Riešenie bývania a hypotéka

Jana Pracharová 7

V súčasnosti sa vlastné bývanie zaradilo už viac do kategórie životného štýlu, a popri základnej potrebe, ktorú odjakživa plnilo, je už dnes omnoho viac než len „strecha nad hlavou“.

V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime zodpovedať niekoľko dôležitých otázok, ktoré môžu z bývania spraviť Váš domov a ušetriť Vám mnoho starostí i finančných prostriedkov.

 

Ako sa dá s úverom získať?

V novom roku sa stretli na návšteve dve rodiny a diskutujú o svojich predstavách a možnostiach, pretože sa rozhodli kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Jednak sa im zdá výhodný súčasný pokles cien a podarilo sa im našetriť nejaké peniaze. Obe rodiny však majú viaceré možnosti, pre aké riešenie a financovanie sa rozhodnúť.

Každej z nich sa pre náš príklad podarilo ušetriť 30 000 EUR a vedia splácať približne 500 EUR. Každá z rodín si vyhliadla byt v rovnakej lokalite, ktorý stojí 90 000 EUR.

Čo myslíte, čo by mali spraviť? 

1. rodina sa rozhodla, že na kúpu použije svoje úspory (30 000 EUR) a na zvyšok si požičia v banke na hypotéku (60 000 EUR). Úver chce splatiť čo možno najskôr, aby ho veľmi nepreplatila!

2. rodina sa rozhodla, že na kúpu úspory nepoužije, a nehnuteľnosť zaplatí celú na hypotéku (90 000 EUR), mesačne bude preto splácať 511 EUR po dobu 30 rokov.  

 

1. rodina

2. rodina

výška úveru EUR

60 000

90 000

doba splatnosti úveru v rokoch

14

30

výška mesačnej splátky

511

511

Z pohľadu jednoduchého porovnania preplatenia však dostaneme fakty, ktoré je potrebné vedieť správne interpretovať.

Na prvý pohľad 1. rodina (preplatí úver o 26 000 EUR) bude na tom finančne lepšie než 2. rodina, pretože tá si zobrala väčší úver, ktorý bude splácať dlhšie a viac ho preplatí (94 000 EUR). Jedná sa však o hodnotu peňazí v čase, nie o súčasnú hodnotu! Ani jedna rodina neprichádza dnes o uvedenú čiastku. Táto suma je nižšia o úroveň inflácie, čiže znehodnotenia reálnej kúpnej sily peňazí. Ak budem splácať úver aj o 20 rokov, inflácia bude ročne 2%, tak peniaze v budúcnosti v porovnaní s dneškom stratia na svojej hodnote približne 40%. 

Podľa čoho sa teda rozhodnúť?

1. rodina sa zbaví úveru približne za polovičný čas ako 2. rodina. Pozor! Nemá však peniaze ako finančnú rezervu a zároveň, ktoré by mohla investovať. 

2. rodina bude mať za 14 rokov dlh na hypotéke vo výške približne vo výške 63 500 EUR. Na takú istú čiastku však narastie jej hodnota investície (z 30 000 EUR na 63 500 EUR za 14 rokov). Rodina tak môže úver vyplatiť rovnako ako ich známi! Výška percenta na hypotéku je totožná so zhodnotením úspor – 5,5% ročne. 

Záver č. 1:

– rodiny mali rovnaké splátky a teda i celkové mesačné zaťaženie rodinného rozpočtu

– 1. rodina nemá úspory! Vystavuje sa veľkému riziku schopnosti splácať úver

– 2. rodina napriek pôvodnej 30-ročnej hypotéke môže splatiť úver už za 14 rokov ako ich známi

– navyše je krytá svojimi úsporami a zarába na nich ďalšie peniaze 

Oplatí sa hypotéku splatiť predčasne?

 Každý, kto má úver sa ho prirodzene snaží splatiť čo možno najskôr, aby sa vyhol

 1. preplateniu na úrokoch
 2. riziku, že ho nebude vedieť splácať a z toho vyplývajúcich problémov 

Pozrime sa však na príklad našich rodín – 1. rodina splatila úver a rozhodla uvoľnené peniaze v rodinnom rozpočte investovať (pôvodnú splátku úveru).

2. rodina úver nesplatí predčasne, pokračuje v pôvodnej 30 ročnej hypotéke a svoje peniaze ponechá zainvestované. 

Kto na tom bude lepšie? 

 

1. rodina

2. rodina

výška mesačného vkladu

511

0

výška jednorazovej investície

0

30 000

hodnota majetku (úspor) EUR

156 700

70 600

2. rodina, ktorá už mesačne nesporí, bude na tom finančne v porovnaní s 1. rodinou horšie, pretože sa jej podarí vytvoriť „iba“ približne polovicu majetku.

1. rodina po skončení splácania úveru investuje sumu 511 EUR mesačne ďalej do sporivých a investičných produktov a v čase, keď 2. rodina splatí úver (za 16 rokov), bude mať k dispozícii 156 700 EUR napriek tomu, že v „polčase“ nič nemala a jej úspory začínali od bodu nula. 

