Pár rokov po Nežnej revolúcii sa pre tisíce dievčat otvorili dvere do sveta. Už sa nemuseli rozhodnúť medzi tým, či pôjdu na vysokú školu alebo do práce.
Odrazu tu bola možnosť spoznať svet – vidieť nové krajiny, naučiť sa jazyk a zarobiť si.
Hymnou maturantiek, ktoré často zbalili kufre skôr, ako začali letné prázdniny, sa stala skladba Jany Kirschner V cudzom meste. Väčšina dievčat sa rozhodla odísť do Anglicka, kde si chceli vyskúšať prácu au – pair.
Tri dievčatá, ktoré sa pred viac ako desiatimi rokmi rozhodli vydať na spoznávanie sveta, nám porozprávali, čo sa v cudzine naučili, a či by rovnakú skúsenosť odporučili ostatným.
Anglicko bol kultúrny šok
Pre Majku (32) bolo Anglicko kultúrny šok. Ako hovorí, objavila samu seba, otvorili sa jej dvere do sveta, no stratila korene.
„V agentúre som sa zaregistrovala hneď po maturite, keď sa spolužiačky chystali na prijímačky na výšku a k moru s rodičmi. Mala som samé jednotky, veľa ľudí to nechápalo. Prečo sa balím?
Boli sme zo skromných pomerov, túžila som konečne zarobiť, mať peniaze na to, po čom túžim. Zbalila som si jediný kufor a koncom leta šla.
Agentúra ma pridelila jednej pracujúcej slobodnej mame a jej dvojročnej dcérke Lili.
Bol to pre mňa kultúrny šok. Lili s mamou žili v krásnom dome v príjemnej štvrti. Mama nebola na materskej, chodila do práce, čo bolo v tej dobe na Slovensku absolútne nepochopiteľné.
Mala priateľa, ktorý bol v práci vyťažený, takže sa vídali len v piatok večer. Ja, dievča z malomesta zo sídliskovej rodiny, som sa cítila ako v inom svete. Lilina mama mala upratovačku, odo mňa chcela, aby som bola len s malou.
Dni som odrazu v parku, na detských krúžkoch a hrami s dievčatkom. Po večeroch sme si s jej mamou sadli k vínu a konverzovali. Chcela mi pomôcť s angličtinou, tak ma nahovorila na víkendovú školu, keď bola malá s otcom či starými rodičmi.
Prečítajte si aj: Psíčkari, pozor na matky s deťmi!
Vďaka Lilinej mame som sa cítila dospelá, bola skôr kamarátka ako moja zamestnankyňa. Pred Vianocami ma pozvala na spoločnú dovolenku, a bol to môj najkrajší zážitok dovtedy.”
Návrat na Vianoce bol ťažký
„Keď som na Vianoce prišla domov, pocítila som priepasť medzi mnou, rodinou a kamarátmi.
Mama riešila pečenie po nociach a pulírovanie okien. To Lilina mama namiesto slovenského predvianočného zhonu a stresu zabookovala vianočný výlet a kúpila malej dva darčeky.
S kamarátkami som si nemala čo povedať. Ony riešili hádky s frajermi, ja som chcela byť samostatná, niečo dokázať. Do Anglicka som sa vrátila o dva dni skôr.
Lilina mama ma podporila v prihlásení na školu, neskôr mi dohodila kamarátov v Londýne, kde som pracovala. V Anglicku žijem dodnes, mám priateľa, dobrú prácu, bývanie.
Cestujem po celom svete, najťažšie sa vraciam domov. Odchod mi dal vlastný život a otvoril dvere, no obetovala som tomu rodné korene. Niekedy ma to mrzí.
Mám dcéru, naše korene sú tu, nie na Slovensku. Kam vycestuje ona? Netuším, Briti nezvyknú vykoreniť svoj život tak ako my, Slováci. Uvidíme, akú mentalitu získa.”
Cudzie deti aj strašný bordel
Soňa (29) pracovala ako au – pairka vo viacerých rodinách každé leto počas vysokej školy. Zážitkov má dosť, spomína na ne s úsmevom.
„Študovala som angličtinu, môj sen bol našetriť si na vlastnú jazykovku. Na prvú rodinu nikdy nezabudnem.
Na letisku ma čakal fešný chlap. Bol letec, ženatý s letuškou. Len nespomenul, že už s druhou. Párik nebol takmer nikdy doma a ja som sa starala o ich dve nezvládnuteľné deti. Nič som im nerozumela.
Prečítajte si aj: Čím zabaviť deti na ceste autom?
Celý deň sa bili, naháňali a ničili veci. Ja som netušila, čo robiť, nikto mi nič nevysvetlil. Keď sa rodičia objavili doma, spali alebo relaxovali.
Cez víkendy sa dotrepali deti z prvého manželstva a demolovali dom. Moja úloha bola dohliadnuť, nech sa nepozabíjajú,“ spomína Soňa s úsmevom.
V rodine bordelárov
„Podobné to bolo v rodine zubára v Írsku. Mali dve deti, jeho žena nepracovala. Celé dni trávila na nákupoch, u kaderníčky. Oni boli super, ale strašne benevolentní.
Bolo im jedno, čo robím s deťmi, len nech sme spokojní. A vôbec neupratovali! Nikdy! Celá domácnosť bola špinavá, nikto neumýval riad, nepral.
Raz za týždeň prišla upratovačka, ktorá celý deň makala ako fretka. Slovenské gazdinky by odpadli! Tá mamička si ani kabát do skrine nezavesila, všetko sa váľalo po zemi.
Ak som sa chcela hrať s deťmi, musela som zoškrabať z kociek čokoládu. Ak som im chcela dať piť, musela som umyť šálky. Makala som ako upratovačka, nie ako operka. Ale zarobila som si dobre.
Skúsenosť by som odporúčala komukoľvek. Viem jazyk. Ale viem sa aj prispôsobiť, komunikovať s rôznymi povahami, dupnúť, keď si chcem niečo presadiť.
Získala som nadhľad a asertívnosť. No a upratovať viem tiež na úrovni,“ smeje sa Soňa.
Keď vám rodina nesadne
Viktória (33) vycestovala ako vysokoškoláčka do Francúzska.
„Nerada na túto skúsenosť spomínam. Bola som mladá a naivná. Rodina sa vyjadrila, že chcú deti učiť angličtinu a že francúzštinu nepotrebujem.
Ocitla som sa v rodine so štyrmi deťmi, ktoré po anglicky nevedeli. Rodičia boli väčšinu dňa v práci, vracali sa až na večeru. Pracovala som celý deň – celý týždeň – a bola som hotová.
Prečítaje si aj: Strašne drzé decko
Musela som deťom chystať raňajky aj obed, upratovať, dokonca kosiť záhradu. Rodičia si evidentne povedali, že keď som tam, spravím, čo treba.
Nemala som kedy ísť do obchodu, keď som niečo potrebovala, a keď som ich o niečo požiadala, vždy „zabudli“. Viete si predstaviť ten pocit, keď sa neviete domôcť ani zubnej kefky?
Mama detí varila večere, čo bola vždy brokolica či zelené fazuľky, čo deti nechceli. Alebo objednala pizzu – ale jednu. Deti sa najedli, ja som šla spať hladná.
Jazyk som sa nenaučila, poriadne som nezarobila. Nechcem túto skúsenosť robiť všeobecnou, ale môže sa stať, že sa spravodlivosti a pomoci nedovoláte.
Dievčatám odporúčam, aby si hneď na začiatku stanovili pravidlá, čo je a nie je náplňou ich práce. Ak sa vám rodina nepozdáva, zbaľte sa a odíďte. Nečakajte.
Mala som kamarátky, čo zažili od rodiny stolking či sexuálne obťažovanie, ale aj jednu, ktorá sa dostala do rodiny vdovca a vzala si ho. Základ je byť opatrný a problémy riešiť včas.”