Keď dieťa preberie miesto otca

Anna Veselá 1

O spoločnom spaní s deťmi sa neraz vedú siahodlhé diskusie. Mnohí sú toho názoru, že dieťa, nedajbože viac detí v manželskej posteli, celkom rozbijú aj tie zbytky romantiky, na ktorú ostane čas a chuť, keď sú bábätká malé.

Najhorší vraj je ale model, keď dieťa zaujme miesto v rodičovskej posteli namiesto svojho otca, ktorý putuje na gauč alebo do detskej izby. Vystríhajú pred ním aj pároví terapeuti.

Shutterstock

Oddelené spanie. Nepatrí sa to?

Kedysi žiadne polemiky o tom, kde by mali deti spať, neboli. Bola len jedna posteľ, jedna izba, a dosť. S blahobytom, v ktorom si dnes žijeme, máme viac možností, ako si zariadiť spálňu, detskú izbu, život. A čo vyhovuje jednému, nemusí inému.

Aby sme ten blahobyt zabezpečili, často potrebujeme jedného výkonného rodiča, spravidla otca dieťaťa. Keďže ten by mal dobre fungovať v práci, aspoň on by mal by mať plnohodnotný, ideálne neprerušovaný spánok. A tak sa stáva, že mama ostáva v manželskej posteli sama, aby sa mohla venovať bábätku, dojčeniu a „práci“ na vzťahovej väzbe. Otec odchádza na gauč alebo do detskej izby.

To, že rodičia spia v iných izbách, nevnímajú pozitívne pároví terapeuti Rita a Salvatore Ventriglia, ktorí sa rozprávali s manželmi Zuzanou a Martinom Hanusom a vznikla o tom knižka Takmer každé manželstvo sa dá zachrániť.

Keď dieťa preberie miesto otca

Ak otec odchádza z izby preč, lebo ho ruší detský plač alebo sa budí na to, že mama manipuluje s dieťatkom pri dojčení, vyčleňuje sa tým zo svojej rodiny, hovoria pároví terapeuti.

Ich názor na úlohu otca v tomto období je jasný: aj pri celkom malom bábätku by mal otec zostať v spálni a byť nápomocný svojej manželke, ktorá dojčí. Pretože bábätko nepatrí len mame. Hoci otec ho prirodzene nemôže nadojčiť, môže tam jednoducho byť pre svoju ženu. 

To však môže byť pomerne náročné, ak máme doma bábätko, ktoré sa v noci naozaj často budí, prípadne má nejaký zdravotný problém a “utriasť” jeho nočný režim trvá dlhšiu dobu. Mamy si teoreticky môžu pospať s bábätkom aj počas dňa, otcovia to majú v práci ťažšie. A tak je na stole otázka, dokedy spať oddelene, aby sme sa nepristihli, že sa z toho stal zvyk.

„Ak sú deti väčšie, majú rok či dva-tri-štyri a otec stále spí vo vedľajšej izbe, už sa vedome degraduje zo svojej roly, lebo dieťa prebralo miesto otca. A tak sa sám pripravuje o svoju hodnotu,“ tvrdí Rita Ventriglia.

Jej manžel Rino s ňou súhlasí a hovorí o hraniciach, ktoré by mali byť „nakreslené“ v každej dobre fungujúcej rodine. Ak nemáme vyhradené miesto pre otca a mamu, priestor, ktorý patrí len otcovi a mame, do tohto priestoru vojde dieťa a zaberie si ho pre seba.

Mali by sme si tieto hranice stanoviť a ustrážiť ich. Inak sa to premietne aj do manželského vzťahu a muž a žena sa začnú navzájom vzďaľovať. Mama bude všetku energiu investovať do vzťahu s bábätkom, napĺňať len potreby bábätka a nebude reflektovať na potreby manžela.

Čo pre nás znamená manželská posteľ?

Odísť spať do inej izby od manželky znamená pripraviť sa o jej blízkosť. Nechať manžela odísť spať do inej izby znamená svojim spôsobom na neho zabudnúť.

„Mama aj otec by mali spať v spoločnej posteli a dieťa postupne navykať, aby spalo vo svojej postieľke a neskôr vo vlastnej izbe,“ hovorí Rita, ktorá vníma manželskú posteľ ako oltár manželstva.

Je však len na manželoch, aby spolu komunikovali o tom, aké hranice si nastavia v rodine. Môžu sa zhodnúť na tom, že oddelené spanie prijmú ako dočasné riešenie, ktoré im momentálne najviac vyhovuje z rôznych dôvodov. Napríklad mama spí v jednej izbe s malým bábätkom, otec je v detskej izbe s jeho starším súrodencom.

Netreba sa však nútiť do spoločného spania, ak to znamená, že sa nevyspí celá rodina. Napríklad otec skoro ráno vstáva, nedarí sa mu zaspať v izbe s budiacim sa bábätkom a zároveň mama, ktorá v noci niekoľkokrát dojčí, nemôže nerušene spať ráno, keď otec odchádza do práce. Aspoň načas by im pomohlo, keby spali oddelene. Potreba spánku môže byť v tomto období jednoducho väčšia ako iné potreby. Dôležité je, aby o tom manželia hovorili a našli vlastné spôsoby, ako naplniť aj potrebu vzájomnej blízkosti.

»»»»»» Prečítajte si aj: Vyberiete si manžela alebo dieťa?

»»»»»»»»» Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. ale to máte hodne krehké manželstvo, ak stojí na tom kto kde spí. Deti sú malé len raz a veľa vody v riekach nepretečie a potrebovať vás tak ako teraz neskôr nebude. Keď dozreje, samo odpadne. alebo sa oddelí.

Pridaj komentár