Stavebné sporenie pre deti? Ale ktoré?

Martin Šimko 1

Mnohí rodičia, alebo často aj starí rodičia, myslia na nejaké to sporenie pre bábätko už pri narodení. Stavebné sporenie je tradične populárny spôsob sporenia na bývanie.

Atraktívne na ňom je aj to, že štát prispieva istou čiastkou každému sporiteľovi.

Poradcovia v oblasti stavebného sporenia často odporúčajú uzavrieť zmluvu a začať šetriť pri narodení dieťaťa, aby si po dosiahnutí istého veku mohla ratolesť zabezpečiť vlastnú strechu nad hlavou.

SK : 3 

Na Slovensku sa stavebným sporením zaoberajú tri spoločnosti. Rôzne produkty, poplatky a úroky bývajú dôležitým kritériom pri výbere tej ktorej stavebnej sporiteľne.

ČSOB stavebná sporiteľňa

– disponuje dvomi produktami, pričom pre deti je určený Profit kľúčik. Zaujímavým je fixný vstupný poplatok 35 €. V ostatných spoločnostiach je poplatok naviazaný na cieľovú sumu.

V ČSOB je možné dieťaťu od 8 do 15 rokov uzavrieť aj balík detský účet SLONÍK. V tomto balíku má aj sporiaci účet, platobnú kartu, úrazové poistenie a čo je najzaujímavejšie, stavebné sporenie Profit kľúčik úplne bez poplatku.

Prvá stavebná sporiteľňa

Junior extra a extra istota je produkt najstaršej stavebnej sporiteľne u nás určený pre deti. Jeho špecifikom je prísľub, že v prípade úmrtia jedného, alebo oboch rodičov, bude Prvá stavebná sporiteľňa sporiť dieťaťu na vlastné náklady až do výšky 10 000 €. Vstupný poplatok je 0,9% z cieľovej sumy.

Wüstenrot stavebná sporiteľňa

– Vytvorila produkt Krôčik, ktorý zvýhodňuje v prípade kombinácie so sporením dospelých, takzvané Rodinné sporenie pre deti.

Vstupný poplatok je rovnaký, ako u Prvej stavebnej sporiteľne a sporiteľ platí dokonca aj poplatok za vedenie účtu vo výške 12 € (6 € v prípade Rodinného sporenia). Za tieto peniaze však dostane dieťa aj balík poistenia.

Tak teda ktoré? 

Z porovnania vyplýva, že v prípade nižších cieľových súm je výhodnejší variant Wüstenrot, alebo PSS.

Ak je totiž cieľová suma 4000 €, vstupný poplatok vychádza 36 eur. Dieťa k tomu dostane aj množstvo výhod, ktoré by v ČSOB nezískalo. Pri sporení vyšších súm, ako je napríklad 30 000 € by už tento poplatok vyšiel 270 €, čiže tu je výhodnejšia ČSOB.

Stavebné sporenie je pre dieťa výborným začiatkom, pretože okrem 2-percentného garantovaného úroku v každej sporiteľni dostane aj štátnu prémiu. Táto bola na rok 2013 schválená vo výške 11,5% z ročného vkladu, najviac však 66,39 €.

Autorom analytického článku je Martin Šimko  z portálu 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár