Bola som milenka. Nebol to nikdy plán

Anna Veselá 0

O milenkách máme veľmi silno zaužívanú predstavu, že sú to tie zlé ženy bez morálky a hodnôt, ktoré rozbíjajú manželstvá. V skutočnosti vraj asi len 5 percent milostných trojuholníkov skončí happy endom pre milenky. Teda “rozbitím manželstva.” Naozaj len zriedkavo sa zadaný partner rozvedie a milenka opustí nepríjemnú pozíciu druhej kategórie. A ešte zriedkavejšie je povýšená do stavu manželstva. Či aspoň partnerstva. Monogamného.

Shutterstock

Byť milenkou nebol nikdy plán

Ten, kto sa nachádza v paralelnom vzťahu, to málokedy plánoval. A predsa sa tam ocitol: uprostred uhrančivej melódie nabitej intenzívnymi emóciami. Je tam vzrušenie, očakávanie, napätie, odmena, ale aj smútok, úzkosť, hnev a sklamanie. A tiež silné pocity viny, hanby. Odkiaľ je vždy len kúsok k prepadu sebavedomia a sebahodnoty.

Milenecký vzťah na začiatku prináša najmä luxus pozornosti a záujmu. Je oslobodený od bežných stereotypov, povinností, zvyku, do ktorého sa po čase dostávajú primárne, manželské vzťahy. No perspektíva, že to bude milenka ťahať dlhodobo, napríklad na úkor svojich najlepších rokov, plodných rokov, je mizerná. Nikto predsa nechce hrať druhé husle.

A tak sníva.

Milenka má sen

On, zadaný muž, sa konečne rozvedie s právoplatnou manželkou, s ktorou si nikdy poriadne nerozumeli. Nefungovalo im to hádam odnepamäti. Ani sex za nič nestál, mohol pri tom lúštiť sudoku, možno ale dobre varila. Rozprával o nej s dešpektom. Aby sám pred sebou nevyzeral ako hajzel.

Alebo možno tvrdil, že sú liberálny pár. S oddelenými spáľňami a otvorenými možnosťami. Alebo s ňou ostával zo súcitu. Kvôli deťom. Tie za nič nemôžu. Len by doplácali na to, čo im urobil. Preto je to také ťažké. Keby tam neboli deti, už dávno by sa zariadil inak. No nemôže im to urobiť, naozaj nemôže. Ani tá jeho žena si to napokon nezaslúži.

V očiach má slzy, ktoré tam neboli vtedy, keď na svoje záväzky v istej chvíli zabudol. Keď v tých svojich záväzkoch oslabil a pripútal si k sebe ju, druhú ženu, milenku.

Prečítajte si aj:

Na rázcestí: manželka alebo milenka

On lavíruje. Zrazu. Po takom čase! Ona to buď prijme a všetko ostane v starých koľajach, len horšie. Pre ňu to bude vždy horšie. Bude na neho čakať, prispôsobovať sa mu, čakať. Stále iba čakať. Na to, kedy jej zhodí nejaké omrvinky. Pretože skutočný vzťah so všetkým jej ponúknuť nevie, nedokáže.

Ale každý deň, každé ráno ju zobudí správou. Bude jej priať dobré ráno, snívať o tom, aké by to bolo, keby sa vedľa nej práve teraz zobudil. Bude jej písať, ako ju miluje najviac na svete, ako mu chýba viac, ako si vie predstaviť. A predtým, ako si večer ľahne k svojej zákonitej, nezabudne jej zaželať dobrú noc. Si žena môjho života, vyzná jej lásku.

Potom sa podelí o svoju perinu s tou, ktorá má na to právny nárok. A možno sa podelí aj o svoje telo. Aspoň raz za čas, pretože manželské povinnosti. Ale povinnosťou manželov je tiež byť si navzájom verní. Niečo teda pre neho platí, niečo nie.

A ona, jeho milenka, ktorá spí väčšinu času sama, a je nevernému mužovi verná až za hrob, sa bude pýtať, či je toto láska. Láska jej života.

Ak je toto láska, mala by trpieť tak, že od bolesti prestáva vnímať svoje telo? Ak je toto láska, prečo sa väčšinu času cíti tak zle? A ako sa to stalo, že dovolila, aby sa k sebe správala takto zle? Možno v sebe predsa len nájde silu a odvahu vymaniť sa z trojuholníka. Pokúsi sa odísť z karikatúry vzťahu, ktorý jej najmä ubližuje a bude sa snažiť zariadiť si život po svojom.

Posun k milenke a sľuby, že to bude už naozaj iné

Niekedy práve zo žiarlivosti na životné možnosti milenky, ktorá ho odpíli z jedného dňa na druhý, neverný muž cukne. Odrazu pochopí, že takto sa žiť nedá. Že bez nej sa žiť nedá. Ona mu dala novú perspektívu do života. Chce žiť, nielen prežívať.

Nastáva obdobie nových sľubov, očakávaní, možno aj sklamaní z nedodržaných termínov.

Sľúbil si, že im to povieš po Vianociach, ale už je tu Veľká noc… V máji mal zaplatiť poslednú splátku úveru. V júni niekto z rodiny vážne ochorel…

Napätie, prítomné od samého začiatku ich vzťahu, ani trochu nepoľavuje. Nedá sa to vydržať. Aj v tejto fáze sa to ešte dokáže zvrtnúť. Prídu prekvapenia, na ktoré ona už nemá ani sily. Napríklad on vymení zámky na ich novom, konečne spoločnom byte, po nejakom cudzom človeku vráti všetky jej veci.

Možno ona v tejto chvíli ani nemá kde bývať. Možno dala v práci výpoveď, lebo v pláne bolo odísť žiť do zahraničia. Všetko bolo vybavené. Namiesto toho jej napíše, že mu je to ľúto, ale odchádza sám. Potrebuje vraj čas. Potrebuje si to premyslieť. Možno je ona v tejto chvíli už aj tehotná. Ale rozvodové papiere, ktorými sa oháňal, sú preč zo stola.

Všetko ostáva po starom. On ostáva po starom. A vlastne aj ona ostáva po starom. Nič sa nemení. Ich vzťah je stále taký, aký aj vždy bol a zrejme taký navždy ostane. Plný nádherných výšok, ale ešte väčších bolestivých pádov.

Prečítajte si aj:

Milenky, ktoré to “vyhrali”

Len zriedkavo opustí milenka nepríjemnú pozíciu druhej kategórie a stáva sa manželkou.

Byť manželkou číslou dva však nemusí byť úplná výhra. Predsa len tu môže ostať pachuť druhého miesta, ktorý zatieni aj to ojedinelé, päťpercentné “víťazstvo.”

Ich spoločnú, novú rodinu budú označovať ako rodinu B. Pretože ako prvá tu bola a spravidla aj navždy ostane rodina A. Ktorú z nich si vyberie na Vianoce? Na Silvestra, na Veľkú noc? Na rodinnú dovolenku?

Ani po zmene statusu s mužom snov po svojom boku si milenka nemusí pripadať v očiach iných alebo svojich “dostatočná.”

Veľmi pravdepodobne bude musieť znášať rôzne pohľady okolia (aha, to je tá, to kvôli nej). A so stigmou tej, ktorá je na vine, sa stále deliť o toho použitého muža. Ktorý bude pendlovať medzi áčkom a béčkom. Zanechávať zakaždým nejaké straty bodov na jednej, aj druhej strane.

Bez happy endu

Je možné, že po rozpade pôvodného milostného trojuholníka nepríde happy end. Nepríde úľava, že sa to predsa len podarilo a sen sa stal skutočnosťou.

Pretože si táto dvojica do svojho novo legitimizovaného vzťahu naberie kopu balvanov z minulosti. Očakávania, sklamania, výčitky. Hnev. Rozčarovanie. O tieto kamienky, či obrovské šutre, sa z času na čas budú potkýnať. A nepomôžu si navzájom vstať, ak zo svojich pádov budú obviňovať toho druhého.

Preto sa veľa druhých manželstiev rozpadá. Neunesú zanesenú štartovaciu čiaru. Každá chémia raz vyprchá. Zlomené srdcia však prežijú všetkých.

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár