Výsledky prieskumu – koľko máme/chceme mať detí a s kým

Gabo Pavlík (admin) 0

Milé mamičky,

začiatkom tohto roka ste sa mohli zúčastniť nášho prieskumu na tému

“Koho si ne/zobrať, keď chcem mať dieťa/deti/veľa detí…”

Anketový formulár vyplnilo  1730 respondentiek. 

Aj vďaka vám sme mali možnosť získať ozaj bohatú dávku informácií pre  zaujímavú štatistiku.

Na stránkach nášho portálu máte od Valentína možnosť prečítať si zhrnutie s celkom zaujímavými závermi.

My sme však špeciálne pre vás – čo ste sa ankety osobne zúčastnili – pripravili hlbší pohľad do celej “zbierky údajov”.

Hlavným cieľom ankety bolo zistiť vzťahy medzi vzdelaním resp. povolaním “živiteľa rodiny”  a životnou úrovňou. Chceli sme sa pozrieť na ochotu splodiť či schopnosť dôstojne zabezpečiť a vychovávať potomstvo.

Primárnymi boli teda otázky, aké máte vy a váš partner najvyššie dosiahnuté vzdelanie (graf č. 1), a v akej profesionálnej sfére sa pohybujú vaši partneri (graf č. 2).

Graf č. 1: Percentuálne rozdelenie respondentiek a ich partnerov podľa najvyššieho dosiahnutého vzdelania
Graf č. 2: Percentuálne rozdelenie partnerov respondentiek podľa profesie

 

Teraz sa povenujeme deťom

Jednou zo základných otázok vážneho a perspektívneho vzťahu je predstava či plán, koľko detí priviesť na svet, akú veľkú rodinu vybudovať. Aj keď teória a prax sa občas diametrálne odlišujú, čo je koniec koncov z výsledkov našej ankety vidieť, na niečom treba začať budovať. Prípadne nebudovať.

Ale opäť k číslam a grafom – asi nie je prekvapením, že najčastejšie ľudia plánujú splodiť dve deti, model tradičnej viacpočetnej rodiny, ktorý existuje na Slovensku stáročia, ukazuje svoje korene aj v našej ankete.

S miernou, ale predsa prevahou, zaznamenávame väčšiu túžbu mať tri a viac detí, než jedno alebo žiadne dieťa.

Graf č. 3: Percentuálne rozdelenie respondentiek a ich partnerov podľa pôvodných predstáv o početnosti potomstva

Bez práce nie sú koláče

A tak sme pracovali aj na tom, aby sme sa na predošlý graf pozreli pod drobnohľadom, cez prizmu už pretriasaného najvyššieho dosiahnutého vzdelania. Okrem už zmieneného faktu, že ľudia najčastejšie túžia po dvoch potomkoch, nám dvanásť koláčov ukázalo, že s rastúcou úrovňou vzdelania je paleta záujmu o rôzne počty detí jednak pestrejšia, no zároveň aj rovnomernejšie rozdelená.

Pre názornosť sa s vami o pár koláčikov podelíme.

Graf č. 4 a 5: Rozdelenie záujmu o počet detí u žien so základným (č. 4) a postgraduálnym (č. 5) vzdelaním
Graf č. 6 a 7: Rozdelenie záujmu o počet detí u žien so základným (č. 6) a postgraduálnym (č. 7) vzdelaním

 

Ľudia s nižším vzdelaním vôbec neuvažujú o tom, žeby deti nemali mať

V oboch dvojiciach grafov je vidieť, že ľudia s nižším vzdelaním napríklad temer vôbec neuvažujú o tom, žeby deti nemali, a kým pre týchto mužov je najprijateľnejší počet detí 2 alebo 3, ženy sú v tomto smere otvorenejšie aj väčšiemu počtu.

Naopak ľudia s vyšším vzdelaním uvažujú v širšom rozsahu počtov, sú tu aj kariéru uprednostňujúci bez záujmu o splodenie potomstva, ale aj lepšie zarábajúci a zároveň otvorenejší väčšiemu počtu detí. Tu sa pre zmenu k početnejšiemu drobizgu viac prikláňajú muži.

Túžba po deťoch je jedna vec, realita  prináša zmeny

Šťastní tí, ktorým sa sny o počte detí do bodky splnili. V každom prípade príchod dieťaťa na svet býva sprevádzaný výpadkom príjmu, a ten rodina vo väčšine prípadov cíti.

Respondentky nášho prieskumu priznali (graf č. 8), že v 7,1% prípadov (modrý výsek) pociťovali počas pobytu na materskej dovolenke finančnú núdzu. 15,2% mamičiek (zelený výsek) by rado zostalo s deťmi, kvôli peniazom sa však radšej vrátili do práce. 11% (žltý výsek) si dokázalo zariadiť materské povinnosti tak, aby si popri dieťatku privyrobili bez predčasného návratu do práce.

Väčšej polovici z vás (aj keď matematicky väčšia a menšia polovica neexistujú), presnejšie 51,8% (oranžový výsek), výpadok príjmu zásadný problém nespôsobil, o rezervách na dovolenky, mimoriadne udalosti či investície sa však hovoriť nedalo.

Opačný koniec spektra (14,9% – červený výsek) tvoria tie šťastné žienky, ktorým príjem partnera spolu s ich dávkami stačil na všetko.

Graf č. 8: Finančné zabezpečenie rodiny počas pobytu matky na materskej dovolenke

 

A ktorým profesiám sa najlepšie darí zabezpečiť dôstojné prežitie materskej dovolenky?

Na pomyselné stupienky víťazov jednoznačne patria muži zo sektora informačných technológií, stavebníctva a výroby. Tesne za nimi sa umiestnili automobilový priemysel, remeslá a štátna správa, resp. samospráva. Poslednú trojicu našej netradičnej top deviatky tvoria muži v doprave a logistike, obchodníci a administratívni pracovníci.

Top 9 z opačnej strany (žeby Bottom 9?) sa začína vo výrobe, remesle a stavebníctve. Nasledujú páni z dopravy, ochrany a bezpečnosti, automobilového priemyslu. Pridáme ešte trojicu zo štátnej správy a samosprávy, zo služieb a napokon z obchodu a marketingu.

Že čítate tie isté oblasti v Top 9 i v Bottom 9?

Na prvý pohľad možno paradox, hlbší pohľad do záznamov odhalil možno ďalší paradox, a to, že muži so stredoškolským vzdelaním vedia byť úspešnejší ako poniektorí s vysokou školou. Všeobecne zjavne platí, že šikovní chlapíci s nižším vzdelaním dokážu predčiť aj niektoré skupiny vysokoškolákov. Možno aj v tom, že k sebe našli menej náročné partnerky. Ale o tom už naša anketa nehovorí.

A vo voľnej disciplíne ste nám povedali

čo vás trápi, štve alebo nadchýňa:

  • milujete svoje deti, mať deti vám dáva viac, než budovanie kariéry
  • vyhlasujete, že byť mamou je úžasné, ale mať deti v tomto štáte je luxus
  • odporúčate zostať s dieťaťom aspoň tri roky, lebo nikomu nič neujde a pre dieťa je to to najlepšie (len štát by mohol viac prispieť)
  • viacerí by ste bez podpory rodiny svoju situáciu neustáli
  • trápi vás zháňanie miesta v škôlke
  • štve vás, že sa o materskej dovolenke hovorí ako o dovolenke
  • nezávidíte dnešným mamičkám na materskej a ste rady, že to už máte za sebou

Na záver priznanie administrátora:

Keď prichádza na svet nový človiečik, je otec pri „výrobe“, ale nie vždy pri pôrode. Pri tejto ankete som nebol pri výrobe, ale „pôrod“ výsledkov bol na mne.

V ankete mi chýbala otázka, koľko detí nie len už máte, ale koľko ešte plánujete. A tak som pri spracúvaní údajov bojoval s myšlienkou porovnať vaše pôvodné plány ohľadom počtu deťúreniec s realitou, resp. zreálnenými plánmi. Matematicky by to aj takto, samozrejme, išlo.

Ale výsledok by mal slabú výpovednú hodnotu, lebo veľká časť z vás je práve v očakávaní a mnohí sa vyhrážate, že ešte nie je koniec.

Našťastie.

Tak veľa šťastia!

Gabo Pavlík (admin)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár