Koľko stojí pôrod na Slovensku?

Kristína Kováčiková 5

Ak máte na Slovensku zdravotné poistenie, v zásade za pôrod neplatíte, a to ani v súkromnej nemocnici. Zdravotná starostlivosť, ktorá sa poskytuje pri pôrode, je podľa zákona neodkladná starostlivosť, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia.

Shutterstock

Pôrod je „zadarmo“

Pôrody, samozrejme, zadarmo nie sú. Náklady na zdravotnú starostlivosť, ktoré nemocnici vznikli pri pôrode, vyúčtuje vašej zdravotnej poisťovni, a tá ich preplatí, ale len do výšky, ktorá podľa zákona zodpovedá rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na základe verejného zdravotného poistenia.

Na základe verejného zdravotného poistenia sa neuhrádza zdravotná starostlivosť, ktorá nie indikovaná zo zdravotných dôvodov. Preto si napríklad pôrodnice môžu účtovať poplatky za poskytnutie prostriedkov na tíšenie bolesti pri pôrode (právo na bezbolestný pôrod zatiaľ zrejme nemáme).

Za ktoré služby sa v pôrodnici platí

Spoplatnené môžu byť služby, na ktoré sa nevzťahuje verejné zdravotné poistenie alebo sú nad rámec poistenia. Pôrodnice tieto služby označujú ako „nadštandard.“ Čo všetko môže byť nadštandard, sa líši od pôrodnice k pôrodnici (na Slovensku ich máme asi 53). Rovnako tak sa líšia aj ich cenníky.

Máte právo vybrať si, v ktorej pôrodnici budete rodiť (každý má podľa zákona právo na výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti).

Nemáte však právo na výber konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnej asistentky, preto od vás môže pôrodnica žiadať poplatok, ak si chcete zazmluvniť k pôrodu svojho lekára. Za pôrodníka zaplatíte spravidla 200 – 300 eur, za vyžiadanie pôrodnej asistentky k pôrodu to môže byť 100 eur.

Takisto by ste nemali platiť pôrodnici za pobyt a stravovanie, nakoľko ide o služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Od povinnosti úhrady za stravovanie a pobyt na lôžku je tehotná žena (poistenkyňa) oslobodená.

Za štandardný pobyt na lôžku sa podľa zákona považuje ubytovanie v jednej ubytovacej jednotke s najmenej dvoma posteľami s umiestnením spoločného sociálneho zariadenia mimo tejto ubytovacej jednotky. Preto, ak sú na jednej izbe ubytované dve rodičky a súčasťou izby je sociálne zariadenie, nemocnica môže takúto izbu ponúkať ako nadštandardnú a nechať si za túto službu zaplatiť.

Koľko zaplatí za pôrod samoplatca

Ak na Slovensku nemáte verejné zdravotné poistenie, ako samoplatca hradíte všetky náklady spojené s pôrodom. K celkovému účtu za pôrod je treba okrem samotného pôrodu zarátať aj poradne, ktoré pôrodu predchádzajú, pobyt a stravovanie na šestonedelí, vrátane neonatologickej starostlivosti o dieťa.

Výška konečnej sumy za pôrod sa odvíja od dĺžky hospitalizácie a tiež prípadných komplikácií. Akútny cisársky rez je určite drahší ako vaginálny pôrod, tu však môže hrať rolu aj to, či napríklad musel byť pôrod indukovaný.

Bez nadštandardných služieb, ktoré sú extra položkami, hovoríme možno o sume 750 eur – 900 eur pri spontánnom vaginálnom pôrode, rádovo však pôrod môže vyjsť oveľa viac.

1000 eur za pôrod na Slovensku?

Koľko stojí pôrod na Slovensku (pre samoplatcov, resp. koľko peňazí musí za váš pôrod uhradiť nemocnici vaša zdravotná poisťovňa), si môžeme ilustrovať napríklad na cenníku služieb v nemocnici Košice Šaca:

 • cisársky rez s tzv. inhalačnou anestézou vychádza na 999 eur (max. suma za pôrod je 1800 eur), sekcia s regionálnou anestézou 980 eur,
 • Prirodzený pôrod stojí 835 eur, maximálne 1440 eur.
 • Cena za ošetrovací deň na novorodeneckom je 205 eur.
 • Novorodenecké skríningové vyšetrenia novorodenca stoja 45 eur.

Ktoré pôrodnice sú na Slovensku lacnejšie?

V nemocniciach, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (predovšetkým univerzitné a fakultné nemocnice) sa od februára 2018 neplatí za sprevádzajúcu osobu pri pôrode, či poskytnutie epidurálnej analgézie.

Sú to tieto pôrodnice:

Neznamená to však, že sú spomínané pôrodnice hneď aj lacnejšie. Menšie pôrodnice si nechajú zaplatiť za sprevádzajúcu osobu (spravidla 20 – 30 eur) a epidurálnu analgéziu (85 – 150 eur), spravidla však majú cenovo dostupnejšie nadštandardné izby.

Napríklad

 • v nemocnici v Piešťanoch zaplatíte za otca pri pôrode 20 eur a epidurálnu analgéziu 85 eur. Za nadštandardnú izbu zaplatíte 20 eur.
 • v Myjave stojí otec pri pôrode 20 eur, epidurálna analgézia 120 eur, nadštandardná izba na noc 20 eur.

Vo veľkej – univerzitnej – nemocnici v Martine:

 • za epidurál, ani sprievodnú osobu nezaplatíte nič.
 • ušetrené peniaze môžete minúť na nadštandardnú izbu na oddelení šestonedelia, kde môžete byť ubytovaní spoločne s blízkou osobou. Za malý apartmán zaplatíte 100 eur na noc, za veľký apartmán 130 eur.
 • Jednolôžková nadštandardná izba stojí 70 eur na noc.

Vo fakultnej nemocnici Trenčín

 • zaplatíte za veľký nadštandard (izba so sprchou a toaletou, kde môžete mať partnera) 55 eur na noc (za 11 eur mu viete zaplatiť aj celodennú stravu).
 • jednolôžková izba so sprchou a toaletou vychádza 40 eur.

V univerzitných nemocniciach v BA (Antolská, Ružinov, Kramáre)

 • má každá rodička možnosť mať pri pôrode jednu blízku osobu bez poplatku. V prípade, že rodička požaduje pri svojom pôrode viac ako jednu osobu , každá táto osoba platí poplatok vo výške 30 eur.
 • Nadštandardná izba jednoposteľová stojí 40 eur na noc. V bratislavskom Ružinove však majú nadštandardnú izbu len dvojposteľovú, ubytované sú na nej dve rodičky a dvaja novorodenci a stojí 20 eur na noc.

Koľko stojí pôrod v súkromnej pôrodnici?

Sanatóriu Koch vychádza pôrod 1 400 eur, bez ohľadu na to, či ide o vaginálny pôrod alebo cisársky rez.

Pôrodnica si tento poplatok účtuje za „nemedicínske“ služby pri hospitalizácii počas pôrodu a v šestonedelí a sú v ňom zahrnuté nemedicínske služby pri preventívnych prehliadkach počas gravidity od 36. týždňa tehotnosti. Do 36. týždňa tehotnosti musí byť poplatok uhradený.

Výber konkrétneho pôrodníka v tomto poplatku zahrnutý nie je.

 • Zazmluvnenie vlastného pôrodníka stojí 350 eur, 200 eur vyjde vlastná pôrodná asistentka.
 • V tomto zariadení je možnosť zazmluvniť si aj vlastnú anesteziologičku k pôrodu, a to za 350 eur.

Nadštandardné nemedicínske služby počas pôrodu a šestonedelia znamenajú ubytovanie v jedno-dvojlôžkových izbách, ktoré majú samostatnú kúpeľňu (prostriedky intímnej hygieny po pôrode a plienky pre novorodenca sú v cene tiež) v lete sú klimatizované, a okrem polohovateľnej postele je k dispozícii televízor, chladnička, trezor, bezplatné WiFi. Rodička si môže vybrať z troch jedál na obed a z dvoch na večeru.

Za príplatok 1000 eur môže mať rodička apartmán s jedným parkovacím miestom v areáli nemocnice. Ak by sa však pobyt predĺžil na viac ako 5 dní, za každý ďalší deň si nemocnica účtuje 150 eur.

Preplatí mi poisťovňa pôrod v zahraničí?

To, koľko stojí na Slovensku pôrod, zaujíma aj ženy, ktoré sa chystajú rodiť v zahraničí. Zdravotná starostlivosť poskytnutá v inom členskom štáte EÚ sa im uhradí na základe verejného zdravotného poistenia – ale nie hneď a automaticky (európsky preukaz zdravotného poistenia nestačí, aby sme mohli v inom štáte EÚ „zadarmo“ porodiť).

Za zdravotnú starostlivosť, ktorú poskytne nemocnica v inom členskom štáte, musia zaplatiť na mieste (prípadne doplatiť faktúru, ak im bude vystavená neskôr) a až následne si môžu žiadať o refundáciu nákladov svoju poisťovňu na Slovensku.

Poisťovňa pôrod v zahraničí preplatí, ale len do sumy, koľko by stál pôrod na Slovensku.

Rodila som v ČR a môj pôrod skončil cisárskym rezom. Na Slovensku mi preplatili 1 050 eur, starostlivosť o dieťa bola 235 eur. Vaginálny pôrod by vyšiel okolo 800 eur, ak by bolo všetko v poriadku,“ hovorí jedna z mám, ktoré sa rozhodli pre pôrod u našich susedov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ale v Piestanoch sa za epidurál, ani sprievodnú osobu neplati uz nič, maju to ako benefit (Rodila som tam 9/2022 a nikto si nic nepytal zaplatit).

  1. Dobrý deň, ďakujeme za aktualizačnú poznámku. Vychádzali sme z toho, čo má pôrodnica v Piešťanoch ešte aj dnes na svojej webstránke. Spolupracujeme s pôrodnicami v rámci projektu Sprievodca pôrodnicami, kde má každá pôrodnica možnosť zaslať nám správne údaje. Niektoré to robia každý rok. Pri väčšine si ich však musíme vyžiadať. Oslovíme aj tú pieštanskú Pekný deň.

 2. Rodila som 2.10.2022 v Trstenej a neplatila som nič. Absolútne nič. Služby perfektne a rovnako tak aj prístup personálu. Možno treba lepšie hľadať pôrodnicu zwinker my sme s Trstenou spokojní nad mieru

 3. Chcela by som sa informovať aká by bola cena pôrodu na SK pre cudzinku, ktorá tu nemá poistenie? Základná starostlivosť plus pobyt na novorodeneckom, koľko by to cca vychádzalo? Otec poistenie má, klasické v union, ale ževraj sa to nevzťahuje na tehotnú manželku a musela by mať aj ona poistenie

  1. Chcela by som sa informovať aká by bola cena pôrodu na SK pre cudzinku, ktorá tu nemá poistenie? Základná starostlivosť plus pobyt na novorodeneckom, koľko by to cca vychádzalo? Otec poistenie má, klasické v union, ale ževraj sa to nevzťahuje na tehotnú manželku a musela by mať aj ona poistenie

Pridaj komentár