Rodinné financie-ako na to?

Jana Pracharová 11

Na Rodinka.sk otvárame pre Vás nový tématický blok, kde sa spolu s Vami chceme venovať najmä otázke – Rodinné financie a šetrenie

Tak, ako nás nikto na ZŠ či SŠ (česť výnimkám) veľmi nepripravoval na to, ako sa stať dobrým rodičom a ako máme dobre vychovať svoje deti – pravda veľa sme si zobrali z výchovy našich vlastných rodičov, z múdrych kníh, rád priateľov, z internetu a osobných skúseností – no len málokto z nás bol dobre pripravený aj na zvládnutie náročnej témy v rodine akou sú peniaze, správne zaobchádzanie s nimi, šetrenie, rodinné účtovníctvo, rozdeľovanie peňazí, spoločné a “oddelené” účty, rodinná kasa…

Preto si Vám dovoľujeme predstaviť náš nový seriál článkov, ktorými nás bude za celý team odborníkov, ktorí budú spolutvorcami článkov rubriky, sprevádzať Jana Pracharová.

To, čo dnes každý človek a každá rodina potrebuje viac ako kedykoľvek predtým, je rozumieť svojim peniazom a ich tokom – poznať zákonitosti a princípy fungovania kolobehu peňazí v domácom rozpočte a ekonomike.

Ako narábať s peniazmi a majetkom efektívne?  

Peniaze už hádam každý z nás berie ako každodennú realitu nášho života.

Nie som si však istá, či každý pozná správnu odpoveď na to, prečo peniaze jedným prinášajú viac potešenia a iným viac starostí. Určite teraz myslíte na svoju situáciu a možno i problém, ktorý Vás v súvislosti s financiami tlačí.
Prečo jedni majú dostatok a vždy sa im podarí “mať peniaze”, a iní v čase aj keď nezarábajú zle stále pociťujú nedostatok a majú pocit, že ” nám neustále chýba” alebo „nie je to stále dobré…“ ?

Pokiaľ by bola odpoveď v tom, že jedni majú dobrý plat alebo niečo zdedili, a preto sa im darí, nemuseli by ste čítať ďalej a my by sme nemali o čom písať. Pravdou je, že dôvodov je viac a výškou platu to ani nezačína, a ani nekončí.

Poradca pre rodinné financie – kto je to?

Predtým, než Vám prezradíme a postupne priblížime všetky princípy, ktoré vedú k zlepšeniu finančnej situácie, je dôležité vysvetliť, prečo na to dnes potrebujete radu odborníka:

Kedysi si vedel človek (spomínam pritom s úsmevom na perách na svojho otca pred 25-timi rokmi) opraviť auto a kadečo iné sám (mali sme Škodu 100-ku 🙂 klasicky), veci boli jednoduchšie a preto ich poznala a ovládala väčšina z nás. Nehovorím len o techických zručnostiach, pretože sa to týka každej jednej oblasti nášho života. Dnes tú kapotu auta otvoríte, a nájdete jeden veľký plastový kryt, s ktorým Vás občas aj známy – automechanik – musí poslať na “čítačku” do autorizovaného servisu. S financiami to nie je inak, len po radu a pomoc treba zájsť k “autorizovanému” odborníkovi, najideálnejšie k poradcovi pre rodinné financie. 

Jeho úlohou preto je:

  • pripraviť klientom peniaze na to, čo budú potrebovať
  • efektívnym plánovaním si financií predchádzať finančným problémom
  • doporučiť vhodný spôsob evidencie domáceho účtovnictva
  • ukázať rodine, kde a akým spôsobom môže využiť vo svoj prospech rôzne finančné služby
  • odporučiť tie možnosti, kde sa dá zarobiť a zhodnotiť svoje peniaze
  • vysvetliť, ktoré finančné inštitúcie a produkty, naopak, treba obísť lebo klienta zbytočne oberajú o peniaze
  • nasmerovať klientove kroky tak, aby získal maximum možných štátnych príspevkov (dotácie, úľavy, subvencie pre obyvateľstvo), atď.

Nedôveryhodný odborník?

Odborník pre rodinné financie nie je pracovníkom žiadnej z finančných inštitúcií, pretože potom by nemohol zastupovať záujmy klienta. Je to profesia v zmysle slobodného povolania, kde má poradca svoju prax a súkromnú klientelu, o ktorú sa dlhodobo stará. Pravdou je, že u nás je dobrých a skúsených odborníkov stále málo, preto aj povedomie ľudí o týchto službách rastie iba pozvoľne.

Nemalou mierou sa o to pričinili aj rôzne “módne vlny”, ktoré sa Slovenskom, čo sa financií týka, prehnali. Určite si spomínate na nebankové subjekty, pyramídové hry, poisťovanie, pôžičkové ošiale, atď.

