Celý rok bez nákupov? Ušetrené peniaze a viac miesta na to dôležité

Marcela Beňová 1

Viete si predstaviť, že by ste si po celý rok nekúpili žiadne oblečenie? Teda nijaké tričko z reťazca, nový pár ponožiek či ďalšie nohavice v zľave?

shutterstock

Mnoho žien po celom svete sa rozhodlo, že to skúsi. Dôvodom bol nielen finančný rozpočet, ale aj snaha zužitkovať to, čo už doma mali. Menej nákupov a viac šetrenia sa dostalo aj na prvé priečky tohtoročných najčastejších predsavzatí.

365 dní v starom

Takúto výzvu sa rozhodla vyskúšať aj mamička Ria z blogu Vinárova žena. 

„Každý, kto má pozná vie, že som bola vášnivá „nákupčíčka“ oblečenia. Preto ma napadlo, prekvapiť seba a aj svojich blízkych a zrieknuť sa nákupov. Už dávnejšie ma inšpirovali rôzne minimalistické blogy, ale vždy som si vravela, že to nedokážem.

Uvedomila som si, že čím viac človek premýšľa nad vecami v zmysle „prečo sa to nedá urobiť“, tým razantnejšie sa musí do veci pustiť. A tak som sa bezhlavo rozhodla (bez riadnej zásoby nohavičiek, tielok a siloniek) dať si na 365 dní predsavzatie nulových nákupov oblečenia pre moju osobu.

Deti do toho nezahŕňam. Nové topánky a bundy treba kupovať každú chvíľu, to vedia mnohé mamy. Našťastie, väčšinu oblečenia máme podedenú.

Pomaličky prechádza prvý mesiac a zmenu zatiaľ necítim, ani nijaké potreby nabehnúť do obchodu a niečo si kúpiť.

Najťažšie to bude, keď príde jar a výklady budú prekvitať krásnymi kolekciami. Môj šatník bude na mňa isto kričať „OŽIV MA“. Ale mňa to nezlomí, nedám sa a vytiahnem svoje staré veci.

Možno budem kreatívna a niečo si prerobím, možno dám niečo mamine ušiť zo starých látok. Myslím, že to bude veľmi tvorivý rok. Nateraz mám potrebu veľa vecí zo šatníka poslať preč, celý ho zminimalizovať a pokúsiť sa o kapsulový šatník.

To je taká moja méta, ktorú by som chcela na konci roka splniť. Uvidíme, či sa mi to podarí.“

shutterstock

Benefity, ktoré stoja za to

Koncom minulého roka prebehol v obchodoch Black Friday, teda deň (z ktoré bol nakoniec celý týždeň), keď mohli zákazníci nakupovať v obrovských zľavách.

Kamarátka, ktorá v jednom reťazci v zahraničí predáva, opísala tieto dni ako davovú psychózu.

Niekoľko zákazníkov sa v obchode pustilo do bitky, dokonca pri preberaní oblečenia viacero kusov poškodili. A to napriek tomu, že drvivá väčšina z nás má doma viac oblečenia, než vôbec môže vynosiť. 

Vzdať sa na rok nakupovania vyzerá ako nesplniteľný cieľ. Otázka je, či by to väčšine domácností neprospelo.

Ušetriť pár desiatok eur každý mesiac by mohlo znamenať odložené peniaze na dovolenku. Alebo nákup niečoho, na čo si popri ostatných výdavkoch nevieme našetriť.

Znamená to aj, že si môžeme premyslieť, čo nám vlastne pristane, a ako sa po rokoch zmenil náš štýl. Menej, alebo žiadne nákupy v obchodných centrách znamená ušetrené sobotné popoludnie, kedy by sme sa mohli vybrať s deťmi na plaváreň.

Alebo viac priestoru v šatníku, menej skladania, prania, žehlenia, sušenia, menej odstraňovačov škvŕn. O šetrení životného prostredia ani nehovoriac.

Ukáž mi svoju skriňu a ja ti poviem, kto si

Skôr, ako som sa pustila do tohto článku, otvorila som vlastný šatník. Vedľa seba tu viseli na vešiakoch poctivo naukladané šaty a blúzky.

Môj šatník má výhodu, že je pomerne variabilný. Je pravda, že nepatrím k ženám, ktoré chodia len v džínsoch a bielom tričku, takže majú o imidž postarané. Ale aj tak sa zdá, že oblečenia mám viac než dosť.

Napríklad tie modré bavlnené šaty nepotrebujú nič iné len teplé pančuchy na zimu, na jar si k nim zas hodím moje storočné tenisky a nilonky, a je to. Mám síce len dva svetre, ale koniec koncov, potrebujem ich viac?

Ponožiek mám toľko, aby mi vyšiel pár na každý deň v týždni. Aj tá džínsová bunda ešte rok vydrží, aj keď nie je najmodernejšia.

Takže keď tak nad tým rozmýšľam, zrejme sa k nenakupovacej výzve pridám spolu s Riou. A za ušetrené peniaze si kúpim kúsok, ktorý sa mi naozaj páči, ale na ktorý mi pre neustále drobné výdavky nikdy nezvýšili peniaze.

Tak nám, nakupovacím maniačkam na odvykačke, držte palce. Nech trochu vyčistíme priestor okolo seba a nezapraceme ho hneď po výplate niečím úplne zbytočným.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár