Na materskej v dlhoch? Do problémov sa dostanete veľmi ľahko

Gréta Čierna 0

Mnoho rodín po narodení dieťaťa a strate jednoho z príjmov pocíti veľký finančný tlak. Pribudne nový člen, o ktorého sa mama musí postarať, a finančná zodpovednosť zostane zväčša na pleciach otca.

Materská trvá pol roka a rodičovský príspevok nepokryje ani základné potreby. Niet divu, že sa čoraz viac mladých rodín dostáva do situácie, ktorú riešia zdanlivo najľahšou a najrýchlejšou cestou – pôžičkou.

pixabay


Riešila som jednu pôžičku druhou

Do nepríjemnej situácie sa dostala aj mladá mamička Janka. V čase, keď mala jej dcérka rok, prežívala rodina obdobie, keď šli z jedného úveru do druhého. Až kým sa dlh nevyšplhal na takmer 14 000 eur.

„Rodičovský príspevok je smiešna čiastka, ktorá nedokáže pokryť náklady na bábätka. Dá sa to, kým mama dojčí, ale akonáhle prejde na umelé mlieko, tak polovica rodičáku ide tam. To, čo nás takmer položilo, boli detské choroby.

Ledva sme si zvykli na aký – taký príjem a mesačné výdaje, prišla nejaká choroba. Nádcha, chrípka, zvracanie, bruško. Čím menšie dieťa, tým väčšie náklady v lekárni.“

Keďže ako mamička nemala Janka priestor získať peniaze naviac či nastúpiť do práce, riešila problém pôžičkami cez internet.

„Keď mala dcéra rok, začalo u nás obdobie splácanie pôžičky ďalšími pôžičkami. S rodičovským príspevkom som si spravila dlh takmer 14 000 eur.

Nemali sme na výber, tak sme zaťali zuby a pracovali, ako to len šlo. Hlavným motor bolo, aby sme na detstvo našej dcéry nespomínali ako na obdobie chudoby.“

Stratila som úctu k peniazom

Mamičke Janke sa obdobie splácania pôžičiek podarilo prekonať najmä vďaka práci z domu, ktorá jej ale zaberala veľa času. Rodine sa síce podarilo vyrovnať dlhy, ale toto obdobie zanechalo svoje stopy.

„Náš vzťah to neohrozilo, krízu sme prekonali. Pri všetkých tých splátkach som však stratila úctu k peniazom.

 Prečítajte si aj: Rok bez nákupov? Ušetrené peniaze a miesto na to dôležité

Bola som vychovaná tak, aby som si ich vážila, ale keď každý mesiac posielate 100 eur na predĺženie splatnosti, inokedy zase 20 za vedenie účtu, tak tá úcta postupne odchádza.“

Zadĺžiť sa alebo pracovať

Mamičky na materskej dovolenke predstavujú jednu z najohrozenejších sociálnych skupín. Ich príjem zväčša predstavuje len rodičovský príspevok a prídavky na dieťa, čo však nestačí, aby sa bola mama s jedným či dvomi deťmi sebestačná.

Pokiaľ sa teda nepodarí finančne zabezpečiť rodinu manželovi, alebo sa v domácnosti vyskytnú nečakané výdavky, začínajú problémy.

Tie mladá rodina, ktorá nechce alebo nemôže požiadať o pomoc rodinu a známych, rieši prostredníctvom povoleného prečerpania na karte alebo pôžičky od banky či nebankovej spoločnosti.

Mladé rodiny takto dokážu prečkať náročné obdobie, problémy zvyčajne nastanú v období vyrovnávania dlhov.

pixabay

Najčastejšie im pomáha možnosť pracovať z domu alebo flexibilný úväzok, ktorý dokážu zladiť s pracovným časom svojho partnera. Takto sa rozhodla vyriešiť finančnú problémy v rodina aj mamička Martina.

„Prvé dva roky sme fungovali od výplaty k výplate, kým naši známi v zahraničí v pohode žili z jedného platu, a ešte si dvakrát ročne dovolili ísť k moru. Muž bol z toho tak otrávený, že druhé dieťa úplne odmietal.

Začala som si privyrábať z domu, robila som všeličo – strihala deti, hačkovala čiapky, chodila upratovať. Nakoniec som si urobila účtovnícky kurz a po víkendoch vyštudovala s pomocou rodičov ekonómiu. To mi zabezpečilo príjem na druhej materskej.

Robím po večeroch, po nociach, ale v rodine je pokoj. Bez vlastnej práce by som už na materskú nešla. To, aká dôležitá je sebestačnosť, som zistila, keď sme sa kvôli problémom odcudzili s mužom. Keby náhodou odišiel, čo sa našťastie nestalo, tak by sme bez jeho príjmu skončili na ulici.

Podľa môjho názoru éra trojročnej materskej o jednom plate definitívne končí. Pochybujem však, že to mladých motivuje, aby mali ďalšie deti.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár