Takmer polovica Slovákov sa pri výbere pôžičky rozhoduje podľa úrokov

Silvia Blahútová Nagyová 0

Ak si vyberáme pôžičku, zaujíma nás, koľko zaplatíme na úrokoch a aká bude čiastka, ktorú budeme mesačne splácať. Ešte stále však veľa Slovákov zabúda brať do úvahy ročnú percentuálnu mieru nákladov, teda práve ten údaj, ktorý im o nákladnosti úveru povie oveľa viac.  Vyplýva to z prieskumu, ktorý sa pýtal na

hlavné kritériá pri výbere pôžičiek Čechov a Slovákov.

Pre Slovákov je úrok hlavným kritériom pri výbere pôžičky. Zatiaľ čo vlani tento údaj uvádzalo iba 14 % opýtaných, tento rok je to 43 %. Tesne za úrokom sa umiestnila výška pravidelnej mesačnej splátky, ktorá sa tak prepadla z minuloročného prvého miesta. Za najdôležitejší údaj ju považuje 27 % opýtaných. Pritom úroková miera nemusí byť pre výslednú cenu úveru až tak dôležitá.

„Človek by pri posudzovaní výhodnosti pôžičky rozhodne nemal brať do úvahy iba výšku úroku, ale aj všetky ďalšie poplatky, ktoré si spoločnosti často účtujú. Tie totiž môžu vyjsť v konečnom dôsledku drahšie ako samotné úroky,“ vysvetľuje analytik Michal Kozub.

RPMN ľudia stále nepoznajú

Prekvapením je fakt, že kritérium, ktoré dokáže všetky ďalšie náklady úveru zhrnúť – teda ročná percentuálna miera nákladov, takzvaná RPMN – je medzi ľuďmi s úvermi zmieňovaná iba okrajovo. Tento rok ju ako najdôležitejší údaj pri dohadovaní pôžičky uviedol iba jediný človek z takmer päťsto oslovených respondentov.

Zákony pritom kladú dôraz na to, aby RPMN bola uvádzaná takmer všade – musí byť súčasťou každej ponuky či reklamy, v ktorej sa objavujú ceny úveru, je aj povinnou súčasťou predzmluvného formulára. V susednom Česku tento údaj uviedlo ako najdôležitejší 7 % ľudí. „Pre rad ľudí je iba ťažko pochopiteľné, čo RPMN vlastne znamená, a či je pri konkrétnej posudzovanej ponuke vysoká alebo nízka. Preto radšej sledujú napríklad výšku splátky, čo je pre nich zrozumiteľnejší údaj,“ dodáva Kozub.

Dobrou správou je, že Slováci sa postupne začínajú zaujímať o to, o koľko svoj úver nakoniec preplatia. „Toto kritérium síce v tohtoročnom prieskume uviedlo ako najdôležitejšie iba 7 % oslovených, oproti vlaňajšku, kedy ho ľudia prakticky nezmieňovali, je to ale rozhodne veľký pokrok,“ vysvetľuje Kozub a dodáva, že rozhodne je potrebné venovať pozornosť aj bezpečnosti a dôveryhodnosti finančnej inštitúcie a požičiavať si iba od zavedených spoločností.

5 tipov pre správny výber úveru

  1. Spočítajte si, koľko z Vášho rozpočtu môžete vynaložiť na splátky a koľko potrebujete požičať.
  2. Oslovte čo najviac spoločností so žiadosťou o ponuku na úver s týmito parametrami.
  3. Porovnávajte podľa viacerých kritérií – napríklad aj to, koľko celkovo zaplatíte alebo výšku RPMN.
  4. Využite akčné ponuky – napríklad vrátenie alebo odpustenie poplatkov.
  5. Vždy si nechávajte finančnú rezervu.

Najdôležitejšie kritéria pri výbere pôžičky:

Kritérium

Podiel

Úroky

43%

Výška splátky

27%

Nevie

10%

Preplatená čiastka

7%

Iné kritérium

4%

Čas splácania

4%

Aktuálna potreba

3%

Čas vybavenia úveru

2%

Telefonický prieskum bol realizovaný na vzorke 468 klientov Home Credit a.s. a 494 klientov Home Credit Slovakia a.s.

Kritérium

Podiel

Úroky

43%

Výška splátky

27%

Nevie

10%

Preplatená čiastka

7%

Iné kritérium

4%

Čas splácania

4%

Aktuálna potreba

3%

Čas vybavenia úveru

2%

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár