Tak teda opaľovať sa, či nie?

redakcia 0
zdroj: www.pixmac.cz

Vitamín D sa produkuje v koži účinkom ultrafialového žiarenia určitej vlnovej dĺžky, ktoré sa v našich podmienkach dostáva na Zem iba na jar a v lete. V ostatných obdobiach je Slnko nízko, lúče dopadajú pod takým uhlom, že sa toto UV žiarenie netvorí. Pre každého z nás teda platí, že je potrebné byť na slnku. Tráviť čas na slnku treba na jar a v lete, v čase od 11.00 – 15.00 hod.

Pre optimálnu tvorbu vitamínu D odporúčajú odborníci pobyt na slnku približne dvakrát do týždňa v trvaní 15 – 30 min v závislosti od typu pokožky. Dlhšie slnenie je zbytočné, pretože nadbytočné množstvo vitamínu D sa v pokožke okamžite rozkladá. Takéto krátke slnenie sa nepovažuje za rizikové ani pre starnutie kože, ani pre vznik nádorových ochorení kože.  

Najnovšia štúdia hovorí, že približne  50 % žien na Slovensku má deficit vitamínu D v ich organizme. Tento údaj sa zhoduje so svetovými výsledkami. 

Vitamín D sa produkuje v koži účinkom slnečného žiarenia, a tak výsledky najnovšej štúdie napovedajú, že Slováci trávia málo času na slnku, prípadne sa pred ním príliš chránia. Veď už opaľovací krém s faktorom 8 znižuje syntézu vitamínu D o 95 %.   

Sledovanie hladiny vitamínu D je dôležité pre ľudí, ktorí trpia osteoporózou, poruchami obličiek, ako aj u starších ľudí, predovšetkým s nižšou pohyblivosťou, ktorí väčšinu času trávia vo vnútri. Ba dokonca aj u mladých ľudí, ktorí stále menej športujú a významnú časť dňa sú pri počítači. Práve u nich MUDr. Anna Stecová, CSc., manažérka laboratórnej diagnostiky Medirex, a.s., odporúča na jar vyšetrenie hladiny vitamínu D, aby využili jarné a letné obdobie, v priebehu ktorého sa v našich podmienkach vitamín D v organizme syntetizuje.

Odporúčané koncentrácie by mali byť 30 – 80 mg/l, u pacientov sú však bežne hodnoty aj pod 10 mg/l. Vyšetrenie je jednoduché, stačí odber krvi u svojho ošetrujúceho lekára. Keďže Medirex, a.s. toto vyšetrenie robí denne, výsledky dostane ošetrujúci lekár veľmi rýchlo. Výhodou je, že ich možno doplniť ďalšími vyšetreniami, ktoré súvisia s metabolizmom vitamínu D (minerálov vápnika a fosforu, parathormónu, prípadne ukazovateľov kostného metabolizmu), čo je dôležité pre pacientov, u ktorých už v dôsledku deficitu vitamínu D mohlo dôjsť k poruchám. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár