13 jesenných aktivít, ktoré vás (ani) tento rok neobídu

Gréta Čierna 2

Zapáliť sviečku, uvariť bylinkový čaj, zapnúť seriál a užiť si príjemný večer s nohami vo vlnených ponožkách? Haha! Správna slovenská gazdiná, mama a manželka vie, že jesenné aktivity vyzerajú inak.

shutterstock

Burčiak a pečené gaštany bokom. Pripájame zoznam, aby ste na nič nezabudli.

Hor sa na čerstvý vzduch

1. Babkine zemiaky a mrkva čakajú na rodinnú brigádu. Už len diplomaticky vysvetliť deťom, že najbližšiu slnečnú sobotu sa váľanie na gauči v nekoná. Motyky do ruky a smer záhrada. Nakoniec, deti treba naučiť, že babkine buchty ani opatrovanie vnúčat nie je zadarmo.

2. Tma ako v rohu, prší a vy sa s ľadovými rukami a mokrými nohami brodíte lístím v temnom parku? To nie je výjav z hororu. Len vám dieťa v nedeľu večer oznámilo, že na pondelkovú výtvarnú potrebuje gaštany na výrobu gaštanovej zoo.

 Prečítajte si aj: Pipi Dlhá Pančucha. Model, ako vychovávať dieťa

3. Raz ročne treba obetovať popoludnie a urobiť radosť mužovi a synom, ktorí vytiahnu šarkana. Potom už len vyštverať sa na nejaký kopec, dať chlapcom hodinku na rozmotanie všetkých šnúrok a druhú na pobehovanie dookola v snahe nájsť vhodný vietor.

Samozrejme, budú lietať čiapky, vlasy aj šatka z dovolenky, len nie sprostý šarkan, čo najmladšieho doženie k zúfalým slzám. Stále lepšie ako zápal ucha z minulého roku, keď ste doma zabudli čapicu.

Škola volá

4. Sotva ste po všetkých papučiach, pršiplášťoch, zošitoch a pastelkách zatvorili peňaženku, už ju treba znova otvárať. Prichádza čas platenia poistení, prvých výletíkov, koníkov, divadielok a poplatok na rodičmi milovanom ZRPŠ.

5. Rodičovské združenia. Neviete, či viac ľutovať seba alebo chúďatá učiteľky. Rok čo rok prichádzajú rodičia s novými absurdnejšími pravidlami a nápadmi (celoplošný zákaz keksíkov) a škola s ďalšími super spôsobmi ako skomplikovať mamám a otcom život.

Papierovačky a poplatky, pri ktorých sa potíte a hryziete do jazyky pre jediné – aby sa vaše dieťa začlenilo do kolektívu.

shutterstock

6. Nákupy pokračujú. Ešte sú v škole len dva týždne a už ich tlačia prezúvky. Všetky rukávy sú krátke, z nohavíc trčia dlhé členky a bunda je dáka tesná. Rastú nám tie deti ako z vody.

7. Konečne si obľúbilo domácu nátierku a namiesto džúsu pýta čistú vodu? Keď v tom – dorazí začiatok puberty. To je čas, keď všetci kamaráti pijú len kolu, denne kupujú bagety v školskom bufete a na latéčko po škole chodia do Mekáča.

Po prvýkrát sa dobrovoľne prihlásite za obmedzenie sladkostí v školskom bufete a dieťaťu odmietne dávať denne dve eurá na plnený rožok, za čo vás začne neznášať. Smutné, ale lacnejšie ako každodenná bageta.

Voľnočasové radovánky

8. Začína sezóna tekvice, ktorá čoskoro celej rodine polezie aj ušami. Tekvicové polievky, rizoto, koláče, omáčky, cheescake, buchtičky, zapečená tekvica… V momente, keď si od nej budete chcieť oddýchnuť, donesie vám ju suseda z rodičovskej záhrady.

 Prečítajte si aj: Desatoro rodiča predškoláka

9. Muž si zmyslí, že bez pečenej husi/kačky, kapusty a domácej knedle nie je jeseň jeseňou. Strávite deň pri hrncoch, aby sa ukázalo, že deti neznášajú kapustu na akýkoľvek spôsob, kačica sa po hodinách v rúre odmietne dopiecť a muž pri pohľade na suchú beztvarú knedľu skonštatuje:

„Jééj, a ja som si kačku rovno dnes objednal v robote na obed.“ Nekričte, nehnevajte sa. Radšej ich cez víkend potrestajte novým receptom z tekvice.

10. Čas jarmokov! Deti si vyplačú hodinu predražených jázd na kolotoči, muž sa pokúsi nenápadne vytratiť na pivo za kolegami a vás čaká súboj s cukrovou vatou, balónmi, lízatkami a čínskymi šmejdami na hranie, ktoré deti zničia skôr, ako sa vrátite domov.

Všade zima, nejaký debil vás obleje vínom, keď sa tlačíte v rade na cigánsku v žemli a krpci kňučia, lebo chcú ďalšie kolo kolotočov. Ale tie spomienky na čas strávený s rodinou, tie vám už nikto nevezme.

shutterstock

Jesenné sviatky

11. Ledva zmizli z výkladu plavky a plávacie kolesá, už sa plnia kahancami v množstevnej zľave. Dušičky sa blížia, čo znamená dohadovanie s mužom, ktorých zosnulých príbuzných tento rok navštíviť skôr.

Sviečka na hrobe sa dá zapáliť už aj cez internet, ale pratete z Oravy, ktorú ste nikdy nestretli, to vraj stačiť nebude. No a svokra potrebuje odviezť domov pár venčekov, takže vašu škodovku premení na slušivý pohrebný voz.

12. Kauza Halloween. Decko si umanie, že chce mať doma horiacu tekvicu, či čo. To odmietate, nakoľko vaša mama by to, že oslavujete nejaký americký sviatok, asi nerozchodila, svokra by zrušila opatrovanie a suseda by na svetielko v zelenine na balkóne bez milosti zavolala požiarnikov.

13. Prvý októbrový piatok oslavujeme Deň úsmevu. Vznikol vďaka nápadu chlapíka, ktorý vytvoril populárny symbol  smajlíka. Tento deň nerobte žiadne tekvicové polievky, nezháňajte deťom papuče a nezbierajte zatúlané gaštany.

Uvarte si čaj, otvorte víno a pustite dobrý film. Jeseň je obdobie, keď si to bez výčitiek môžete dovoliť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár