Graf č. 6 a 7: Rozdelenie záujmu o počet detí u žien so základným (č. 6) a postgraduálnym (č. 7) vzdelaním Ľudia s nižším vzdelaním vôbec neuvažujú o tom, žeby deti nemali mať V oboch dvojiciach grafov je vidieť, že ľudia s nižším vzdelaním napríklad temer vôbec neuvažujú o tom, žeby deti nemali, a kým pre týchto mužov je najprijateľnejší počet detí 2 alebo 3, ženy sú v tomto smere otvorenejšie aj väčšiemu počtu.
Naopak ľudia s vyšším vzdelaním uvažujú v širšom rozsahu počtov, sú tu aj kariéru uprednostňujúci bez záujmu o splodenie potomstva, ale aj lepšie zarábajúci a zároveň otvorenejší väčšiemu počtu detí. Tu sa pre zmenu k početnejšiemu drobizgu viac prikláňajú muži.
Túžba po deťoch je jedna vec, realita prináša zmeny Šťastní tí, ktorým sa sny o počte detí do bodky splnili. V každom prípade príchod dieťaťa na svet býva sprevádzaný výpadkom príjmu, a ten rodina vo väčšine prípadov cíti.
Respondentky nášho prieskumu priznali (graf č. 8), že v 7,1% prípadov (modrý výsek) pociťovali počas pobytu na materskej dovolenke finančnú núdzu. 15,2% mamičiek (zelený výsek) by rado zostalo s deťmi, kvôli peniazom sa však radšej vrátili do práce. 11% (žltý výsek) si dokázalo zariadiť materské povinnosti tak, aby si popri dieťatku privyrobili bez predčasného návratu do práce.
Väčšej polovici z vás (aj keď matematicky väčšia a menšia polovica neexistujú), presnejšie 51,8% (oranžový výsek), výpadok príjmu zásadný problém nespôsobil, o rezervách na dovolenky, mimoriadne udalosti či investície sa však hovoriť nedalo.
Opačný koniec spektra (14,9% – červený výsek) tvoria tie šťastné žienky, ktorým príjem partnera spolu s ich dávkami stačil na všetko.
Graf č. 8: Finančné zabezpečenie rodiny počas pobytu matky na materskej dovolenke A ktorým profesiám sa najlepšie darí zabezpečiť dôstojné prežitie materskej dovolenky? Na pomyselné stupienky víťazov jednoznačne patria muži zo sektora informačných technológií, stavebníctva a výroby. Tesne za nimi sa umiestnili automobilový priemysel, remeslá a štátna správa, resp. samospráva. Poslednú trojicu našej netradičnej top deviatky tvoria muži v doprave a logistike, obchodníci a administratívni pracovníci.
Top 9 z opačnej strany (žeby Bottom 9?) sa začína vo výrobe, remesle a stavebníctve. Nasledujú páni z dopravy, ochrany a bezpečnosti, automobilového priemyslu. Pridáme ešte trojicu zo štátnej správy a samosprávy, zo služieb a napokon z obchodu a marketingu.
Že čítate tie isté oblasti v Top 9 i v Bottom 9?
Na prvý pohľad možno paradox, hlbší pohľad do záznamov odhalil možno ďalší paradox, a to, že muži so stredoškolským vzdelaním vedia byť úspešnejší ako poniektorí s vysokou školou. Všeobecne zjavne platí, že šikovní chlapíci s nižším vzdelaním dokážu predčiť aj niektoré skupiny vysokoškolákov. Možno aj v tom, že k sebe našli menej náročné partnerky. Ale o tom už naša anketa nehovorí.
A vo voľnej disciplíne ste nám povedali
čo vás trápi, štve alebo nadchýňa: milujete svoje deti , mať deti vám dáva viac, než budovanie kariéry vyhlasujete, že byť mamou je úžasné, ale mať deti v tomto štáte je luxus odporúčate zostať s dieťaťom aspoň tri roky, lebo nikomu nič neujde a pre dieťa je to to najlepšie (len štát by mohol viac prispieť) viacerí by ste bez podpory rodiny svoju situáciu neustáli tráp i vás zháňanie miesta v škôlke štve vás, že sa o materskej dovolenke hovorí ako o dovolenke nezávidíte dnešným mamičkám na materskej a ste rady, že to už máte za sebou Na záver priznanie administrátora: Keď prichádza na svet nový človiečik, je otec pri „výrobe“, ale nie vždy pri pôrode. Pri tejto ankete som nebol pri výrobe, ale „pôrod“ výsledkov bol na mne.
V ankete mi chýbala otázka, koľko detí nie len už máte, ale koľko ešte plánujete. A tak som pri spracúvaní údajov bojoval s myšlienkou porovnať vaše pôvodné plány ohľadom počtu deťúreniec s realitou, resp. zreálnenými plánmi. Matematicky by to aj takto, samozrejme, išlo.
Ale výsledok by mal slabú výpovednú hodnotu, lebo veľká časť z vás je práve v očakávaní a mnohí sa vyhrážate, že ešte nie je koniec.
Našťastie.
Tak veľa šťastia!
Gabo Pavlík (admin)
Loading...