Ako fotiť deti? Rozhodne nie tak, že ich postavíte pred katedrálu a poviete sýýýr

Marcela Beňová 0

Práve prebieha fotografická súťaž  s Huawei. Možno tú víťaznú fotku máte už v mobile, alebo ju stihnete do 11. augusta nafotiť. Náš článok vám prináša zopár dobrých rád, ako uspieť v  Súťaži Huawei In focus AWARDS , vyhrať niektorú z množstva zaujímavých cien, alebo rovno tú top – finančnú výhru 10 000 eur.

Ktorá z nás nemá v mobile stovky fotiek zachytávajúcich deti v najrôznejších situáciách – na besiedke v škôlke, pri vode, pri vianočnom stromčeku či pri prvej jazde na bicykli? 

Niektoré zábery sa podaria, a mnohé sú často nanič. 

shutterstock

A to zamrzí. Najmä, ak sme si chceli uchovať v pamäti pekné miesto, moment, emóciu, ktoré sa už druhý krát nestanú.

Skúsení fotografi vedia, že zaujímavý záber vyžaduje zopár praktických zásad. Ak ich dodržíte, budete mať po ruke vždy pekné fotografie do rodinného albumu. 

Emócia je základ

Ako fotiť deti? Rozhodne nie tak, že ich postavíte pred katedrálu či fontánu a poviete sýýýr. Dieťa foťte v akcii: keď pobehujú, hrajú sa, naháňajú holuby či zbierajú kvety v mestskom parku. Nemusí pri tom ani hľadieť priamo do objektívu.

Fotka je najkrajšia, keď zachytíte to, čo práve prežíva – nadšenie z nového miesta, radosť z tečúcej vody či zaujatie novou vecou. Táto malá pomôcka funguje takmer vždy.

 

Zlatý rez – tajný tromf profíkov

Kým klasický fotoaparát si vyžaduje ovládanie parametrov a skúsenú ruku, s dnešnými smartfónmi je to o niečo jednoduchšie. Vďaka čoraz kvalitnejšiemu vybaveniu si dokážu mnohé veci ako zaostrenie či fotenie za nevhodného svetla skorigovať sami.

Čo však zostáva v rukách fotografa, je zachytiť záber v správnom uhle a rozmiestnení. Tu stačí ovládať zopár pravidiel. Pekná fotografia je predovšetkým otázka súmernosti.

Predstavte si, že by ste obrázok rozdelili čiarami na tri rovnaké časti po dĺžke a rovnako aj po šírke. Body, v ktorých sa čiary stretnú, sa nazývajú zlatý rez.

Ak sa vám podarí umiestniť objekt – či už dieťa, budovu alebo predmet – do tohto bodu, výsledok bude pôsobiť súmerne a vyvážene.

Svetlo musí byť mäkké

Dnešné smartfóny dokážu pri práci so svetlom hotové divy. Avšak na tie správne emócie, ktoré fotografia dokáže vyžarovať, nestačí nijaká technika.

Sú časti dňa, ktoré na nás pôsobia o niečo príjemnejšie a prirodzenejšie. Svetlo je vtedy mäkšie, jemnejšie a aj rysy človeka pôsobia uvoľnenejšie. Takéto svetlo zachytíte zavčas ráno a krátko pred západom slnka.

Možno je to spomienkou na prvú dovolenku pri mori alebo prebudenie do vianočného rána, ale fotografie zachytávajúce takýto denný čas vnímame ako krajšie a príjemnejšie.

Pokiaľ sa rozhodnete fotiť uprostred dňa a prekáža vám napríklad ostré letné slnko, postavte sa pri fotení objektu do tieňa. Zachytené farby sú potom sýtejšie a výsledok oveľa príjemnejší.

Pozor na detaily

Pokiaľ ste zabookovali vysnívanú dovolenku v zahraničí, určite už máte predstavu, kde všade by ste chceli deti odfotiť. Niekedy však fotka napriek snahe nepôsobí tak, ako by sme si priali.

Pokiaľ si chcete doma vystaviť napríklad záber dieťaťa s Eiffelovou vežou v pozadí, nezabudnite na pár drobností. Do Paríža predsa len nechodíte každý deň:-).

V prvom rade dajte pozor na „dotyky“. Za postavou by nemali vytŕčať rušivé objekty, vychádzajúci turisti a podobne.

Problémom býva aj farba oblečenia. Skúste ju zladiť trochu sezónne. Mama nemusí byť instagramový mág, ale drobný detail dokáže zmeniť atmosféru fotografie.

V lete dajte prednosť bielemu či pastelovému oblečeniu. Na jeseň zaujme žltá či pomarančová, v zime zas námornícka modrá a obľúbená červená. No a jar sa nám spája s ružovou a belasou. 

Čo s peknými fotografiami?

Do rámika ockovi do práce, do albumu, na Instagram  alebo do súťaže? Aktuálne prebieha fotografická súťaž pre fotky s Huawei. Pokiaľ máte už v mobile, ale do stihnete do 11. augusta nafotiť ešte lepšie, poďte do toho. 

Váš podarený záber či krátke video môže vyhrať niektorú z množstva zaujímavých cien, alebo rovno tú top – finančnú výhru 10 000 eur.

Súťaž Huawei In focus AWARDS prebieha v šiestich kategóriách, v ktorých budete môcť vy a vaši fanúšikovia za odoslanú fotografiu hlasovať. Postupujúce fotografie sa dostanú pred zvláštnu porotu, ktorá ocení ich nápaditosť a zachytenú emóciu.

Súťaž nie je venovaná profesionálnym fotografom, ale naopak, všetkým, ktorý fotenie milujú a vedia oceniť funkcie a možnosti, ktoré smartfóny značky Huawei pre tvorenie pamätných záberov ponúkajú.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár