Aké je randiť, keď máte malé dieťa?

mamina Beáta 2

Ako sa buduje vzťah v prípade, že ste sama len na polovicu? Nuž s päťročným synom, ktorý má na všetko svoj názor a ja som stredobodom jeho vesmíru, to nie je práve pohoda.

Sú veci, na ktoré nás, slobodné mamy, nikto nepripraví. Napríklad, že čas na randenie nebude limitovať škola, ale (ne)ochotná babička.

shutterstock

Otec a syn? To nečakajte!

Som sama už štyri roky a nie je to práve idylika. Prvé roky sa nebolo s kým a kde sa vôbec zoznámiť. Väčšina rozhovorov s nezadanými mužmi skončí v momente, keď spomeniem, že „mám syna“. To, že je šikovný, milý a zlatý, už nikoho nezaujíma.

A predsa sa pred pol rokom našiel jeden, čo okamžite neotočil hlavu, ani nevytiahol mobil. Dokonca ma pozval von. Prvé razy samozrejme len so synom. Randiť na ihrisku, v cukrárni a na kúpalisku nie je romantické ani náhodou.

Syn ho bral ako môjho kamaráta, dokonca sa spolu zabavili. Ale žiadne omdlievačky a náhle puto nečakajte.

 Prečítajte si aj: Silné ženy sú len vedľajším produktom slabých mužov 

Vychádzali spolu dobre, ale že by bol z dvoch cudzích ľudí zrazu oco a syn? To sa stáva len vo filmoch. Po hodinke bláznenia bolo na oboch vidieť, že sú radi, že majú zas každý svoje súkromie. A to sa nezmenilo doteraz.

A to už je TEN pravý?

Povedať rodičom, že niekoho máte? Po vzťahu, z ktorého ste si odniesli hypotéku a dieťa, je to horšie, ako keď som mala štrnásť. Otec krútil hlavou, ťukal si po čele a mama nechápavo pozerala ponad stôl na obrázok Svätej rodiny na stene.

Naveľa sa opýtala: „A to už je ako TEN pravý? A Dávid nebol? Dúfam, že zas neotehotnieš.“ Môj život v troch vetách.

Mama sa s mojím pobabraným životom nikdy nezmierila, otec ku mne stratil dôveru.

Keď som ju prvý raz poprosila o stráženie, dala mi pekne limitované dve hodinky. O desiatej doma. Všetci traja sme sa zmierili s tým, že ak chceme niečo budovať, tak všetci spolu.

Doprosovať sa rodičom bolo pod moju dôstojnosť. Našťastie mi to priateľ toleruje. A vraj je to niekedy celkom sranda.

Ukážem ti svoj nedokonalý život

Poznáte filmy o single mamách, ktoré vyzerajú ako z časáku, majú pekný byt a dieťa, ktoré proste nemôžete nemilovať? Môj priateľ ich pár videl. A potom – vitaj, realita.

Mám dni, keď si nestíham umyť vlasy, nosím veci zo sekáča a hej, nemám peniaze na dokonalú manikúru. Doma mám bežne špinavé riady v dreze a ocapkanú podlahu.

A syn? Po zmrzline v trojici strávil dva týždne doma s opuchnutým hrdlom. Priateľ mi už kupoval toaleťák, tampóny či šampón na vši. Viezol nás na pohotovosť, pričom mu malý ovracal auto, videl synove záchvaty hnevu aj roztrhané tenisky.

Na dokonalý zvládnutý život sa dá hrať. Chvíľu. Ale stojí to toľko námahy a energie, až si poviete stop. Ber, alebo nechaj.

 Prečítajte si aj: 10 dôvodov, prečo ma mrzí, že sme sa nevzali 

Samozrejme, v konkurencii mladých, slobodných báb nevyzerám ako Cameron Diaz, ale viete čo? V reálnom živote zaváži aj zmysel pre humor, nadhľad a nedeľný vývar.

Spomeň čerta… teda bývalého

Otec môjho syna bol láska z vysokej. Po pôrode som čakala obrúčky a on, kedy zasa naskočíme do života bez záväzkov. Príbeh starý ako ten o Popoluške.

Kým po normálnom rozchode tresnete dverami, spálite fotky a zbalíte niekoho nového, s dieťaťom vzťah reálne nikdy nekončí. Ex je ako každodenný chlieb.

Denne riešime nákupy pre malého, lebo škôlku, pomôcky a oblečenie dávame pol na pol. Víkendy sú plné vymieňania, v piatky sa vyzdvihuje/odváža, nedele sa opäť preberá malý.

Riešime peniaze, alimenty, aj to, že ten druhý sa nemôže zbaliť a ísť na Kubu, lebo syn potrebuje biologického otca. Malý to nechápe. Raz plače, prečo s nami ex nebýva, potom, že tam nechce ísť, že mu ex zakázal Minecraft.

Ex rieši, či môže synovi „niekoho“ predstaviť, či s ním nemôže byť na Štedrý večer miesto Silvestra a prečo je malý mizerný futbalista. A to všetko ide cez novú známosť.

shutterstock

Sťažnosti na bývalého sú bežnou súčasťou večere pri sviečkach aj ťažko naplánovanej spoločnej dovolenky. Obaja zatíname zuby a oboch nás to nebaví. Bývalého sa ale nezbavíš. Kvôli synovi.

Keď je frajerka aj mama

Môj nový priateľ je príjemný chalan, ktorého donedávna trápil len motor na aute. Dal však šancu mame s dieťaťom a odrazu sa musí učiť nové veci. S malým má kamarátsky vzťah, no rodičovská úloha je neprenosná.

Ešte by sa rád šiel v piatok večer zabaviť, ale čo malý? Rád by šiel na normálny dospelácky film, nakoniec však sedíme na Frozen 2. Rád by si užil súkromie, romantiku a rozhovor spontánne, na to mám však príliš limitovaný kalendár.

Naopak, ja by som si rada  podnikala bežné partnerské veci ako zdobenie stromčeka na Vianoce, umývanie schodišťa a výmenu práčky.

 Prečítajte si aj: Ako byť šťastný vo vzťahu

Lenže kým sme klasický randiaci pár, tak o takýchto drobnostiach života len snívam.

Toto slobodnej mame nikto nepovie

Keď sa pokúšate nanovo poskladať rozbitú rodinu, bojujete hlavne sama so sebou. Viete, že správne by to malo byť oco + mama + spoločné dieťa. Už navždy budete mať pocit, že ste to svojou nezodpovednosťou pokazili. Že vždy budete tá iná rodina.

Randenie popri dieťati má viacero trpko – úsmevných stránok. Napríklad, že muži vás v pohode nechajú za seba platiť. Za zmrzlinu, kávu, taxík. Veď ste matka – a teda určite zrelá, emancipovaná nezávislá.

Niekedy čelíte otázkam typu: „Takže s bývalým sa už nič nedá urobiť? Vyzerá ako sympaťák.“

A najmä, mnoho mužov verí, že po nevydarenom vzťahu už určite netúžite po vážnej známosti, záväzkoch, svadbe, deťoch. A to sa teda nenormálne mýlite, chlapci. Túžime. Ako všetky ženy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No toto je pekný článok…pekne napísané o sebe… my bežné mamy riešime iné veci (tiež nie ľahké), ale toto je pohľad na Váš svet a som rada, že ste dali do neho nahliadnuť.

    Držím Vám palce!

    A PS: všetci sme v živote dačo pobabrali…s tým už nič nenarobíme, len si to treba priznať a len tak sa dá ísť ďalej. Tak, ako ste to urobili Vy.

Pridaj komentár