Jiřina Prekopová, česko-nemecká psychologička, známa najmä propagovaním kontroverznej metódy pevného objatia a Daniela Kovářová, bývalá česká ministerka spravodlivosti, sú dámy, ktoré spájala téma rozpadajúcich sa rodín.
Kovářová sa po pôsobení vo vláde vrátila do advokácie, kde sa zameriava na rodinné právo, má takisto bohaté skúsenosti s rozvádzajúcimi sa klientami. Prekopová zomrela v roku 2020. Posledné roky sa venovala svojej škole lásky v rodine, ktorá má slúžiť ako prevencia rozvratu rodín a vzťahov.
Obidve dámy sa nechávali počuť, že dnešným mužom, ktorí odchádzajú od rodín, najviac chýba teplo domova. Také, ktoré vie vytvoriť iba žena.
Obidve mali tiež jasno v tom, že bez ohľadu na veľkolepé reči o rovnosti, ženy a muži vo vzťahoch rovní nie sú, nikdy neboli a nebudú Tvrdia, že kým to nepochopia, tak sa ich vzťahy budú rozpadať.
Prečítajte si tiež: Január, nebezpečný mesiac pre manželstvá
Keď ženy neuznávajú mužov
„Ženy svojich mužov neuznávajú, a preto je toľko rozvodov a slobodných matiek,“ tvrdila Prekopová:
„Posledných dvadsať rokov ženám všetci radili, ako žiť bez chlapa, pretože on ju blokuje a nemôže sa vedľa neho rozvíjať. Zároveň sa investovalo veľa peňazí do výskumov na tému „muži a ženy sú rovnakí.“
Je fajn, že sa dokázalo, že ženy vedia šoférovať auto alebo riadiť firmu, že skrátka nie sme blbé, ale tým by sme predsa nemali strácať svoju ženskosť,“ povedala v rozhovore pre portál kondice.cz.
Kovářová hovorí o tom istom:
„Ženám sme nahovorili, že majú rovnaké práva ako muži, ale nie je to pravda. Učíme ich, že sa nemajú starať o svojich mužov, a tak to nerobia a muži preto od nich odchádzajú. Ženy prestávajú byť pre mužov zvodkyne a strážkyne rodinného krbu, a tak muži nevidia dôvod, prečo by vstupovali do manželstva.
Učíme ženy, že keď sa im niečo v partnerstve nepáči, že môžu zobrať deti a odísť. A oni sa potom divia, že sú na deti samé a musia ich živiť. To všetko spolu súvisí, pretože je to práve žena, na ktorej leží zodpovednosť za teplo domova. A keď jej nahovoríme, že nemusí žiadne teplo vytvárať, ale naopak, že pri prvom probléme má právo rodinu opustiť, potom sa nemôžeme diviť, že sa toľko vzťahov rozpadá.
A matky malých detí si neuvedomujú, že rovnako ako pred dvesto rokmi potrebujú mužov, inak budú s deťmi živoriť. A my sa potom čudujeme, že je toľko neúplných rodín,“ vyjadrila sa bývalá ministerka a rodinná advokátka v rozhovore pre portál Českej justície.
Prečítajte si tiež: Ako sa majú osamelé matky?
Materské teplo
Muži potrebujú podľa Prekopovej materské teplo: „Neznamená to, že s k svojmu mužovi budete správať ako matka, ale že sa bude cítiť vždy prijatý bez nejakých podmienok: si tu doma, spoľahni sa na mňa, viem ťa potešiť, viem ťa zobrať do náručia. To je tá pravá ženskosť.
Ak je ale žena ženou iba na poly, ani ryba, ani rak, stráca chlap svoju priamočiarosť, ochranárske pudy a aj svoje mužstvo. Skrátka to prestane fungovať.“
Ak žena nespozná svoju ženskosť alebo sa jej vzdá a postaví sa nad muža ako generál, vznikajú tak podľa Prokopovej zbytočné konflikty. Rovnako tak, ak sa muž vzdá svojej mužskosti a výchovu detí prenechá žene, ak zanedbáva mužské práce v domácnosti, mechanicky vykonáva ženine rozkazy, ak nemá vlastný názor a podobne.
Čo chýba ženám
Prokopová trvala na tom, že obidvaja – muž i žena – majú rovnaké postavenie ako dvojica i každé osve.
“Muž vyhradzuje žene prvé miesto vo svojom živote a žena zasa mužovi. Keď muž obdivuje svoju ženu pre jej ženskosť, z lásky k nemu i kvôli sebe bude rada ženou. A keď žena obdivuje manželovu mužnosť, rád bude mužom, ktorý slúži žene,” napísala v jednej zo svojich posledných publikácií, Rodina žije z lásky.
Ak muž alebo žena stratia prvé miesto v rodine alebo ho ani nikdy nemali, a toto exkluzívne miesto zaberá dieťa, svokra alebo kariéra, je to podľa Prokopovej problém, ktorý môže zmariť akékoľvek úsilie o dobré spolužitie v rodine.