Nepríjemný hmyz v detskej izbe je skutočnou pohromou. V boji s hmyzom však nemusíme hneď siahať po chemických zabijakoch. Kombináciou preventívnych opatrení a repelentov s čo možno najmenej škodlivým zložením môžeme týchto malých tyranov živočíšnej ríše udržať na uzde.
V detskej izbe radšej žiadne pesticídy
Produkty, ktoré ponúkajú obchody na boj proti hmyzu, môžu obsahovať látky, ktoré sú pre našu kožu veľmi nebezpečné. Určite neodporúčame výrobky s obsahom látok DEET (dietyltoluamid) alebo DMP (dimetylftalát).
Najlepším ochranným prostriedkom proti hmyzu je sieťka na okne. V najhorších prípadoch môžeme nad detskú postieľku natiahnuť sieť proti moskytom, ktorá nielenže zastaví pažravých komárov, ale urobí z detskej postele aj výnimočné a zaujímavé miesto.
Prirodzené repelenty
Samotná príroda obsahuje viacero látok, ktoré hmyz odpudzujú. Tak si napríklad na vonkajšej parapete okna môžete vytvoriť prirodzenú zelenú bariéru z paradajkových kríčkov alebo zo „smradľavej“ kvetiny aksamietnice.
Alebo na posteľné prádlo či pyžamká nakvapkajte éterické oleje ako levenduľový, santálový, kajeputový, eukalyptový alebo šalviový olej či účinný môže byť dokonca aj klinčekový odvar a komáre by sa mali na Vás pozerať len zobďaleč.
Éterické oleje nenanášajte priamo na telo, nakoľko by mohli spôsobiť alergickú reakciu.
Rady starých materí
Ak predsa len Vaše drobce tie potvory poštípu, najlepšie pomôže medicína z lekárne starých materí – surová cibuľa, ktorú je dobre ihneď priložiť na vpichy (aj keď dieťa poštípe včela alebo osa.) Rozpolenú cibuľu pritlačte priamo na popichané miesta. Cibuľa obsahuje protizápalové látky, ktoré znižujú opuchy a dobre hoja rany.
Dobrá rada na záver
Skontrolujte, či Vám niekde na záhrade alebo na balkóne nestojí voda, zakrývajte sudy s dažďovou vodou ale aj malé krhličky. Aj malinké množstvo vody, napríklad v podložke pod kvetináčom, vedia komáre využiť na nakladenie vajíčok.
Podľa www.umweltberatung.at
foto:sxc.hu