie, pri ktorom sa odľahčí záťaž, ktorú musí chrbtica každý deň niesť. Pozor však na plávanie s krkom „vystrčeným“ nad hladinu, pretože takýto štýl zaťaží krčnú chrbticu. Lepšie je pri plávaní vydychovať do vody alebo plávať znak.

Špeciálne cviky na prevenciu bolestí chrbta

Tipy na špeciálne cviky zamerané na prevenciu bolestí chrbta nájdete v súčasnosti na mnohých miestach – u odborníkov na rehabilitáciu, fyzioterapeutov, v rôznych časopisoch či na internetových stránkach.

Takisto môžete siahnuť po novinke z dieľne Kúpeľov Trenčianske Teplice, ktoré vydali DVD s cvikmi určenými špeciálne na prevenciu bolestí chrbta a problémov s bedrovými kĺbami „Rozhýbané telo pohne dušou“.  

Seďte správne

Skúste si uvedomovať, ako sedíte. Správne by mala byť chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90- stupňový uhol a chodidlá majú byť celou plochou na zemi.V práci dbajte na to, aby ste nesedeli príliš dlho, pravidelne sa ponaťahujte, predkloňte, poprechádzajte, prebehnite po schodoch. Odkazy, ktoré plánujete odovzdať kolegom, nepošlite mailom alebo telefonicky, ale ich odovzdajte osobne. Stoličku striedajte s fitloptou a monitor počítača si umiestnite do úrovne očí.

Pozor na hmotnosť

Strážte si hmotnosť. Nadváha je sprevádzaná oslabením brušných svalov, čo vedie k preťaženiu chrbtice. Ak ju zaťažíte kilogramami navyše, ohlásia sa problémy. Uvedomte si, že napríklad tehotné ženy nebolí chrbát len tak pre nič za nič.

Vhodný matrac

Výberu správneho matracu venujte zvýšenú pozornosť. Dobrý matrac je taký, ktorý zachováva prirodzený tvar chrbtice a je pohodlný. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ale ju deformuje. To isté platí o príliš mäkkých a preležaných matracoch. Pri spaní sa usilujte ležať na boku s pokrčenými nohami. Je vhodné vyhnúť sa spánku na privysokom vankúši, alebo v polohe na bruchu s hlavou otočenou do strany – zaťažuje sa tak krčná chrbtica.

Zohýbajte sa s rozumom

Pri dvíhaní bremien sa odporúča uprednostniť čupnutie s vystretým chrbátom pred predklonom s vystretými kolenami. Ak je to možné, vyhýbajte sa dlhému státiu. Pri chôdzi po schodoch našľapujte na celé chodidlo a nenechávajte pätu vo vzduchu.

Masáže a wellness pobyty                                    

Pri bolestiach chrbtice môžu pomôcť aj masáže, no ani tie by nemali byť samoúčelné. Podobne ako cvičenie, aj účinok masáže sa prejaví až po jej pravidelnom opakovaní. Dôležité je preveriť si, či je masér dostatočne kvalifikovaný a skúsený, aby masáže nenarobili viac škody ako osohu.

Ľuďom so sedavým zamestnaním po tridsiatke sa  odporúča navštíviť preventívne aspoň dvakrát ročne kúpele, hoci i na kratší čas. Príjemné prostredie spojené s vhodnými procedúrami dokáže spraviť zázraky i počas víkendového pobytu.    

MUDr. Buran doplnil: „Pri opakujúcich sa bolestiach chrbta by som však v každom prípade odporučil poradiť sa s odborníkom, ktorý po skontrolovaní zdravotného stavu chrbta odporučí individuálny program liečby a prevencie bolesti.“  

Ak sa chcete dobre postarať o zdravie svojho chrbta a bedrových kĺbov, siahnite po najnovšom DVD „Rozhýbané telo pohne dušou“.

Na tomto DVD nájdete súbor špeciálnych cvikov na chrbticu a bedrové kĺby, ktoré pre vás pozorne vybrali a zostavili odborníci na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu v Kúpeľoch Trenčianske Teplice.  

Výrazné zlepšenie pocítite už po niekoľkých pravidelných cvičeniach. DVD bolo natočené v nádherných priestoroch tureckého kúpeľa Hammam, ktoré sú súčasťou kúpeľného komplexu, a tak vám cvičenie podľa tohto DVD prinesie nielen potešenie zo zvýšenej fyzickej pohody, ale pohladí aj vašu dušu.  

Čo nájdete na DVD?

Na DVD sa nachádzajú dva ucelené súbory cvičení. Prvý súbor tvoria cviky na chrbticu a druhý súbor cviky na bedrové kĺby. Cviky v obidvoch súboroch sú ďalej rozdelené podľa polohy, v ktorej sa jednotlivé skupiny cvikov cvičia – v tureckom sede, v ľahu na chrbte, v ľahu na bruchu a v kľaku.

Vybrané cviky sú vo svojej podstate veľmi jednoduché, zato však účinné, a preto sú vhodné pre všetky vekové skupiny.

Keďže je pri tomto type cvičenia nesmierne dôležité, aby bolo vykonávané správne, pretože inak by si cvičiteľ mohol ublížiť, sú jednotlivé cviky predvádzané cvičiteľkou, na ktorú dohliada fyzioterapeutka – odborníčka.

DVD „Rozhýbané telo pohne dušou“ poslúži rovnako dobre tým, ktorí chcú domácou starostlivosťou predĺžiť ozdravný účinok kúpeľného pobytu, ako aj tým, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu kúpeľnú liečbu absolvovať a radi by prostredníctvom správneho cvičenia dopriali svojmu chrbátu a bedrovým kĺbom relax.


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. tiež takto cvičim, pretože mam bolestivy chrbat. A ešte som si kupila aj kvalitnu kancelarsku stoličku. Pretože iba cvičenie nestači. Mam sedavu pracu, takže kvalitna ortopedicka stolička je zaklad, inak by moja chrbtica veeelmi trpela

Pridaj komentár