Záver č. 2

– zoberte si hypotéku tak, aby ste dokázali ešte nejaké peniaze na pravidelnej báze usporiť a investujte ich

– suma splátok za úver by nemala prekročiť 25 – 30% príjmu rodiny preto, aby ostala rezerva na tieto úspory

– finančne najvýhodnejšie je investovať peniaze už popri splácaní hypotéky

– svoje peniaze neinvestujte pokiaľ možno do nehnuteľnosti všetky, ponechajte si

– finančnú rezervu aspoň na pol roka a poraďte sa o vhodnom uložení úspor s odborníkom

– poraďte sa s odborníkom o vhodnej forme poistenia splátok, pretože bankou ponúkané krytie nie je vždy nastavené z pohľadu komplexnej finančnej situácie správne  

Spolu s portálom rodinka.sk sme pre vás pripravili možnosť optimalizácie vášho úveru. Po zaslaní základných údajov vami splácanej hypotéky získate informácie o spôsobe zníženia preplatenia úveru, úspore na úrokoch a o najvhodnejšom nastavení hypotéky, ak si ju ešte len plánujete vziať. 

ilustračné foto:sxc.hu

 

1. rodina

2. rodina

výška úveru EUR

60 000

90 000

doba splatnosti úveru v rokoch

14

30

výška mesačnej splátky

511

511

 

1. rodina

2. rodina

výška mesačného vkladu

511

0

výška jednorazovej investície

0

30 000

hodnota majetku (úspor) EUR

156 700

70 600

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. vyzera to na prvy pohlad sice rozumne, ale nevzali do uvahy nasledovne:

  – druha rodina berie 100%hypo, na ktoru su vyssie uroky, porovnanie vychadzalo z rovnakych urokov, pricom rozdiel byva dost velky (cca 1%, na sumach ktore treba mesacne platit v tomto pripade by slo o cca 70eur)

  – zhodnotenie uspor na urovni 5,5% rocne (dlhodoby priemer) je nerealne, realne sa da pocitat s max. 3-4%.

   

  Ale suhlasim so zakladnymi radami: vzdy ku hypoteke treba mat financnu rezervu aspon na 6 mesiacov splatok a je lepsie zvolit vysku splatok (teda dlzku splatnosti) tak, aby si clovek mohol priebezne aspon trochu odkladat.

   

   

  eva: inflacia v poslednom roku je sice takmer nulova, ale to uz asi dlho nepotrva, cca o 10-15 rokov po skonceni krizy mozeme pravdepodobne ocakvat vysoku inflaciu ako dosledok dnesnych krokov na zachranu ekonomiky. 20 rokov je uz skutocne dlhodoby horizont, v ktorom je takyto odhad inflacie celkom realny. Nic to nemeni na tom, ze sa mozu vyskytnut rozne udalosti, s ktorymi nikto neratal, a inflacia za tych 20 rokov moze teda byt napr. 20 alebo hoc aj cez 100%, a to by s vysledkom riadne zamavalo. To len pekne ukazuje, ze dlhodobe investicie su casto loteria a aj to co moze dnes vyzerat ako skvela investicia sa moze niekedy ukazat ako zla, alebo naopak.

 2. Ďakujem za názory. Inflácia sa nikdy netýka iba úspor alebo len úverov, ale vždy všetkých peňazí. V prípade splátok úverov „pomáha“, v prípade úspor a investícii nám z reálnej hodnoty prostriedkov „uberá“, preto je už započína na každej strane „bilancie“ nášho príkladu. Tak ako nie je jasná výška úrokov na hypotéku na 20-30 rokov dopredu, je ťažké to isté povedať o zhodnotení úspor a % zisku. Výpočty vychádzajú z už dosiahnutých výnosov a skúsností posledných desaťročí finančného trhu EU, lebo z krátkodobého hľadiska môžu byť údaje skreslené (veľmi dobré alebo veľmi zlé, napríklad pri krízach, ako tomu bolo teraz). Pri kalkulácii som, čo sa budúcich výnosov investícii týka, viac „ľahká pesimistka“ a preto aj tie priemerne dosahované zisky vždy ešte o niečo okresávam. Prekvapenia sú potom prevažne len v pozitívnom smere.

 3. Celkom rozumne napisane, ma to vsak okrem uz spominanych chyb este jednu, po tych 14 rokoch rodina c. 2 nema jednorazovu investiciu len 30 tisic 🙂 ved o par riadkov vyssie pisete, ze za tie roky sa to vysplhalo vyse 60… to trochu dost meni finalnu tabulku, nie?

   

  ja som zastanca metody, radsej zobrat viac na dlhsie a vyuzivat moznosti predcasneho splatenia, no rezervu si nechat.

 4. Ja som skor za kratsi cas – ako rezervu si nechat moznost predlzenia splacania. Lepsie si viem zhodnotit dnesne moznosti prijmu ako to ci o 20rokov nebudem na invalidnom, bez prace alebo nebodaj rozvedena.

  Inak ja som skor zastanca stavbeneho sporenia – najprv si dopredu aspon nieco nasetrit a naucit sa tak zit bez urcitej casti prijmu. A tiez je tam omnoho jednoduchsie bez penalizacie moznost splatenia popredu alebo platenie vyssej sumy ako je pozadovane.

Pridaj komentár