Popálených je viac než dosť a práve preto, aby sa ich rady nerozširovali, je nutné pre každého z nás poznať princípy, podľa ktorých funguje investovanie peňazí, úvery, finančné služby, poznať to ako narábajú s peniazmi klientov finančné inštitúcie, ako rozpoznať riziko, či a kde sa dá hľadať finančná istota, ktoré produkty sú výhodné, ako rozpoznať naozaj dobrú investičnú príležitosť, atď. Hovoriť by sa dalo aj dlhšie, avšak chcem Vás ubezpečiť, že celý trh a peniaze sa riadia len niekoľkými základnými PRINCÍPMI. Stačí si pamätať iba tie, na všetko ostatné už stačí iba zdravý “selský rozum” a na prípadné dôležité rozhodnutia dobrý poradca.

Poznáte základné princípy?                                                                                                        

Tieto princípy sa pre hospodárenie domácností dajú zhrnúť do 7-mich bodov, pričom ani jeden z nich nie je viac alebo menej dôležitý ako iný a treba sa pokúsiť postupne zaviesť do praxe každý z nich. V ďalších článkoch Vám ich priblížime aj prakticky a ukážeme, čo ich uplatnením môžete získať.

I) kontrolujte si svoje výdavky, majte o nich prehľad a evidenciu
II) pokúste sa odložiť nejaké peniaze a nemiňte ich
III) poraďte sa a tieto peniaze vhodne investujte (získajte úrok)
IV) ochráňte svoje investície a majetok (poraďte sa o správnom porftóliu)
V) nadobudnite vlastné bývanie a poistite si svoj majetok
VI) optimalizujte splátky úverov
VII) zvyšujte svoje zárobkové schopnosti

A na záver malá anketa:

V akej finančnej otázke, situácii by ste sa obrátili na poradcu pre rodinné financie?

Ako rozpoznáte dobrého finančného poradcu od “amatéra”? Máte už nejakého?

Aké otázky by ste radi položili v našej novej rubrike o hospodárení v domácnosti?


Vizitka
Ing. Jana Pracharová, ekonómka, vyštudovaná na Ekonomickej univerzite v Bratislave v špecializácii Bankovníctvo – Investovanie, vyše 9-ročná prax v obore, licencovaná Národnou bankou Slovenska v oblasti poradenstva, zameranie: súkromný poradca pre rodinné financie a plánovanie. pracharovajana(at)gmail.com

foto:sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. naozaj velmi dobry clanok, ktory aj amatera v tejto oblasti trosku zasvati do problematiky. tesim sa na dalsie vase clanky. touto cestou chcem tiez pozdravit autorku, a prajem vela zdaru!

  2. Super tema, trefa do cierneho v casoch HK. Najma o par tyzdnov, ked uz budeme mat po sviatkoch, to zacne byt velmi aktualne zwinker .

    1. Zaujima ma otazka, ako kvalitne denne hospodarit.

    2. Nemam ziadne skusenosti ( len s bankovymi a poistovacimi poradcami)

  3. Mna by zaujimalo, ako najst dobreho poradcu? Nikto zo znamych nema skusenost, a rozne internetove odporucania su v podstate loteria…

    Alebo ako si zabezpecit dochodok (klasicka situacia – manzel zivnostnik plati do soc. poistovne len minimalne odvody, tak si chce setrit aj pomimo).

  4. Ďakujeme za spätnú väzbu, Majka k Vašim otázkam – v nasledujúcich článkoch bude reč aj o tom, kde a ako si vybrať dobrého poradcu pre rodinné financie a ako si vhodne vyriešiť dôchodkové zabezpečenie, čiže téma o budovaní majetku a úspor. Tiež bude uverejnená mailová adresa, kde bude možné opýtať sa na konkrétnu vec.

  5. Zdravim vas,

    tento clanok ma veeelmi potesil. 4 roky pracujem v tejto oblasti, rozpravam sa so svojimi klientmi o ich potrebach a spolu planujeme ich ciele. Su velmi vdacni, hlavne ak pri nich stojim aj v zlych casoch. Bol by som vsak velmi rad, keby sa pozdvihla uroven financnych znalosti vo verejnosti, hlavne aby sa ludia viac riadili “starym dobrym sedliackym rozumom”, nez reklamou a peknymi recami kadejakych predajcov. Tento clanok tomu prispieva a velmi ocenujem taketo aktivity. Vela uspechov, citatelov a tesim sa na dalsie pokracovanie. 🙂 Martin

  6. My sme na naše finančné poradenstvo dvaja-čo sa poistiek týka hlavné slovo má manžel(je poisťovací a hypotekárny poradca) a čo sa našich iných financií týka, tam mám zas hlavné slovo ja.

  7. osožný a potrebný článok pre mladých aj starších.Pomáha orientovať sa a odpovedať na otázky pred výplatou,kde sú všetky tie peniaze…

Pridaj komentár