Prečo sú dôležité esenciálne mastné kyseliny vo výžive

Zuzana Lukáčová 0

Duševný vývoj dieťaťa je významne ovplyvnený výživou. Medzi nenahraditeľné zložky prijímanej potravy, dôležitými pre funkciu mozgu a ovplyvňovanie vývoja a pamäťových schopností patria glukóza, esenciálne aminokyselinymastné kyseliny, vitamíny skupiny B a niektoré mikroelementy. Správny prísun energie a výživných látok priaznivo ovplyvňuje kognitívne schopnosti dieťaťa.  

Až dvakrát viac energie ako bielkoviny a sacharidy, dodávajú do organizmu tuky. Základné tuky sa delia do dvoch kategórií, nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny. Pre vývoj mozgu sú dôležité zložky polynenasýtených mastných kyselín s dlhými reťazcami, tzv. esenciálne mastné kyseliny, ktoré si organizmus nevie vytvoriť sám a musí ich prijímať potravou.  

Pre kognitívny vývoj detí je veľmi dôležitý intelektuálny prístup a činnosti zamerané na vývoj pamäťových schopností a rozvoj pozornosti. Nedostatok esenciálnych mastných kyselín môže spôsobovať poruchy učenia u detí v školskom veku. Vývoj mozgu je dlhotrvajúci proces počínajúc už od prenatálneho vývoja. 

Odstránenie nevhodných stravovacích návykov je jednoduchým krokom k správnemu vývoju detského organizmu.  

Vynechávanie jednotlivých zložiek jedál počas dňa, najmä raňajok a desiatej, nárazový prísun energie, spôsobuje nevyváženosť v organizme, ktorá môže mať za následok vznik rôznych druhov ochorení. Medzi najčastejšie z nich patrí obezita.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár