Máte z nosenia boľavý chrbát?

Martina Kosturková 0

Svoje vlastné telo mamy často odsúvajú do úzadia a ignorujú v prospech vlastného potomka. Dieťatko však rastie a je čoraz ťažšie…

shutterstock

Mamičky na materskej vnímajú všetky telesné signály svojho dieťaťa, aby vedeli čo najskôr zareagovať. Na seba ale zabúdajú.

S rastúcou hmotnosťou dieťaťa a náročnosťou materskej „dovolenky“ sa im to môže vypomstiť.

Čo robiť, aby maminy zvládali svoje materstvo podľa možnosti bez komplikácii nám poradila fyzioterapeutka Lenka Augustínová z Kinisi centra fyzioterapie v Prahe.

Po telesnej záťaži akou bolo tehotenstvo sa žena sotva stihne zotaviť a už sa púšťa do ďalšieho, ešte náročnejšieho, fyzického výkonu.

Dvíha každým dňom väčšie dieťa, prenáša ho buď v autosedačke alebo s kočíkom, najlepšie niekoľko poschodí, a pritom ju produkcia materského mlieka oberá o podstatnú časť energie a nočné kojenie o spánok.

shutterstock

Napriek tomu, že je ženské telo zázrakom prírody, ktoré všetku túto rastúcu záťaž zvládne, snahou každej čerstvej mamičky by malo byť, aby ju zvládlo ak nie bezbolestne, tak aspoň čo najpríjemnejšie a bez dlhodobých následkov.

Nemusíte chodiť do fitka

Preto sa mamičkám na materskej odporúča venovať sa aj jednoduchším cvikom, pre ktoré nie je potrebné registrovať sa do žiadneho fitness centra.

Práve naopak, do niektorých z nich sa zapojí kľudne aj spiaca ratolesť.

Takéto cvičenie by sa ideálne malo sústrediť na posilnenie brušných a chrbtových svalov, ktoré udržiavajú telo vo vzpriamenej polohe a potom ruky a nohy.

shutterstock

Fyzioterapeutka Lenka Augustínová odporúča tieto cviky:

3. mesiac

Ľahnite si na chrbát tak, aby bola celá chrbtica v kontakte s podložkou. Nohy sú zdvihnuté do pravého uhla a ruky držíme pred sebou. Ruky pomaly zdvíhame do vzpaženia nad hlavu, pričom naša chrbtica zostáva v stálom kontakte s podložkou.

Pri cviku sa snažíme prirodzene dýchať do celej spodnej časti brucha, triesiel až dozadu do krížov.

Dĺžka prevedenia cviku je individuálna a závisí od toho ako dlho udržíme nohy vo vzduchu a chrbticu pevne prilepenú na podložke (30s.-1 min.). Cvik môžeme sťažiť pridaním závažia do rúk, prípadne môžeme naše dieťa držať pred sebou a predýchavať.

Drep

Postavíme sa s nohami naširoko, plôšky chodidiel smerujú dopredu a chrbtica je napriamená. Dávame si pozor na prehnutie v krížoch. Pomaly ideme do podrepu (akoby sme si sadali na stoličku), pričom dávame pozor aby naša chrbtica ostala vyrovnaná.

Os kolien by nemala predbehnúť špičky chodidiel a kolená sa nesmú vtočiť dovnútra.

Cvik si môžeme sťažiť pridaním závažia do rúk, prípadne môžeme cvičiť aj s dieťaťom v rukách.

Motorkár

Sedíme na stoličke s nohami pred sebou, päty sú v kontakte s podložkou a špičky vo vzduchu. Naša chrbtica je vyrovnaná a ruky držíme pred sebou. Celé telo nakloníme dozadu, tak aby chrbtica ostala vyrovnaná a neprehli sme sa v jej spodnej časti.

Dôležité je, aby hlava ostala v predĺžení trupu a nebola predsunutá dopredu. Pri cviku sa pravidelne a prirodzene nadychujeme do spodnej časti brucha, triesiel a krížov.

Udržaním vyrovnanej chrbtice s rukami pred sebou rotujeme do strán. Cvik môžeme sťažiť pridaním závažia do rúk, prípadne držaním dieťaťa.

Ak náhodou dôjde k zraneniu alebo preťaženiu, na pomoc prichádza ozón

Niekedy však nestačí ani postupné privykanie záťaži a dôjde k zraneniu alebo preťaženiu. V takom prípade je vhodné siahnuť po prostriedku, ktorý spoľahlivo odstráni bolesť skôr, než vás vyradí z hry.

Mnohé z prípravkov proti bolesti však nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Výnimkou je Ozonicon®, novinka na svetovom trhu, ktorá v sebe kombinuje silu medicínskeho ozónu (známeho z ozónoterapie) s jednoduchou aplikáciou klasických emulzií.

Vedcom z univerzity v Padove sa podarilo nielenže stabilizovať ozón, ale aj k nemu pridať prírodné látky ako: ríbezľu čiernu, ktorá pomáha pri zápaloch a kŕčoch, dezinfekčný a protizápalový extrakt z arniky horskej a koreňový výťažok z čertovho kopyta pomáhajúci pri kĺbovom reumatizme.

Ich účinky podtrhuje ešte pridaný glukozamín a chondroitín sulfát, najznámejšie a vysoko účinné látky pomáhajúce k liečeniu kĺbov a pôsobiace proti opotrebovaniu chrupaviek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár